vreau sa cumpar o kia cee'd

Forum rules
1. Postarea în regim „bazar” (bunuri personale: "vând 4 capace", "am 10 pixuri de la mama din America, vând 9 din ele, etc.) este neîngrădită membrilor activi, orice altă situaţie necesitând acordul adminilor.
2. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
3. Offtopicul este interzis
4. „Ridicarea” anunţurilor prin posturi seci gen „up”, „valabil”, „nu vrea nimeni” se interzice.
5. Orice activităţi care aduc atingere legilor în vigoare sunt interzise.

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică ( clubkia@clubkia.ro)
Lia
Posts: 20
Joined: 03 Jun 2011, 20:34
Auto:

vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by Lia »

buna ziua. am sucit in fel si chip netul automobilistic si am ajuns la concluzia ca ceea ce-mi trebuie e o kia cee'd, 1,4. nu mai mult de 30-40 mii km, fara accidente. nu neagra, nu gri sobolan (scuze, sunt femeie si tin sa-mi placa si culoarea:). Cu revizii la zi, la reprezentanta, cu garantia transmisibila, si ingrijita de proprietar. nu ma grabesc prea tare pentru ca inca nu am carnetul luat. dar asta se va intampla (sper!!!) foarte curand. astept oferte la un pret rezonabil, altminteri ma incordez un pic si iau una noua:)
multumesc,
Lia

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by bosch »

Un Hyundai i30 nu te-ar interesa? Culoare rosu metalizat, 28.000 km in bord , motorizare 1.4 benzina , full option fara piele si cruise control. Pret 7300 euro.
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

Lia
Posts: 20
Joined: 03 Jun 2011, 20:34
Auto:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by Lia »

bosch wrote:Un Hyundai i30 nu te-ar interesa? Culoare rosu metalizat, 28.000 km in bord , motorizare 1.4 benzina , full option fara piele si cruise control. Pret 7300 euro.
drept sa-ti spun, la hyundai nu m-am gandit. despre kia am citit review-uri, am intrebat colegi care au, am aflat si bune si ceva mai putin bune. pe locul 2 ar fi fost opel astra. despre i30 nu stiu mai nimic. draga bosch, permite-mi sa fac o documentare, nici macar nu m-am uitat dupa ea pe strada. dar daca gasesti intre timp cumparator, evident, nu tre' sa stai dupa mine.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by Dannyboy »

daca esti din Bucuresti, poti face o documentare despre i30 venind azi la intalnirea Forum hyundai.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Lia
Posts: 20
Joined: 03 Jun 2011, 20:34
Auto:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by Lia »

Dannyboy wrote:daca esti din Bucuresti, poti face o documentare despre i30 venind azi la intalnirea Forum hyundai.
multumesc de invitatie, da, sunt din bucuresti. dar prefer sa invat legislatie si mai am si lectie de condus:). obiectivul principal e carnetul!
p.s. ma poate lamuri cineva ce cheltuieli suplimentare implica cumpararea unei masini sh? ce si cat taxe, dracii, smecherii?
multumesc anticipat,
lia

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by zaboss »

- Acte - 10-20 lei;
- Omologare RAR - 120-150 lei;
- Impozit - 50 - ??? lei (în funcţie de sector şi capacitate motor);
- Taxă talon - 37;
- Taxă înmatriculare - 52
- Numere - 47 lei la rând, 85 lei numere speciale (în măsura în care numărul dorit este disponibil);
- RCA - în funcţie de perioadă 200-400 lei plus-minus (eu am plătit anul acesta 360 lei pe tot anul);

Etape:
- Împreună cu proprietarul mergi la un birou de copiat acte şi faceţi contractul şi fisa de înmatriculare;
- Proprietarul trebuie să-ţi dea actele maşini, certificat fiscal că nu are datorii şi fişa de înmatriculare ştampilată la taxe şi impozite locale că au scos-o din evidenţă.
- În momentul când ai primit CIV faci programare la RAR pntru autentificare (sau o copie după ea) (durează cam 2 ore);
- Înregistrezi maşina pe rolul tău la taxe şi impozite locale, achiţi taxa de înmatriculare (în funcţie de sector, la CEC sau direct la ei) şi ţi se ştampilează fişa de înmatriculare;
- Achiţi la CEC taxa de talon;
- Cu fişa de înmatriculare ştampilată, certificatul RAR, un exemplar al contractului de vânzare cupărare, CI, copie RCA şi chitanţele mergi în Pipera şi o înmatriculezi pe numele tău.
Ai 30 de zile la dispoziţie. În Bucureşti, este de preferat să te programezi peste tot cât mai de dimineaţă fiindcă după 10-10:30 se aglomerează peste tot.

