[Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

[Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by Lord Ace »

... nevreand sa se mai oboseasca sa imi repare masina au scos la devizul de reparati paguba totala.
acum am ramas cu masina si ma cert cu asiguratorul RCA-ul celui care m-a lovit ca nu vrea sa imi dea decat 7.200 E ...masina cu 15.000 km la bord de 1 an si 2 luni!! ce sa fac eu cu 7.200 E?? mai ales ca mai platesc si rate la banca??

Stiu ca piesele nu se gasesc pe nicaieri , eu personal lovindu-ma de o asfel de problema cand am vrut sa imi schimb bara fata usor avariata. La service Kia ma costa 23. mil . Inadmisibil zic eu. Asa ca am cautat pe forum , pe net ..am gasit bara buna de 3 ori mai ieftina . Motiv pt. care ma cam pune pe ganduri sa incerc sa o vand pe bucati , cea mai mare parte din masina fiid neatinsa. Mai ales ca e noua, piese originale si nu mai zic de km parcursi .

Poate cineva e interesat si de epava . Poate are mai mult timp ca mine si chiar e de meserie sa o faca bucati si sa o vanda !

In ultimul rand as vrea sa apelez la cei care imi citesc measajul pt. a gasi un avocat care sa ma ajute sa recuperez macar o parte din banii de la cel care ma lovit.

adresa mea de mail : Roby80Ace@yahoo.com"

0724.74.0124

cu respect,

Robert V
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by costelo »

Cateva poze ar fi binevenite!
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by Lord Ace »

da, o sa ma ocup sa postez poze cu masina din toate unghiurile + interior.

acum legat de intamplara mea ,as putea sa umplu foi intregi rost avand doar daca o alta persoana ar trece prin ce am trecut eu. Nevinovat, si fara masina si cu ceva sechele de la accident. :( Una peste alta nu mai imi permit din bani care o sa fiu despagubit sa imi iau alta masina Kia , am vrut , mi-am dorit , dar o sa caut alta varianta de firma, la ce bani o sa imi permit, plus mai avand de plata inca 8 ani de acum la banca ..pt o masina care culmea ...nu o mai am :| , incredibil si asigrarea casco imi expirase in urma cu 2 luni :( . Ca sa nu mai zic de cei de la kia ca puteau macar sa imi faca o oferta avand in vedere perioada actuala de lipsa de cumparatori.

Peste tot te lovesti numai de nesimtiti, prosti si profitori! am picat cu cel mai prost, idiot agent al firmei de RcA ( Ardaf) care se putea. Prost si idiot la propriu! am fost domn cu el, dar prostul prost ramane. Cu relatii direct in sediul respectiv , am reusit sa ma lamuresc ce si cum , si de ce sistemul nostru e atat de inapoiat.... sistemul, legile ...De ce agentul ee atat de idiot. ...bineinteles afland ca acolo angajarile se fac pe baza de rudenie. Asta o avea ruda vre-un portar sau vre-o femeie de servici ... mda ;|
Cei de la Ardaf (RCA) dau vina pe legile statului , statul dau vina pe ei , toti sunt niste jepcari, asta incluzandu-i si pe cei de la service Kia care dupa ce ca am platit devizul in jur de 7 milioane ( din buzunarul propriu, 1% din constatarea pagubei :|) ca sa pot sa imi iau masina de acolo care deja incepusera sa imi ia piese dupa ea .

Au fost chiar suprinsi cand luni la ora 9 eram acolo sa imi vad masina , nespunandu-le ca sunt cu deja cu platforma la poarta. le-am zis ca as cam vrea sa o iau de acolo , la care mi s-a zis cum doresc dar mai pot sa o tin la ei + ca nu pot sa o ridic pan nu platesc valuarea devizului, asta dupa ce mi s-a zis ca dupa ce se face devizul nu mai am dreptul sa o tin decat cateva zile , dupa aia platind parcarea acolo.

Devizul treb sa dureze 2,3 zile ,trebuiam contactat after. A trecut o sa saptamana , o saptamana jumate ...ei nu mai sunau. am sunat eu ...cica devizul era gata dar nu au avut timp sa sune ...daaaaa .

