[Accident] La intoarcere am vazut vopseaua de pe capota ciob

Lrk
Posts: 47
Joined: 30 Jun 2008, 20:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Lrk »

Cum stau in Timisoara si se aseaza stratul de praf 1-2 pe ea(chiar daca o tin in garaj), intotdeauna inainte sa plec cu masina am o carpa uda si sterg guma stergatoarelor de praf, si suflu ce s-a adunat fix deasupra locului unde stau pe parbriz. Nu stiu daca ajuta, dar rau nu face.
Kia Cee'd SW 1.4 Gsl Best in Oil Blue

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

vreau sa va spun ca am avut mai multe masini SW sau HB (deh, placerea mea! :P ) ...masini care se murdaresc naspa pe spate...in ce priveste luneta, stergatorul si geamul au acolo o viata tare grea !! stergerea incepe aproape 100 % pe uscat, chiar daca se actioneaza spalatorul , primele 2-3 curse sunt "pe uscat" !! la masina dinaintea ceed-ului (vw passat variant) suprafata de pe luneta unde se misca stergatorul aproape ca se matuise!

in ce priveste parbrizul...e ceva mai bine dar si acolo praful isi face de cap! nu stiu sa existe "polish" pt parbriz ci mai degraba un lichid cu tensiune superficiala f scazuta ( ca sa intre in zgarieturi f f fine)si cu indice de refractie f apropiat de al materialului din care e facut parbrizul.

tot din cauza de actiune abraziva a prafului + stergator, daca va uitati la evolutia sistemelor de curatire ale farurilor o sa remacati ca stergatoarele au disparut total...curatirea se face doar prin actiunea mecanica a jeturilor !

poate o folie protectoare de unica folosinta (vezi viziera castilor de F1 ) sa fie o solutie de viitor...

you should live with that!

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Ric0
Posts: 71
Joined: 10 Jul 2008, 09:33
Auto:
Location: Cluj-Napoca

Constatare

Post by Ric0 »

Tin sa va anuntz ca am ajuns si eu sa fac 1000 km (asta aproximativ intr-o luna de cand am luat-o) si am ajuns la constatarea ca masina chiar parca e din "portelan". Mi se pare ce e prea sensibila.Se zgarie foarte foarte usor ( masina o tin in parcare in spatele blocului) am zgarieturi facute de pisici. Imi povestea un vecin ca a vazut o pisica cum era pe pavilionul masinii si se juca cu antena de radio. Dadea ture pe masina. Am urme de gheare si pe parbriz , si pe capota (o multime ) si pe portbagaj ( se coboara de pe masina in gheare). lasand asta la o parte ieri am constatat inca un lucru "minunat" : o lovitura in capota, de dimensiunea unui bob de fasole (a intrat capota inauntru) Acuma stau si ma gandesc, sa fie de la o piatra aruncata de masina din fatza mea (dar daca era asa, ma gandesc ca auzeam, imi dadeam seama), ori ceva copil retard o fi aruncat cu piatra, ori cineva cu intentii rele...oricum e deja prea tarziu. Si colac peste pupaza ieri si-a facut aparitia si greierasul din bord (despre care am tot vazut ca s-a discutat pe aici) Desi sunt foarte indragostit de aceasta masina, si sunt constient ca nu sunt masini perfecte, sunt suparat......Oricum va doresc 1000 de ani fara reparatzii tuturor posesorilor de cee'd !!!!!!!!!!!!!! si de kia binenteles
:( :wink:
KIA CEE':D ,black pearl,1.4---> 109 HP CJ 11 HXJ

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Asa am crezut si eu ca e mai sensibila la lovituri, zgaraieri etc. Insa asta pentru ca ma uitam doar la masina mea, mai ales fiind prima. Dar tragand un ochi la masinile vecinilor , opel astra, vectra, clio ,audi A3 etc. am observat ca au la fel ca mine si unele mai nasoale decat ale mele, asa ca nu dispera. Eu incerc sa nu le mai dau atentie insa noaptea am cosmaruri cu vandali care imi zgaraie si-mi distrug masina imi sparg geamul si imi taie rotile imi infunda usile sau imi sparg rezervorul si politia nu raspunde la telefon :D .
Image

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Zgarieturile sunt inevitabile si pe caroserie si pe parbriz , luneta..etc...problema e ca ai ochi numai pt a ta si ...e destul de enervant sa iti vezi bijuteria zgariata dar asta e...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Daca umblati un pic prin Franta, mai ales Paris, o sa vedeti aici conceptul de necesitate in loc de bijuterie. Pentru zgarieturile pe barele de protectie si chiar usi nimeni nu isi face griji si nu se duce la polish sau revopsit...