Bibliografie suplimentară.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by bosch »

Mult succes la examen !
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

Lia
Posts: 20
Joined: 03 Jun 2011, 20:34
Auto:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by Lia »

zaboss wrote:- Acte - 10-20 lei;
- Omologare RAR - 120-150 lei;
- Impozit - 50 - ??? lei (în funcţie de sector şi capacitate motor);
- Taxă talon - 37;
- Taxă înmatriculare - 52
- Numere - 47 lei la rând, 85 lei numere speciale (în măsura în care numărul dorit este disponibil);
- RCA - în funcţie de perioadă 200-400 lei plus-minus (eu am plătit anul acesta 360 lei pe tot anul);

Etape:
- Împreună cu proprietarul mergi la un birou de copiat acte şi faceţi contractul şi fisa de înmatriculare;
- Proprietarul trebuie să-ţi dea actele maşini, certificat fiscal că nu are datorii şi fişa de înmatriculare ştampilată la taxe şi impozite locale că au scos-o din evidenţă.
- În momentul când ai primit CIV faci programare la RAR pntru autentificare (sau o copie după ea) (durează cam 2 ore);
- Înregistrezi maşina pe rolul tău la taxe şi impozite locale, achiţi taxa de înmatriculare (în funcţie de sector, la CEC sau direct la ei) şi ţi se ştampilează fişa de înmatriculare;
- Achiţi la CEC taxa de talon;
- Cu fişa de înmatriculare ştampilată, certificatul RAR, un exemplar al contractului de vânzare cupărare, CI, copie RCA şi chitanţele mergi în Pipera şi o înmatriculezi pe numele tău.
Ai 30 de zile la dispoziţie. În Bucureşti, este de preferat să te programezi peste tot cât mai de dimineaţă fiindcă după 10-10:30 se aglomerează peste tot.

Bibliografie suplimentară.
multumesc mult! super utile informatiile!

Lia
Posts: 20
Joined: 03 Jun 2011, 20:34
Auto:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by Lia »

bosch wrote:Mult succes la examen !
deocamdata sunt un piculet cam varza prin intersectii, dar ma fac eu mare!!! anyway, multumesc, bosch.
p.s. si daca auziti prin comunitatea voastra de o kia bunicica, cu km reali, fara preturi exorbitante (pe benzina, ca asta am uitat sa zic, din cauza ca mi-a fost gandu' la culori) va rog mult sa-mi dati de stire.
sunt p'acia:)

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by bosch »

Sint sigur ca ai sa te descurci . Trebuie doar putina incredere in tine....
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

laurentiu73
Posts: 2
Joined: 27 Nov 2010, 10:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by laurentiu73 »

Salut , daca te mai intereaseaza am un ceed din 2008 albastru, pe care vreau sa-l dau ca am primit masina de la firma.
Daca vrei mai multe detalii ma poti contacta la adresa de mail din semnatura sau pe forum.
Laurentiu73
email:laurentiu73@yahoo.com

User avatar
ceed 2.0 Diesel
Posts: 104
Joined: 09 Jun 2009, 16:28
Auto:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by ceed 2.0 Diesel »

Si eu vreau sa o vand dar are niste ornamente care nu cred ca te intereseaza... vezi poza in avatar.

Lia
Posts: 20
Joined: 03 Jun 2011, 20:34
Auto:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by Lia »

ceed 2.0 Diesel wrote:Si eu vreau sa o vand dar are niste ornamente care nu cred ca te intereseaza... vezi poza in avatar.
rescriu cerintele:
benzina; 1,4; nu cu doua usi (nu pro cee'd, desi imi place mult alura); nu neagra, nu gri sobolan; km reali pana in 50-60000. acte in regula, desigur, garantii, revizii la timp si la reprezentanta.

Lia
Posts: 20
Joined: 03 Jun 2011, 20:34
Auto:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by Lia »

puteti inchide subiectul. m-am plictisit de cautari si am comandat una noua:)
deci raman pe forum!

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: vreau sa cumpar o kia cee'd

Post by cmihai »

te cred si eu la 7 ani revizii gratuite :D
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Post Reply

Return to “Bazar”