Ca sa poti sa vezi masina sau sa o iei treb as te insoteasca un mecanic...asteptand in dimineata respectiva cam 1 0ra si cam vreo 20 min, timp in care se dadeau telefon dupa telefon si se sosotea intr-una. La un momendat m-am enervat si am zis ca ma duc singur ....mi sa zis ca degeaba ma duc ca nu voi fi primit inauntru curti in care sunt depozitate masinile . am zis ca nu ma intereseaza , macar o vad de afara si sa imi dau seama ce tot dureaza atat. in momentul urmator imediat sa oferit sa mearga cu mine. La jumatea drumului ma uit in spate ....mergem in fata lui ...si hopa ca disparuse iara ... imi bag picioarele , si ma indrept singur catre curte de masini respectiva. apare si el cam dupa 5 min.
Cat timp am ars gazul pe la showroom , asteptand sa-mi fie data o persoana sa merg cu ea, am vorbind si cu seful lui zicandu-i intentia mea a-mi lua masina acasa , aceasta fiid foarte incantat ca chiar nu avea locuri deloc , discutie contrara cu ceea ce tipul din inainte imi zisese ca pot sa o tin fara probleme la ei , ca au locuri.

Ajuns la locu cu parcarea, depozitare de epave" in mare", observ bineinteles anumite chesti care nu le mai aveam ... antena , stergatoarele si fata si spate, o oglinda, motorasul de la stergatoare, asta la cat ma pricep eu la masini si ce am constatat asa la prima vedere. Il intreb pe tip, dar antena si stargatorul spate unde sunt ca eu am fost lovit in fata , nu a avut nici o treaba cu spatele ...bineinteles ca raspunsul lui a venit promt : " nu ai venit cu ele, nu le avea !" Continui dialogul sublinandu-i ca erau si nu e posibil sa dispara asa, bineinteles, intr-un final neajungand la nici un rezultat :|.

Pe masina deja aveam o oferta facuta de una dintre persoanele de la service, ca pt. un prieten, ca ma ajuta el sa scapt de ea :| , mda , foarte saritor. ca in jur de 2000 de E imi ofera .... ca a venit , a vazut-o respectivul , vorbea cu mine ca si cum era deja vanduta!! Ca si cum sunt cel mai amarat paduche , nu am dupa ce manca si vine el salvatorul meu !

sunt tipul de om foarte calm, impresionant de calm ,si nu prea imi place sa jignesc oameni in fata , sa las un loc de bunaziua , dar uni chiar nu merita un comportament civilizat. Am lasat-o asa nemaiavand chef de certa iara, dupa cate patisem pana atunci .

Aventura mea in mare cu serviceul Kia , poate intr-o viitoare poveste voi scrie mai detaliat si ce am patit cu cei de la asigurari, ce formule au ei de calculul unei masini cu 15.000 km la bord si un an de zile iau numai 7200 de E :| + intamplari la politie, alergaturile intre spital , asigurator, service, politie, serviciul personal, familie... toate fara masina bineinteles. traiasca prieteni, sora mea , metroul , bicicleta si cheful nebun de a merge pe jos :|

AAA era sa uit , iubita ma iubeste si fara masina :P , am hotarat sa luam 7 Tico de banii care ii iau la asigurare :))))

cu respect,

LA

PS: facetzi-va Casco si nu trecetzi prin ce am trecut eu!
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by Nesta3 »

#-o #-o #-o #-o #-o ...daon mm de treaba
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by costelo »

cu bani de la asigurator si de pe epava poti sa-ti iei altceva :wink:
La ce service ai fost?
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by LeCCa »

ce ceed ai avut, de 1.4? ce varianta? daca e de 1.4, gen best, daca iei aia 7200 e la asigurare, si vinzi masina cu ~3000 , la 9000 de euro SIGUR gasesti ceed 1.4 cu ~ 20.000 de km. nu e dracul chiar atat de negru, dar eu as fii dat cu ei de pamant daca mi se intampla sa-mi fure chestii de pe masina, chemam politia urgent f.u.tule muma in c.ur :twisted:
despre ce service e vorba?
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by faneman »

Salut, ai avut noroc ca nu a patit nimeni nimic grav in accident

Vezi ca daca vinzi masina s-ar putea sa stai mult timp pana reusesti sa dai macar jumatate din piesele de pe ea...

eu in locul tau as sta cu masina "completa" pana reusesc sa o dau dintr-o bucata,

poti sa faci rambursare anticipata pentru creditul auto cu banii de pe asigurare, nu are rost sa platesti dobanda pentru un credit in momentul in care tu nu mai ai bunul respectiv