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Francezi=oameni care traiesc in Franta ....a3a natie care a trimis ceva in spatiu...romani=oameni care fac credit pt o masina....nu ne putem compara cu francezii la nimic...si nu neaprat ca ar fi peste/sub noi..pur si simplu...asa nici in america nu isi fac oamenii griji pt zgarieturi....dar nu o vad ca pe un lucru bun....oricum asa offtopic..ca deja suntem...cand aveam eu vreo 13-14 ani era un zvon..si anume ca germanii arunca masinile daca se zgarie un pic :))
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

catalin1984

Post by catalin1984 »

Pe voi v-as trimite in Roma, cred ca jumatate din astia care ati scris pe forum ati fi murit de infarct in 2 saptamani de stat acolo.

Va spun, oamenii de acolo sunt pur si simplu PROSTI!. La modul ca parcarea se face businduti masina de bara aluia din spate sau din fata(evident incet cat sa nu ii sparga bara). Si daca o sa vedeti pe la ei, cam toate masinile sunt zgariate, infundate si cate si mai cate.......

Apropos, cine a fost prin Paris, poate sa confirme ca situatia e asemanatoare, nu chiar ca in Roma dar se aproprie.

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Aici esti rautacios...Italia e o tara mare..si e logic sa existe si soferi buni..si mai putini buni...in Spania e la fel..oricum eu zic sa va rezervati putin timp si sa stati pe balcon sa priviti si parcarile de pe meleagurile mult iubite si indragite de pe la noi...eu unu am 2 vecini pt care e o aventura sa parcheze nu alta...si asta cu fata....
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Nu e rautacios si nu e vorba de soferi prosti... Trebuie sa il impingi pe cel din fata/spate ca sa ai loc sa intri/iesi din locul de parcare. E o lipsa acuta de spatiu si masina nu e asa o mare valoare pentru vecinii nostrii mai instariti.

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rexpopuli »

anul trecut am fost doua saptamani in Spania si am ramas uimit vazand cate masini sunt zgariate pa bare si lateral...si am vazut si cum se conduce, cum se parcheaza... iar in parcarile subterane e carnagiu... iar lor nu le pasa...
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

treaba asta cu parcarile in franta si italia mi-au confirmat-o multi prieteni care au fost pe acolo. Ei nu-si mai fac probleme ca sunt masinile zgariate atat timp cat le merge motorul brici. Si eu am parbrizul zgariat de la o racleta de plastic dar pana sa citesc topicul asta uitasem complet de zgarieturi....:) masina merge brici!

banderras
Berceni Underground
Posts: 48
Joined: 25 Jun 2008, 15:27
Auto:

Post by banderras »

pai voi vedeti problema din alt mod---"vecinii nostri mai instariti nu dau 2 lei pe masini daca le zgarie"

am fost anul trecut in olanda..anul asta in spania...pot confirma ca isi lovesc masinili ca in parcurile de distractii

chiar cand am fost in spania am vazut o busitura......un mini camion care vroia sa intre intr-o parcare subterana a inceput sa dea cu spatele ca nu luase curba bine si tot a dat in ciuda soferului masinii din spate care astepta si care striga......

dar......ce masini au ei si ce masini avem noi?

am stat o saptamana in spania.....am numarat 4 Q7...toate in Madrid......timp de 4 zile in Barcelona nu am vazut niciun Q7 sau un Bmw mai nou de 2003...si chiar eram f intrigat si cautam masini......la noi ai nevoie de 5 min.....nu glumesc......(ca sa nu mai zic de Olanda)

practic.....nu ca sa ai cu ce sa te lauzi......asta e ideea europenilor....pai si normal ca nu le pasa sa isi loveasca seatul din 94 sau alfa romeo din 96.......costa vreuna 10.000 euro?
KIA Cee`d 1.4 GSL Mars Red, echipare Best ODO 11.800 km

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Misu »

subscriu la faza cu parcatul in barcelona:90 % din masinile parcate aveau cel putin o zgarietura. si vorbesc de toate masinile parcate:de la seat din 94 la seria 5 din 2008, de la numere de spania pana la numere de romania (da, am vazut una de bucuresti).si eu am unele mici zgarieturi de parbriz si luneta in sensul stergatorului ca doar traim in capitala europeana. :roll:
nu cred insa ca este o problema asa mare intrucat sa facem un topic cu masina de portelan
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

nici

Post by nici »

Intr-adevar numai noi, romanii suntem asa disperati la o mica zgarietura. Si eu sunt la fel. Am vazut si in italia si in SUA acelasi comportament indiferent. Chiar in state ma miram ca unu cu o namila de jeep cu punte dubla pe spate a intrat intr-o bordura, a lovit masca din fata urat de tot, cazuse pe jos chiar; dar omul nici nu s-a dus sa se uite. Si-a pus ochelarii in nas, a incuiat masina si a plecat :))
Pt cineva care scria de matza care se joaca cu antena... acum ar fi culmea sa nu se zgarie vopseaua de la gheare... orice masina se zgarie.

Locked

Return to “Accidente”