ACCiDENT CU VICTIME

User avatar
Doru_taz
Posts: 18
Joined: 24 Aug 2010, 22:24
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by Doru_taz »

Sunt peste tot Ogy.
Tot citesc aici cu atentie sa vad in ce stare josnica sunt unii oameni..auzi : Undite si sticle de whisky. Pai dell iti dau eu o tona de whisky + hectolitrii de alte bauturi sa le treci acolo pe lista ta. Daca tot se face asa pai vin eu martor pentru tine ... si iti mai fac rost de inca vreo 10.
[b]~ The EviL onE ~[/b]
[b]B 85 EVN[/b]
[b]She`s NoT ReD ... She`s So ReD!![/b] (Xenon BeLoud) & Chip Tuning Soon :)

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by patton »

daca esti cadru militar (politist) esti suspendat doar daca impotriva ta se incepe urmarirea penala. nu si daca esti victima.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Doru_taz
Posts: 18
Joined: 24 Aug 2010, 22:24
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by Doru_taz »

In clipa in care se va depune reclamatie pentru hartuire iti garantez ca tablagiul ala de plutonier major va fii suspendat.
Avocatii ar trebui sa stie asta si iti recomand sa fiti putin mai agresivi.
Bafta
[b]~ The EviL onE ~[/b]
[b]B 85 EVN[/b]
[b]She`s NoT ReD ... She`s So ReD!![/b] (Xenon BeLoud) & Chip Tuning Soon :)

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by surfer »

Salutare!
Imi pare rau de cele patite de tine Dell.
Sincer, nu pot sa imi ascund uimirea fata de pretentiile lor, dar in acelasi timp de faptul ca exista oameni (tu, avocatul, colegi de forum, victimele), care in anul 2011 considera ca este ok sa scoata bani din buzunar un autor al unui accident pentru a despagubi victimele. Asa ceva nu se poate intampla, indiferent de gradul de vinovatie, indiferent de pretentiile sau gradele militare ale victimelor, indiferent de orice. Ai asigurare RCA, esti absolvit(a) de plata oricaror despagubiri materiale care se situeaza sub plafon. Nici nu trebuia sa iei in calcul aceasta varianta, de a plati. In cazul acestor accidente, dar si cand nu sunt victime, raspunsul e simplu: am asigurare, nu iti dau nimic. Si gata.
Sunt satul de 'smecherii' care profita de necunostinta unora si solicita bani in urma unui accident. Si ma simt revoltat cand aud oameni care dau. Intr-adevar, tre sa mergi la asigurare, la politie, la procese, care costa, dar macar nu ii dai nenorocitului care cere fara sa merite.
Iar lista aia cu pretentii e absurda. Ar fi trebuit sa fie primul semn ca ei te iau la misto.
Iti doresc sanatate si rabdare. Poate si un alt avocat, in cazul in care insista sa platesti ceva.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by patton »

@surfer, daca citeai cu atentie ce am spus in primul post, intelegeai la ce foloseste despagubirea victimelor de catre autorul accidentului. Daca te intereseaza ca impotriva ta sa nu fie inceputa urmarirea penala si mai ales sa nu fii condamnat (chiar si cu suspendare) asta e singura solutie. Exista meserii, ocupatii, care cer un cazier curat.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by surfer »

