Am "furat-o" nevinovat

Post Reply
Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Am "furat-o" nevinovat

Post by Oli-sama »

Am patit-o duminica urat de tot - masina mi-a fost lovita in fata blocului destul de urat ca sa necesite transportarea la service pe platforma. Curat ghinion.
Acum am inceput lupta cu Generali Asigurari SA, care incearca sa nu mi-o duca la un service KIA (Sibiu sau Brasov).
Va tin la curent cu desfasurarea evenimentelor si daca ma lasa timpul poate pun si niste poze.
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by GOvidiu »

@Oli-sama
Si eu am avut un eveniment si am avut asigurare la Generali.
Din punctul meu de vedere este o societate OK.
Cei de la Generali pot doar sa iti propuna un service in niciun caz nu pot sa-ti ipuna unul anume.
Masina ta este in garantie si o duci la un service autorizat Kia. (de preferabil cu decontare directa cu societatea de asigurari)
Astfel dupa reparatie beneficiezi in continuare de garantie.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by alpinad »

ovezi ca RADIMO nu mai face parte din reteaua service-urilor agreate de KiaRomAuto!!
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by Oli-sama »

alpinad wrote:ovezi ca RADIMO nu mai face parte din reteaua service-urilor agreate de KiaRomAuto!!
Da, nu mai fac reparatii in garantie, dar am sunat la Bucuresti si au spus ca in acest caz pot face fara a-mi afecta garantia. Am verificat si la RAR, au autorizatie valabila pentru a repara masini KIA.
Iata si cateva poze: http://picasaweb.google.ro/lh/sredir?un ... feat=email
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

rrich
Febra Rosie
Posts: 457
Joined: 16 Apr 2009, 09:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by rrich »

beleaua ta imi aduce aminte de "norocul" meu , tot parkt ..:(
Pro'ceed 1,6 DSL 115cp, with STYLE
cateva poze: refereshing... Poze

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by Oli-sama »

Da, nasol cu zapada, dar m-am ingrozit ieri vazand ce nasol e cu apa la inundatii.
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by Oli-sama »

GOvidiu wrote:@Oli-sama
Si eu am avut un eveniment si am avut asigurare la Generali.
Din punctul meu de vedere este o societate OK.
Cei de la Generali pot doar sa iti propuna un service in niciun caz nu pot sa-ti ipuna unul anume.
Masina ta este in garantie si o duci la un service autorizat Kia. (de preferabil cu decontare directa cu societatea de asigurari)
Astfel dupa reparatie beneficiezi in continuare de garantie.
Asa cred si eu, desi se chinuie unul de la Daune din Sibiu (Alex. Concioiu - nomina odiosa) sa-mi schimb parerea.
A vrut sa ma abureasca sa o duc in alt service, nu la KIA, spunand ca are autorizatie sa repare. Am verificat la RAR si nu se confirma. De 2 zile nu-mi raspunde la tlf., desi mi-a spus sa-l sun sa definitivam cu actele.
Maine mi-am luat concediu fara plata si ma duc peste el. Spre binele lui sper sa nu continue cu sicanele.
Va tin la curent, poate ajuta aceste informatii si altor necajiti ca mine.
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by Oli-sama »

Am ajuns ieri (24 iunie) in sfarsit cu masina in service la RADIMO Sibiu (KIA).
Oamenii au desfacut-o imediat si l-am anuntat pe inspectorul de la daune sa mearga la re-constatare. Spre surprinderea mea s-a si dus.
Ramane sa vad cum cadem la pace pe variantele reparat/schimbat si in plus eu as vrea o anvelopa noua in locul celei de pe stanga fatza, care a cam fost shifonata dupa pierderea aerului (4 zile a stat masina pe ea + transportul pe cativa zeci de metri cu janta calcand pe ea).
Va urma.
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Inca nu s-a terminat ...

Post by Oli-sama »

E 7 august si masina mea inca nu e 100% gata !!!
Dupa ce au facut partea stanga au constatat (dupa zgomotul din mers si alte indicii) ca si dreapta spate fusese afectata (dupa proiectarea in bordura langa care era parcata): rulment, janta, anvelopa, senzor ABS.
Bineinteles probleme cu inspectorul de daune, asa ca a fost nevoie sa vorbesc cu directorul Agentiei, sa mai fac o cerere scrisa si sa dau o declaratie ... ca n-am mutat masina dupa accident, in conditiile in care a fost nevoie de platforma sa o duc la service #-o .
Astept pe luni (sper) piesele, ca sa pot termina odiseea, ca in 15 tre' sa plec cu ea in concediu.
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

User avatar
T.rac3Er
Posts: 14
Joined: 09 Aug 2010, 11:27
Auto:
Location: bucuresti - pitesti
Contact:

