[Accident] Am gasit masina "stearsa" in parcare

Post Reply
nici

[Accident] Am gasit masina "stearsa" in parcare

Post by nici »

Acum cateva zile am gasit masina "stearsa" in parcare. Exact la incheietura dintre aripa dreapta fata si masca; se vad niste urme ca si cum cineva si-ar fi frecat masca lui de a mea. Nu s-a strambat nimic dar in doua locuri s-a dus vopseaua (cam cat ai atinge cu varful unei carioci groase). Cele 2 ciupituri in vopsea sunt una pe aripa, alta pe masca fata. Restul zgarieturilor sunt superficiale si cred ca ies usor la un polishat.
Am fost la service si au zis ca ei o vopsesc, nu umbla cu creioane colorate si alte alea (13 mil total). Daca as gasi cu ce sa vopsesc acolo si sa dau cu un polish cred ca ar iesi.
As putea sa o vopsesc pe casco, nu am fransiza. Insa parca nu as baga masina la vopsit pt nimica toata. Aproape ca nu se vede. Cine stie, poate vopseaua din service nu seamana cu aia din fabrica. Nu cred ca merita. As vrea sa o machez asa cumva.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Undeva unde se fac chestii de astea? Merci.

Edu
Posts: 83
Joined: 01 Jul 2008, 22:16
Auto: ----------------

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by Edu »

Mici zgarieturi cred ca toata lumea are, oricat ne-am stradui sa o ferim.

Ma gandeam la niste creioane pt vopsea, dar nu cred ca vei gasi sa se potriveasca perfect culoarea de la creion cu cea de la masina. Doar daca ai masina neagra sau alba, ca aici nu sunt multe variatii.

Merita incercat un creion, daca e zgariata putin probabil nu se va observa chiar daca exista o mica diferenta de culoare.

Uite aici o discutie viewtopic.php?f=6&t=1624&st=0&sk=t&sd=a ... od+culoare
Kia Cee'd 1.4 Best, Casa White

nici

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by nici »

Merci, am citit thread-ul. Stii cumva cat tine daca dai cu creionul? Si ajunge la nivelul vopselei daca dai cu el?

Ric0
Posts: 71
Joined: 10 Jul 2008, 09:33
Auto:
Location: Cluj-Napoca

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by Ric0 »

nu stiu ce sa zic #-o
KIA CEE':D ,black pearl,1.4---> 109 HP CJ 11 HXJ

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by gcristi »

Poate va ajuta (tot pe site am gasit sugestia) http://www.expresspaint.com/howtoapply/ si cu explicatii "how to?" si cu comenzi pentru vopsea, lac, grund, etc
Eu am am cumparat de la ei un creion corector si mie ciuda ca nu am luat lac si grund tot sub forma de "creion" pentru corectii mici.
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

nici

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by nici »

De pe site ai comandat? In cat timp ti-a ajuns comanda in Romania?

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by gcristi »

@nicu_catu
Da. A ajuns in 2-2,5 saptamini.
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

nici

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by nici »

@gcristi

Din fericire tu ai gasit codul de culoare. La mine nu gasesc B6.

damiandrei
Posts: 12
Joined: 30 Jan 2008, 17:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by damiandrei »

Am si eu o "zgarietura" foarte mica... de fapt e un fel de taietura cu lama, este foarte fina si pare si adanca. Problema mea este ca nu stiu daca a ajuns la tabla... si care ar fi solutia .... daca dau cu creion poate o sa o prinda, pana la urma, rugina. Are careva vreo idee, experienta similara ?
CEE`D LX BEST HIKE GREEN

grumy_san
Posts: 32
Joined: 30 Jun 2008, 10:15
Auto:
Location: Sibiu
Contact:

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by grumy_san »

si eu am avut o problema asemanatoare...am mers la dealerul kia din sibiu, am vb cu un baiat care era mecanic sau ceva pe acolo...mi'a dat cu o solutie care am inteles k intinde vopseaua pe zona care era doar frecata iar acolo unde era vopseaua sarita a preparat putina vopsea (culoarea nu e exact aceiasi ptr k din cate zicea nu poate obtine o culoare exacta intr'o cantitate atat de mica) si a aplicat'o pe acea zona. Nu este vizibila aceasta diferenta ptr k zona e ff mica dar e suficient ptr a nu patrunde rugina. Aceasta "operatie" a fost practic facuta moca.
kia cee'd 1.6 GSL, SB-90-VOG classic, oil blue + ESP, hydrofobic, keie pliabila etc.

damiandrei
Posts: 12
Joined: 30 Jan 2008, 17:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by damiandrei »

Merci man. Ma gandeam si eu ca cea mai buna solutie este sa ma duc tot la ei... speram totusi sa scap de service :)
CEE`D LX BEST HIKE GREEN

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Reparatie mici Zgarieturi

Post by BAU »

Daca zgirietura nu este intr-o zona prea vizibila, poti incerca cu lac incolor cu o scobitoare ascutita numai in zona zgiriata si il lasi asa.
Daca este intr-o zona mai vizibila , dupa ce dai cu lac ,inainte de uscarea totala i-l stergi .
Pentru a nu ramine urme ,se freaca cu o cirpa moale ,cu nadejde, pina ce se curata lacul de pe vopsea .Bineinteles ca se va vedea putin ,dar daca taietura este adinca ,lacul va ramine numai in zgirietura si va izola la apa.

La mine a mers.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Accidente”