Imi imaginez cosmarul pe care il traiesti acum si ca ti se pare ca nu se putea mai rau dar crede-ma daca erai ranit grav problema masinii era ultima ta grija

7200 de la asigurare si vre-o 2000-3000 pe masina eu zic ca se intrevede o speranta pentru o masina chiar noua

in privinta asigurarii iti sugerez sa fac reclamatii peste reclamatii la ei la firma, sa ceri sa vorbesti tot timpul cu un sef si sa nu te lasi, intr-un final cedeaza
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

graur
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2007, 15:57
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by graur »

Salut,
Ma intereseaza si pe mine una bucata stop stanga spate de ceed, HB. Daca ma poti ajuta te rog sa-mi dai un mesaj pe adresa nae_aurelian@yahoo.com.

Multam,
KIA CEE'D LX Best Machine Silver/Comanda 27.07.2007...Receptie 12.10.2007
Bucuresti

User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by andrei976 »

:(
foarte naspa ... inca un motiv pentru care NU ar trebui sa renunt la casco ...
nu stau bine cu banii si nu vroiam sa continui sa platesc ... dar din ce aud ... mai bine sa il platesc....
gasesti ceed la 8 9 mii pt ca multi si le vand neavand bani sa le achite in continuare ... de criza...
KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver
Album Foto : http://picasaweb.google.com/andreibalas ... neSilver02
Jurnal de bord : viewtopic.php?t=2129

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by rayman »

Spune-ne te rog la ce service ai fost pentru deviz?...
Este ingrozitor ca ti-ai gasit masina cu repere lipsa!

Si eu sunt de parere ca cu banii de la asigurator + ce iei pe epava poti sa iti iei o masinutza daca nu noua, macar aproape noua.

Uite spre exemplu: http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1541932
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

Lord Ace
Posts: 29
Joined: 20 May 2009, 14:43
Auto:
Location: bucuresti

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by Lord Ace »

scuzati intarzierea ...sunt pe fuga peste tot unde ma duc ... dar am abonament la metrou si ratb :D

azi m-am hotarat si o sa iau banii oferiti de asigurator ..adica acei 7.200 E. cam in 15 zile ii voi primi ...dupa cum ma "ameninta" ei :D

am fost si la politie si am hotarat sa nu renunt la acuzatia de caz penal ... macar vinovatul putea sa ma sune sa ma intrebe daca sunt bine ;( , sanatos......zic eu

am vorbit si cu o avocata ..ar treb sa ma duc cu dosarul sa il vada sa vad cat imi ia...

cei de la banca au sunat ... hiene in toata regula ... le-am explicat ca nu am de unde sa le achit rata..ca tocmai am avut un accident de masina si banii cheltuiti ulterior au fost destul de multi .. , si am vrut sa aflu mai multe detalii... de ex ce se intampla daca voi fi in imposibilitatea de a plati rata ...a inceput cu vrajeli de genu' ..."ca nu voi mai putea lua credit pe viitor ca voi fi raportat la comisia .... " ma rog , ete frantz , eu o intreb ceva si ea imi raspunde altceva ... i-am explicat ca singurul bun pe numele meu era masina ...acum nu mai am nimic ...deci ce poate sa imi faca ...mi-a dat alt raspuns inteligent "ca dosarul dvs. va fi trimis la alte departamente " un alt raspuns ca nuca in perete ! Eu mi-am pus problema ca in cazul in care voi ramane fara servici ..sa zicem ... un caz extrem...atunci chiar nu voi avea de unde sa le achit rata ....ce voi pati ??? Bineinteles ca nu a fost in stare sa imi raspunda!! nu am nici un bun pe numele meu , nu am servici ... de unde sa ma oblige sa platesc?? nu imi puneam problema asa , dar au de venit nesimtiti , dublandu-mi rata de la inceputul anului , motiv " criza financiara " :| , adica nu mai la ei e criza!! mama lor!

imi cer scuze iar ..nu am ajuns sa fac poze la masina ... un foarte bun vecin, om de treaba si-a "incheiat socotelile cu viata" si am fost un pic ravasit, nu merita, era un om bun, avea 5 copii. D-zeu sa-l odihneasca!


