[Accident] Parbriz spart...help....

Post Reply
ceed4me
Posts: 64
Joined: 25 Mar 2009, 19:58
Auto:
Location: Bucuresti

[Accident] Parbriz spart...help....

Post by ceed4me »

Slutare, fratilor zilele trecute ma intorceam cu masina de la prietena din Vitat,la un moment dat am auzit o lovitura puternica(ca de o piatra, ceva) m-am uitat eu in mers pe parbriz sa vad daca este ciobit dar culmea, nimic.Am ajuns acasa am parcat masinuta si hai sus,a doua zi sa merg la munci cad ce sa vezi ???......parbrizul era ciobit in partea partea soferului mai jos(spre stergator).. :(....intrebarea este ce sa fac, unde sa ma duc sa nu plece crapaturi,se poate remedia???
Kia Cee'd 1.4-Machine Silver
VAND FARURI CEED, IMPECABILE - 640 ron/perechea, contact : 0766.72.31.72

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Parbriz spart...help....

Post by Nesta3 »

pai crapaturi o sa apara stai "linistit"...cred k se skimba p garantie parbrizul nu?...dak da, mai lasa-l s se crape si t duci s ti-l skimbe...parerea mea:D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz spart...help....

Post by PYFMAN »

Nesta3 wrote:cred k se skimba p garantie parbrizul nu?...dak da, mai lasa-l s se crape si t duci s ti-l skimbe...parerea mea:D
pe garantie ...............nu cred,
poate pe casco sau cash ............ =D>
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: Parbriz spart...help....

Post by incognito »

Incearca sa-l repari aici http://www.autoglass.ro/contact.htm.
S-au declarat foarte multumiti cei care au apelat la ei.
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

ceed4me
Posts: 64
Joined: 25 Mar 2009, 19:58
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Parbriz spart...help....

Post by ceed4me »

ceed4me wrote:Slutare, fratilor zilele trecute ma intorceam cu masina de la prietena din Vitat,la un moment dat am auzit o lovitura puternica(ca de o piatra, ceva) m-am uitat eu in mers pe parbriz sa vad daca este ciobit dar culmea, nimic.Am ajuns acasa am parcat masinuta si hai sus,a doua zi sa merg la munci cad ce sa vezi ???......parbrizul era ciobit (de la acea piatra) in partea partea soferului mai jos(spre stergator).. :(....intrebarea este ce sa fac, unde sa ma duc sa nu plece crapaturi,se poate remedia???
Kia Cee'd 1.4-Machine Silver
VAND FARURI CEED, IMPECABILE - 640 ron/perechea, contact : 0766.72.31.72

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Re: [Accident] Parbriz spart...help....

Post by manucu01 »

am avut si eu o experienta similara, cu detalii in jurnalul meu de bord.
pe garantie e imposibil sa il schimbi, se va verifica si daca ai semn de impact cu un alt obiect poti sa zici la revedere.
ramane doar varianta casco....
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: [Accident] Parbriz spart...help....

Post by danny86 »

am incercat si eu la baietii de la "autoglas"......la un fiat grande punto la fel am patit.....insa cei de acolo mi-au spus ca pentru a merge treaba cu "punctatul" parbrizului ar trebui ca, crapatura sa fie ffff ffff mica altfel o sa reapara....si ca atare cei de acolo mi-au spus ca ami bine ar fi sa il schimb ceea ce am facut......

Depinde fff mult cat de mare este crapatura....insa sfatul meu......schimba-l pe casco daca ai posibilitatea deoarece gandeste-te....vin ploile(deja au venit)...vine frigul....de zapada nu mai zic....si nu stiu cat de mult o sa te ajute mai ales cand tu din interior o sa da drumul la clima.......dar cum am mai spus....totul depinde de cat de mult este crapat
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

negrumanuel
Posts: 10
Joined: 20 Nov 2009, 20:51
Auto:

Re: [Accident] Parbriz spart...help....

Post by negrumanuel »

daca geamul este schimbat (subliniez schimbat, cu un geam identic, made by kia) la un 3rd party service (gen cel mentionat mai sus, AGER) si nu la un dealer/service kia, se pierde garantia masinii?

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: [Accident] Parbriz spart...help....

Post by scdvv »

danny86 wrote:am incercat si eu la baietii de la "autoglas"......la un fiat grande punto la fel am patit.....insa cei de acolo mi-au spus ca pentru a merge treaba cu "punctatul" parbrizului ar trebui ca, crapatura sa fie ffff ffff mica altfel o sa reapara....si ca atare cei de acolo mi-au spus ca ami bine ar fi sa il schimb ceea ce am facut......

Depinde fff mult cat de mare este crapatura....insa sfatul meu......schimba-l pe casco daca ai posibilitatea deoarece gandeste-te....vin ploile(deja au venit)...vine frigul....de zapada nu mai zic....si nu stiu cat de mult o sa te ajute mai ales cand tu din interior o sa da drumul la clima.......dar cum am mai spus....totul depinde de cat de mult este crapat
Eu am la Focus o crapatura de anul trecut din februarie (piatra de la masinile de dezapezire) sub forma de floricica (sau steluta) cam 1 cm diametru si de atunci sta acolo chit ca a trecut si vara si acum si iarna peste ea... am facut bine ca nu l-am schimbat ptr ca mai acum vro 2 luni am mai obs o urma, o ciobitura in alta parte pe parbriz (2 mm). De atunci incerc sa stau cat mai prudent, departe de TIR-uri, etc dar te poate lovi necazul oricand. Ca si concluzie: eu nu as fugi imediat la Casco, as astepta macar pana in primavara cand se mai duce din pietrisul de pe drumuri...
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

Post Reply

Return to “Accidente”