[Accident] Accident DN1 -29.06.2008

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

[Accident] Accident DN1 -29.06.2008

Post by xp »

Eram in tranzit pe DN 1 si la Azuga am vazut o KIA CEE D implicata in accidentul produs de un sofer dupa un autocar . Am o poza facuta din mers , o s-o postez mai tarziu .Imi pare rau pentru proprietar , parea destul de avariata fata masinii. Poate soferul masinii ne poate da mai multe detalii . :cry:

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by mykep »

Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

alcatraz

Post by alcatraz »

deci nu m-am inselat. am vazut stirea la tv si mi s-a parut ca este implicat in accident un cee'd de culoare rosie.

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

DACA NU SE VOR LUA MASURI ACEST GEN DE ACCIDENT SE VA MAI REPETA .

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

alcatraz wrote:deci nu m-am inselat. am vazut stirea la tv si mi s-a parut ca este implicat in accident un cee'd de culoare rosie.
Da era un cee d rosu dar nu mai avea numarul pe el .

poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by poolshark »

Soferi mai inconstienti decat cei de pe autocare si TIR-uri eu nu am vazut in viata mea. Ii urasc pe toti. Mi s-a intamplat de nenumarate ori sa intru in depasirea TIR-urilor si a autocarelor si ei sa accelereze ca niste idioti in momentul ala. Va spun sincer ca orice depasire facuta de ei este un act de inconstienta. Exemple graitoare sunt ARAD - DEVA, valea Oltului, etc.
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Din schema prezentata aseara la ProTv se pare ca bietul Cee'd a fost izbit in plin si tarat 50 m.
Aiurea defectiune, mai mult ca sigur ca se angajase intr-o depasire.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

xp wrote:DACA NU SE VOR LUA MASURI ACEST GEN DE ACCIDENT SE VA MAI REPETA .
La ce anume te referi? Ce masuri?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ciprian75

Re: Accident DN1 -29.06.2008

Post by ciprian75 »

xp wrote: in accidentul produs de un sofer dupa un autocar . :cry:
cum adica dupa?

antonskky
Posts: 56
Joined: 02 May 2008, 10:03
Auto:
Location: Bucuresti

Post by antonskky »

Ieri ma intorceam de la Brasov catre Bucuresti si la scurt timp dupa ce am trecut de Azuga, a anuntat la radio de accident.M-am bucurat ca am trecut de Azuga, deoarece ma grabeam sa ajung in Bucuresti la un examen.In spatele meu au mai fost 4 masini, tot de la noi din firma, care au prins coada de 20km, care sa facut in spate.
Imi pare rau pt.Cee'd-ul implicat in accident fara voia lui si sper ca soferul sa nu fi patit nimic.
In ceea ce priveste accidentul, nush care a fost motivul, insa cei ce vand la acele tarabe, trebuie sa fie constienti ca in orice moment risca sa se intample asa ceva.Ar trebui in fata tarabelor sa se puna niste stalpishori, cei ce cunosc stiu bine, ca exista anumiti stalpi peste care nu treci nici cu tancul.
In privinta soferilor de tir, camioane, autocare etc...eu nu am aceias parere de rau.Adica, consider ca sunt cei mai civilizati si experimentati soferi.Nesimtitii sunt tot cei dupa autoturisme, care se baga la limita in depasiri, le taie fata s.a.m.d.
Principalii nesimtiti in trafic mi se par a fi taximetristii, soferii de microbuze, RATB.

Cu respect:Antonskky

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

antonskky wrote:Nesimtitii sunt tot cei dupa autoturisme[...]
Cum adica "dupa"?!? In spatele autoturismelor?
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

DrHigh
W££D
Posts: 105
Joined: 03 Oct 2007, 19:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DrHigh »

Sa inteleaga toata lumea:

In respectiva curba, la iesirea din ea, erau amplasate legal magazine/tarabe (cand spun legal, spun ca plateau o taxa ce includea si siguranta lor).
Faptul ca erau puse tarabele in curba e cu totul alta poveste ...
Primaria trebuia sa le ofere aceasta siguranta inca de la inceput...dar in Romania e mai bine sa le creasca buzunarele la unii.
Tot la fel de legal erau parcate si cele doua masini (sau cate erau).
Autocarul a venit tare in curba, (soferul sustine ca a ramas fara directie .... ) si a pierdut controlul acestuia, moment in care a iesit de pe carosabil drept in cele doua masini, spulberand cateva tarebe sau ce erau alea si mierlind doua femei.

Vinovati: Soferul, primaria ... si probabil judecat va fi doar soferul... primaria iesind basma curata ca de obicei :evil: :evil: :evil:
Last edited by DrHigh on 30 Jun 2008, 13:51, edited 1 time in total.
Kia Cee'd 1.4 GSL LX Best - Black Pearl
Kia Sportage 2.0 GSL Premium+P2 - Greyish Silver (tata)
B xx XiY

JB

High's Pearl

ciprian75

Post by ciprian75 »

...gata m-am lamurit, asta e jargonul de Bucuresti "dupa = de pe"
Traiasca limba romana literara ::)))

antonskky
Posts: 56
Joined: 02 May 2008, 10:03
Auto:
Location: Bucuresti

Post by antonskky »

Nu in spate ! Soferii de autoturisme...

Nu poti face comparatie intre un sofer de tir, autocar etc care are experienta si vechime in condus si un sofer de autoturism care are carnet de cateva luni, sau ani si care iese pe autostrada de 2 ori pe an.Evident ca nu toti soferii de autoturisme intra in aceeias "oala".Exista si soferi fff buni si experimentati.Insa printre soferii de camioane gasesti 10% care nu au experienta, iar la autoturisme cred ca sunt 50%.Principala vina a "Camionagiilor"este oboseala.Dar nici aici nu este vina lor, deoarece patronii ii obliga sa nu opreasca dupa cum spune legea.Ii plateste la km si asta ii face sa traga continuu pt. a castiga cat mai mult.

poolshark
ancutz&ionutza
Posts: 103
Joined: 04 Jun 2008, 21:58
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by poolshark »

Eu iti spun sincer ca toata experienta lor nu valoreaza nimic atunci cand fac depasiri din alea in care nici cu masina mica nu te-ai baga. Iar soferii de autocare cu 40 - 50 de pasageri nu au scuze pentru comportamentul lor rutier.
Si imi cer scuze, pentru ca nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar nu cred ca termini o facultate si te faci sofer pe TIR.
KIA CEE'D, 1.4 BEST, OIL BLUE
BV 11 GUI

Post Reply

Return to “Accidente”