gargauni bord

Post Reply
webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

gargauni bord

Post by webgik »

Sal all...

The sambata 2 aprilie sunt posesorul unui model kia cee'd 1.4... Am facut aproape 1000 km in 2 zile cu ea si sunt foarte multumit de ea, are viteza, are demaraj...nu te lasa la depasiri, surprinzator de puternica pt un motor asa mic.
Am insa o problema cu ea... se aude in timp ce merg un gargaune in bord mai ales la viteze mai mari. In oras se aude cateodata dar incet de tot. Stie cineva care ar putea fi problema sau a mai avut cineva problema asta?

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: gargauni bord

Post by xp »

Verifica oglinda retrovizoare . Cand mergi tine apasat pe ea .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

Re: gargauni bord

Post by webgik »

O sa verific, dar zgomotul pare sa vina din bord... mai degraba din spatele radioului. App alta patanie cu ea...am facut un cd mp3 si mi-a mers pana mi-a dat eroare dintr-o data. N-am apucat sa incerc cu un alt cd sa vad. Sa fie vreo legatura intre cele 2 probleme?:-??
Scz dak gresesc dar e prima oara cand am mers cu kia. Inainte am avut un bmw 316 i din 93.

Ms pt raspuns ;)

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: gargauni bord

Post by B06DAN »

eu am un FL de 19 luni si am 48 000 km cu el dar nu am nici un fel de gargauni (greieri) sau alte zgomote la bord.

Despre CD pot sa-ti confirm ca la fel am patit si eu cu unul facut de un coleg si care cand a dat eroare nici n-a mai acceptat comanda EJECT de eram gata-gata sa merg la service sa mi-l scoata.
L-am lasat acolo si am incercat ceva mai tarziu si a iesit de acolo, dar eu n-am mai avut curajul sa incerc ulterior acel disc. Colegul mi-a zis ca l-a prajit cu Windows Copy Disk (deci nu cu Nero) si e posibil ca playerul sa nu il recunoasca.
Eu am folosit alte CDuri copiate cu Nero si nu mi-au facut probleme.
Din acest punct de vedere playerul pare mult prea sensibil....

webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

Re: gargauni bord

Post by webgik »

Si kia ceed-ul de l-am cumparat (nu e nou) are aproape 48 de mii... avea 47 cand l-am luat sambata. E din 2008

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: gargauni bord

Post by B06DAN »

webgik wrote:Si kia ceed-ul de l-am cumparat (nu e nou) are aproape 48 de mii... avea 47 cand l-am luat sambata. E din 2008
...am mai citit pe aici ca ceedurile mai vechi au si meteahna asta a greierilor la plasticele bordului...
Nu stiu daca si cum au rezolvat ceilalti aceasta problema (nu m-a interesat).
Da-i si tu un "Search" in forum cu cuvintul cheie "greieri" si poate gasesti vreo solutie.
Succes!

webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

Re: gargauni bord

Post by webgik »

Ms...
Din ce citii pe forum cred ca e de la aerisire. La urmatoarea revizie o sa ii pun sa verifice:)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: gargauni bord

Post by eugenflorinmanea »

Vezi sa nu fie de la fascia centrala (aia argintie).
Pe dedesubt are niste buretei care cu timpul se tocesc. Se scoate, se lipeste buretel de izolat geamuri. Era descris pe undeva procedeul, si eu am ceva greierasi de la ea dar nu am gasit burete pana acum sa o izolez.
SAAB 9-5

Alex Palmer
Posts: 8
Joined: 07 Apr 2011, 23:21
Auto:

Re: gargauni bord

Post by Alex Palmer »

Daca se aude din partea dreapta fata, vezi k e posibil sa fie slabita goarna de la claxon...mie asa mi-s-a intamplat, e ca o mica bataie care e trepidatia la goarna aia blestemata :lol: trebuie stransa bine. de la trepidatii se mai desface.

Post Reply

Return to “Accidente”