o sa incerc sa vand toata masina odata , nu imi permit sa pierd atata timp sa o fac bucati . m-am gandit la o suma de 3000 E , sa zicem negociabil!

si acum ca toti m-ati intrebat de serviciul la care am fost , Kia Motors, Baneasa. Si nu nu am cum sa mai ma cert cu ei si nici nu mai suport scuze patetice si bataiaa de joc .Ma bucur ca am scapat de ei!


am fost intrebat si ce varianta de masina era ... 1.4 , benzina , GSL LX MT, versiunea BEST culoare PISTON GRAY ..si de demosntrat nu aveam cum sa demonstrez ca mi-au luat ce mi-au luat dupa ea ...doar sa fac un scandal monstru ...dar oricum ei stiu mai bine ce au luat ..etc...

legat de varianta kia .... inca e scumpha si la mana a 2-ua ! 10.000 E ..e o suma foarte mare avand in vedere prin ce am trecut ..iara sa imi iau masina la 10k E :|

ma gande-am sa imi iau o masina la 3-6 k E la mana a 2-ua sau un logan nou , ceva ... am deja dacia veche care pot sa o dau la remat ...am vorbit ceja ..acum sunt cam la mijloc ...vreau si masina noua ...castig si ceva pe dacia veche ..dar in acelasi timp cand vad preturile la mana a 2-ua , sunt atras si mai mult.

Nu ma intelegetzi gresit , ador Kia , sunt inebunit dupa ea , a fost prima mea masina cumparata de mine, cu banii jos , am avut o grija nebuna , nebuna de ea ..era a mea!!!

Eu mi-as dori tot Kia , dar parinti , mai mult tata care m-a ajutat destul de mult cu bani in perioada asta nu vrea sa mai auda ... nici prietena ...care la fel nu vrea sa mai auda de kia la ce am patit ... sora la fel ... nu concepe sa imi iau masina iar noua sa ma bag in datori mai mult. Ufff , greu e sa faci ce vrei tu , avand totusi persoane in jur care iti vor binele si tin la tine !

Multumesc inca o data , si daca ati ajuns pana aici inseamna ca ati avut ceva rabdare :)


acelasi respect,

LA
Cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 muschi sa te incrunti, dar ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i dai una!!

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by alpinad »

pune ceva poze....si din cati suntem aici ,gasim noi o solutie! :wink:

o sa ai tot KIA....presimt....si daca-i ca mine dai o bere! 8)
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by rayman »

@Lord Ace: Man e urata situatia, dar capul sus, ca stii si tu cum se zice, ce nu te omoara te face mai puternic :)

Linkul de la mine nu era cu un sh, ci o masina noua; e doar un exemplu...

Problema e ca indiferent ce masina iei, ratele's rate si va trebui sa le platesti. Daca dai epava cu 2500-3000 - (doar atat?), te duci pe la 10k. Hai 9k ca mai ai alte cheltuieli.

Daca as fi eu in situatia asta, tot Ceed as lua. Chiar si SH, garantia aia parca e transmisibila, nu? Asta ar insemna ca teoretic scapi de probleme si alti bani bagati in masina cativa ani, si nu ramai cu sentimentul ca platesti rate pt o masina si conduci altceva mai slab. Deci asta DACA garantia e transmisibila 100%.

Daca ratele sunt o problema, e bine sa iei ceva mai ieftin si sa mai achiti din datorie.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat


User avatar
serdimi
MADDAD
Posts: 202
Joined: 03 Oct 2008, 11:10
Auto:
Location: Dej-Ardeal-Romania
Contact:

Re: [Accident] Paguba totala ... sa vand epava sau bucati?

Post by serdimi »

Dupa ce am vazut pozele,cred ca ai avut MARE noroc;cel putin faptul ca ai scapat acopera in intregime diferenta de bani pe care nu o poti scoate de la asigurator.Cred ca accidentul l-ai facut in sezonul rece (butonul rece/cald e la maxim cald).Te-au taraganat pana acum?Ce sa zic...necazul e mare,dar faptul ca traiesti e un dar,deci bucura-te de el.Fiarele le rezolvi tu cumva,dar fara sa ramai in paguba,nu vad cum...Bafta!
KIA pro_cee'd 1,4 best machine silver CJ-11-UFV
automotor DESIRO (sageata albastra)

Post Reply

Return to “Accidente”