Vorbim despre cazul vatamarilor corporale, nu in cazul deceselor. Vatamarea din culpa reprezinta "Infractiune care face parte din grupul infractiunilor contra integritatii corporale sau sanatatii, reglementate de sectiunea II, cap. I, t. II, art. 184, C. pen., partea speciala. Infractiunea consta in savarsirea din culpa a unei lovituri sau a unor acte de violenta sau a oricarei alte fapte prin care s-a pricinuit unei persoane o vatamare ce a necesitat, pentru vindecare, ingrijiri medicale mai mult de 10 zile, precum si fapta din culpa prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita, pentru vindecare, ingrijiri medicale de cel mult 60 de zile. " Tocmai de aceea insista oamenii aia ca isi iau certificat pentru 60 de zile de spitalizare. Dar nici in acest caz, sa zicem ca isi iau unul fals, tot nu inseamna ca autorul este condamnat cu pedeapsa intre 1 si 3 luni sau cu amenda. Expertiza poate demonstra imprejurarile accidentului si consecintele sale. Oricum, ideea este ca a da bani in locul asiguratorului este inutila. Nu face decat ca acei oameni sa capete ceva ce nu merita. Faptul ca Dell a suferit cat a suferit e destul.
Nu va mai lasati asa usor speriati de un proces, sau de niste amenintari. Desi traim in tara in care se moare cu dreptatea in mana, in unele cazuri merita lupta pana in panzele albe.
Sanatate Dell si numai bine!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by bprodan »

Pentru cei doi care au avut o problema cu venitul jmeu. Da, am avut perioada cand castigam peste 1000 de euro pe luna. Lucrez ca programator. Deci smecherii ce vb de un ceed la 6 luni si spaga fac glume de prost gust.
Nu ma refer sa ii plateasca damigeana si cirligul celui lovit, asta e tiganie. Doar ca sunt multi care isi iau permisul pe spaga (poata cel ce vorbea de spaga) si cred ca ar trebui sa mai existe un nou nivel de responsabilizare. Da, ma dispera cei ce merg cu 30 in oras pentru ca nu vad la 10 metri sau vitezisti ce depasesc pe zapada pe banda 1. Cred ca unii oameni ar trebui sa accepte ca permisul nu e pentru ei si, daca totusi vor, sa accepte sa mai plateasca cumva prostiile ce le fac.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by quelloo »

bprodan wrote:Pentru cei doi care au avut o problema cu venitul jmeu. Da, am avut perioada cand castigam peste 1000 de euro pe luna. Lucrez ca programator. Deci smecherii ce vb de un ceed la 6 luni si spaga fac glume de prost gust.
Nu ma refer sa ii plateasca damigeana si cirligul celui lovit, asta e tiganie. Doar ca sunt multi care isi iau permisul pe spaga (poata cel ce vorbea de spaga) si cred ca ar trebui sa mai existe un nou nivel de responsabilizare. Da, ma dispera cei ce merg cu 30 in oras pentru ca nu vad la 10 metri sau vitezisti ce depasesc pe zapada pe banda 1. Cred ca unii oameni ar trebui sa accepte ca permisul nu e pentru ei si, daca totusi vor, sa accepte sa mai plateasca cumva prostiile ce le fac.

Sa inteleg ca tu ai fi de acord ca in cazul in care provoci un accident ( in acelasi timp platind RCA) sa fii de acord sa platesti din buzunarul tau reparatiile masinii celui vatamat? (+unditele, vinul si mai stiu ce avea prin portbagaj)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by surfer »

Ce legatura are modul de obtinere al permisului cu plata din buzunar a daunelor??? Eu iti inteleg problema ta de principiu bprodan, dar nu isi are locul aici. Si nici venitul lunar al victimei sau al autorului nu e relevant in cazul de fata. Cat despre "nivelul de responsabilizare", acesta nu creste daca platim din buzunar daune desi suntem asigurati. Nu are nicio legatura. Iar frustrarile legate de cum au obtinut altii permisul sau cum conduc altii, daca e sau nu pentru ei, cum de isi permit ei sa circule pe aceeasi strada cu tine, etc, te sfatuiesc sa le tii pentru tine, pentru ca fiecare conduce cum stie, cum il duce capul.Probabil nici stilul tau de condus nu e agreat de multi, asta nu inseamna ca trebuie judecat la modul "permisul nu e de tine". Sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun, nu vreau o polemica pe principii cu tine sau altcineva, si cu atat mai putin nu vreau sa consideri ca te-am jignit.
Dell, ai grija de tine, sa te faci bine, si parerea mea este sa te tii tare, si sa nu platesti nimic din buzunar acelor oameni.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by bprodan »