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by T.rac3Er »

intrebarea mea vine f direct.
aia la service ce constatare au facut?
adica masina e lovita pe dreapta, perfct. in 5 minute am dat verdictul.
asa am patit si io cu dealerul citro din oradea. nici macar bunul simt sa puna mana.
"avem bara de vopsit, suport bara de inlocuit, gata, far de inlocuit"
"si nu desfaceti bara sa vedeti, ce si cum?!"
"nu este nevoie"
am plecat si la pitesti nici n-am intrat bine in service si gata erau baietii sa mi-o si repare. au constatat pe lanaga acele plastice ca binenteles si suportul abs de metal era indoit. la oradea ar fi trebuit sa astept inca nustu cat (exact ca si tine) dupa o noua comanda.
iti doresc bafta si infige-te in ei, ca poate mai ai si alte probleme, si le constati dupa ce scoti masina din service si tre sa repari pe banii tai.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by bumblebee »

Nu imi dau seama, s-au strambat rotile din fuzete sau sunt capacele strambe?
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
T.rac3Er
Posts: 14
Joined: 09 Aug 2010, 11:27
Auto:
Location: bucuresti - pitesti
Contact:

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by T.rac3Er »

capacele se sparg nu se stramba la impacturi de genul asta. cauze pot fi multiple, de la rotula, la bielete, si alte elemente de geometrie. sau, baietii s-au gandit sa prosteasca omul, si sa-i incarce factura sanatos. ca e cam foame acum si orice lucrare e buna. de ce sa nu o dubleze.
deci,Oli-sama cere exact raspuns la ce defecte au gsit ulterior, si de ce nu s-a facut de prima data. faptul ca e pe casco tau sau rca aluia nu inseamna ca nu trebuie sa te intereseze. daca masina era functionala si fara defect, inlocuirea cu alte piese noi, nu garanteaza ca masina va functiona ca noua. ci sansele sunt mai mari sa apara si alte suprize. la fel cum nu au sesizat acest defect de la inceput, asa de incompetenti pot fi si la montajul si refacerea geometriei din prima.
ca un mic info e linkul urmator. desi e studiu in vest, sper ca nu avem pretentiile de mai profesionisti decat aceia. doar ca acolo legile sunt aplicate pe cand la noi merge pe ignoranta.
http://www.automarket.ro/stiri/studiu-8 ... 32659.html

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by Oli-sama »

In 12 august am scos-o "definitiv" din service si in 15 am tzashnit in CONCEDIUUU ...
Mi-au spus sa revin dupa ce ma intorc sa o regleze din nou, pentru ca de obicei piesele noi "se lasa" dupa un timp de mers, asa ca azi am dus-o din nou pentru revizia de 2 ani (~650 RON) si re-verificare unghiuri si ce i-or mai verifica.
In concediu am folosit-o si pe asfalt si pe macadam (Coada lacului Les - Bihor), iar pe A3 am ciupit-o putin si peste 140 (pana la 160, ca se uita nevasta-mea chiorash la vitezometru).
Nu mi-a facut probleme, asa ca sper sa fie "reconditionata" cat de cat bine.
Anvelopa n-am schimbat-o ca nu aveau la SIGEMO nimic asemanator, iar de tipul celor din dotarea originala nu se mai fabrica (mi-au spus).
Am vrut la intoarcere sa rezolv in Cluj si problema rechemarii in service (acea pompa), dar era incerta sosirea pompelor comandate (de mult spun ei). Pompele au sosit miercuri 25, dar n-au vrut sa ma programeze pe joi 26, asa ca maine tre' sa fac drumul Clujului din nou.
O fi schimbarea pompei gratuite, dar benzina si timpul raman cheltuiala mea (daca am avut ghinion sa se strice afacerea intre RADIMO Sibiu si importator).
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by AlinC. »

Cu riscul de-am lua avertisment pentru "trezirea" unui topic vechi, nu pot sa-mi infranez curiozitatea:

@oli-sama: Cum mama zmeilor si cu ce masina ti-a lovit ala masina de ti-a nenorocit fix rotile de pe partea stanga, in vreme ce portierele si pragurile par ok. Nu reusesc sa-mi dau seama in ce fel se puteau produce daunele alea dintr-o singura lovitura, mai ales ca trebuie un soc destul de puternic sa-ti scoata roata de pe osie.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Am "furat-o" nevinovat

Post by Oli-sama »

AlinC. wrote:Cu riscul de-am lua avertisment pentru "trezirea" unui topic vechi, nu pot sa-mi infranez curiozitatea:

@oli-sama: Cum mama zmeilor si cu ce masina ti-a lovit ala masina de ti-a nenorocit fix rotile de pe partea stanga, in vreme ce portierele si pragurile par ok. Nu reusesc sa-mi dau seama in ce fel se puteau produce daunele alea dintr-o singura lovitura, mai ales ca trebuie un soc destul de puternic sa-ti scoata roata de pe osie.
Cu un Golf (3 sau 4, nu mai stiu), la care i s-a rupt ceva la directie si s-a implantat in a mea, lovind-o si pe dreapta de bordura langa care era parcata. Caz tipic de ghinion ...
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

Post Reply

Return to “Accidente”