Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Forum rules
1. Postarea în regim „bazar” (bunuri personale: "vând 4 capace", "am 10 pixuri de la mama din America, vând 9 din ele, etc.) este neîngrădită membrilor activi, orice altă situaţie necesitând acordul adminilor.
2. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
3. Offtopicul este interzis
4. „Ridicarea” anunţurilor prin posturi seci gen „up”, „valabil”, „nu vrea nimeni” se interzice.
5. Orice activităţi care aduc atingere legilor în vigoare sunt interzise.

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică ( clubkia@clubkia.ro)
danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by danycxxx »

Cumpar rezervor benzina Kia Ceed SW 2008. Am inteles ca s-ar potrivi si de la varianata scurta, dar tot benzina sa fie. Al meu are un por undeva in partea de sus si se prelinge cand fac plinul.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by BAU »

Rezervoarele sunt identice , ai incercat la dezmembrari sau la cineva care a avut dauna totala ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by danycxxx »

La dezmembrari nu am gasist. Tot timpul ajungeam prea tarziu. Era dat. Cu dauna totala nu cunosc pe nimeni. Stii poate tu pe cineva? Sau poate un nr de tel de la dezmembrari unde sunt mai multe kia?

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by BAU »

Din semnatura nu se vede de unde esti sa incercam sa te ajutam.
Eu caut deobicei pe internet si gasesc aproape orice .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by danycxxx »

Salut. Sunt din Suceava. Si un link e binevenit.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by Caralumba »

Daca este vorba doar de "un por" poate vrei sa incerci - BISON EPOXY 5 min - am lipit un rezervor acum ceva ani ( vreo 10 ) si "tine" si in ziua de azi.
Fair day, be well !
Image

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by BAU »

Asa este , uite un sfat bun . Se poate folosi rasina epoxidica , chiar daca acel por ar fi ceva mai mare. Rasina etanseaza foarte bine pe metal daca zona este curatata bine de praf . Oricum ar trebui dat jos rezervorul si vazut pe unde curge . S-ar putea sa nu fie spart rezervorul si sa fie vre-un furtun taiat sau slabit. Daca este rezervorul si eventual vre-o fisura mai mare (desi ma indoiesc), s-ar putea remedia si prin sudare ( de fapt lipire cu alama sau poate cositorire). Si sigur ai iesi mai ieftin.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by MeGeNe »

Rezervorul e de plastic...
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by BAU »

@MeGeNe : Ei, uite acest lucru chiar nu l-am stiut si imi fac mea culpa. Nu am vazut niciun rezervor de Ceed dat jos asa ca eu ramasesem la ideea rezervoarelor din tabla galvanizata desi stiam ca rezervoarele moderne se fabrica acum din plastic usor deformabil tocmai in ideea de a nu se mai sparge in caz de accident .
Esti sigur ca pe Ceed sunt rezervoarele de plastic ? Chiar de la inceput , din 2006 , 2007 ? Asta pentru cultura mea generala..
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by danycxxx »

Data fabricatiei: martie 2008, iar rezervorul e din tabla. E adevarat ca peste tabla e un material de plastic sau cauciucat. Eu am raschetat acel material pana am ajuns la tabla.

Cu bizon a tinut cam inca 2 plinuri, dupa care bizon-ul s-a facut ca plastelina(probabil de la vaporii de benzina). Cred ca am sa raman la cositorit, ca alta varianta nu prea am. Daca tot umblu la pompa de benzina, aveti idee cum se schimba acel filtru de benzina(asta off topic)?

Acea rasina in ce fel de recipient se gaseste? Este greu de lucrat cu ea?

Daca mai aveti alte sugestii sunt binevenite.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by Caralumba »

danycxxx wrote:Acea rasina in ce fel de recipient se gaseste? Este greu de lucrat cu ea?
"Acea rasina" este acel BISON EPOXI 5 MIN pe care ti l-am recomandat si da-mi voie sa fiu sceptic in ceeace priveste folosirea acestui tip de BISON la lipitura anterioara pe care spui ca ai facut-o.
Citez cateva dintre proprietati :
- foarte rezistent;
- rapid;
- capacitate de umplere a golurilor;
- rezistent la temperaturi intre -40 si +100 grade;
- rezistent la apa ( de mare );
- rezistent la produse chimice; etc. #-o

Pentru filtrul de benzina vezi aici : viewtopic.php?f=3&t=22441&p=212830#p212830
Fair day, be well !
Image

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by BAU »

Dragut filmulet , interesant si folositor . Dar am impresia ca baietii lucreaza cam brutal , ruseste :D

Dar in definitiv , tot pentru cultura mea generala, rezervorul este din plastic sau tabla ? :D

Pentru ca eu tin sa cred ca tot tabla este dupa cum se deduce si din filmul de mai sus.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by danycxxx »

Caralumba wrote:
danycxxx wrote:Acea rasina in ce fel de recipient se gaseste? Este greu de lucrat cu ea?
"Acea rasina" este acel BISON EPOXI 5 MIN pe care ti l-am recomandat si da-mi voie sa fiu sceptic in ceeace priveste folosirea acestui tip de BISON la lipitura anterioara pe care spui ca ai facut-o.
Citez cateva dintre proprietati :
- foarte rezistent;
- rapid;
- capacitate de umplere a golurilor;
- rezistent la temperaturi intre -40 si +100 grade;
- rezistent la apa ( de mare );
- rezistent la produse chimice; etc. #-o

Pentru filtrul de benzina vezi aici : viewtopic.php?f=3&t=22441&p=212830#p212830
Eu din asta am folosit: Image (e prima poza de pe google). Cu surubelnita care am amestecat, dupa 2 zile s-a intarit de numai, dar cea de pe rezervor s-a coscovit.

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by danycxxx »

BAU wrote:Dragut filmulet , interesant si folositor . Dar am impresia ca baietii lucreaza cam brutal , ruseste :D

Dar in definitiv , tot pentru cultura mea generala, rezervorul este din plastic sau tabla ? :D

Pentru ca eu tin sa cred ca tot tabla este dupa cum se deduce si din filmul de mai sus.
La modelul meu, martie 2008 e din tabla.

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar rezervor benzina Kia Ceed 2008 SW

Post by Ursulake1 »

Resuscitez topicul, ader si eu la acest club select al patitilor cu rezervorul.
M-am trezit cu o fisura de toata frumusetea pe nervura de sub bratul de prindere din interior ( cel spre axul masinii ). N-am luat niciun hop cu rezervorul, ca se vedea macar zgrundul zgariat, iar daca era vorba de vreo piatra nu avea cum sa treaca prin suportul de prindere care e din platband destul de gros.
Momentan am mers pe mana mecanicului si l-am peticit cu adeziv Bison + silicon special. Sper sa tina macar 3 luni cat mi-a dat garantie la lucrare ( 50 de lei manopera :D ), daca nu il duc la "croitor" :)

Toate cele bune
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

Post Reply

Return to “Bazar”