Scuze. Am exagerat putin. Asa cum a spus si surfer, era o problema de principiu care nu isi are locul aici. Cu veniturile si celelalte chestii, m-a luat valul fara sa imi dau seama ca ajung in zid :D
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

dell
Posts: 11
Joined: 10 Feb 2011, 01:37
Auto:

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by dell »

Multumesc de incurajari. Saptamana viitoare cred ca o sa vina si ei in Iasi si o sa vedem daca reusim sa facem ceva. Sunt de acord cu procesul, numai sa scap de ei.

O seara buna!!!

dell
Posts: 11
Joined: 10 Feb 2011, 01:37
Auto:

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by dell »

Azi m-au sunat din nou. Vor sa stie care este raspunsul meu. Daca le dau banii care mi i-au cerut de pe lista respectiva sau mergem mai departe. Mi-au zis ca a fost la politie si a cerut pt reexaminare la sotie ca are mai mult de 60 de zile. Mi-au mai zis ca prima infatisare va fi in Iasi dar dupa vor stramuta procesul in Constanta pentru ca sunt cadre militare si va cere de la unitate.Avocatul meu e plecat pana maine.Au inceput sa ma streseze de acum si sa nu mai fiu sigura pe mine. Daca ajung la proces aveti idee cine plateste chletuielile, transportul lor, cazarea, cheltuielile de judecata?Sunt vinovata cica ca am intarziat sa merg la politie sa dau declaratia si m-am dus prea tarziu si din cauza mea au intarziat atata lucrurile..Mi-e frica sa nu ma ajunga mai mult dupa proces decat imi cer ei acum. Vor sa le dau cati bani am acum. Au fost si ei la asigurari si le-a zis ca pt instalatia de gaz, casetofon si ce au mai adus ei imbunatatiri nu ii despagubeste daca nu au chitante, si ei nu au chitante, iar pentru cheltuielile medicale i-au zis ca tre sa ma dea in judecata ca sa isi scoata banii.Vor sa le dau diferenta de bani din ce iau eu pe masina mea de la casco..Cred ca voi hotari sa merg la proces. Maine dupa amiaza le comunic ce am hotarat.Astept sfaturi de la voi .

Multumesc

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by Dannyboy »

Repet ce am zis mai inainte: da-i dracu de tot si mergi in tribunal. Acolo, daca vor ceva, e necesar sa prezinte docomente. Chiar crezi ca mai e vreun medic diliu in ziua de azi sa dea vreun act, asa ca vrea cineva? Vreun magazin elibereaza vreo chitanta fara sa fie conforma cu realitatea acum cand fiscul e pe ei cat casa? Am un sfat, daca stii ca e cadru militar si afli unde are stabilimentul, fa o plangere la unitate pentru hartuire, si sa vezi baiatul ce te mai cauta ca sa ti-o retragi. Daca stai asa fara sa faci chiar nimic vei avea probleme. Mari!


Imi cer scuze pentru limbaj, Ogy stie ce are de facut.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by patton »

@dell, daca vor stramuta procesul, nu o vor face implicand armata/unitatea. MApN nu se ocupa cu asa ceva.
La cate telefoane ai primit, trebuia deja sa ai cateva inregistrari cu amenintari, injurii, declaratii despre "implicarea" MApN/unitatii in proces, etc.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: ACCiDENT CU VICTIME

Post by crai »

Î-mi pare rău pentru ce ai pățit ,unitatea militară nu se implică ,poate doar dacă era în misiune ,dacă nu el trebuia să fie trecut undeva într-un registru că a părăsit localitatea dacă nu era trecut poți să îi faci și tu probleme ,pentru că el trebuia să raporte imediat la unitate despre accident chiar dacă era în timpul liber pune avocatul să verifice .
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

Post Reply

Return to “Accidente”