[Accident] Portiera putin avariata

Post Reply
User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

[Accident] Portiera putin avariata

Post by dubluve2009 »

Salutare tuturor,

Din pacate ma simt nevoit sa intru in categoria acelor posesori de Cee'd care trebuie sa revopsesca parti din caroseria masinii.Partea "buna", daca as putea sa spun asa, e ca mi-am facut-o cu mana mea, si nu a fost provocat intentionat sau nu de alta persoana. Din neatentie, am "reusit" sa iau un stalp de gaz din ala mic. Rezultatul: doua dungi mici (una de vreo 3 cm si alta de vreo 2 cm lungime si aproximativ 1 cm latime) pe portiera stanga fata in care este dusa vopseaua pana la kit, plus un pik pe partea superiara a pragului la imbinarea portierei. In plus, la atingerea pe zona unde sunt aceste dungi si simte ca tabla este intrata un pic inaintru..la fel si pe cantul tragului.

Am, evident, casco la masina si de aceea stau linistit. Problema este ca nu as vrea sa intru pe casco sa fac rearatia, cel putin nu acum, as prefera sa mai astept in caz ca se mai aduna.

Problema mea este urmatoarea:am fost intr-un service unde am vazut pe masina unui prieten ce treaba ff buna pot sa faca oamenii si am scos un pret foarte bun (sub valoarea francizei :D) pentru reparatia masinii mele( revopsirea intregii portiere + indreptat tabla fara a da jos fata portierei, prin actionare din exterior). Problema este ca acest service nu este agreat kia :D:D. Deci intrebarea mea este urmatoarea: ce se poate intampla daca apelez la aceste service-uri? Exista posibilitatea sa pierd garantia (poate suna retoric dar as vrea sa cunosc si alte pareri).

Ce recomandari aveti pentru a trata locul respectiv pana in momentul in care ma voi duce in service sa rezolv problema?
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Portiera putin avariata

Post by Misu »

nu stiu daca te ajuta, dar acesta este raspunsul pe care l-am primit pe mail de la ciprian galatchi (administrator garantii kia romauto):
"Conditiile generale de garantie sunt descrise in Carnetul de Garantie si intretinere.
In particular, pentru elementele de caroserie reparate si/sau revopsite, garantia o acorda service-ul care a facut lucrarea in conformitate cu normele legale in vigoare."
eu inteleg ca poti s-o vopsesti oriunde, doar sa iasa culoarea bine si sa primesti garantie la lucrare egala cu cea pe care ti-o da kia
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Portiera putin avariata

Post by dubluve2009 »

Salutare,


Mda, teoretic asa reiese...practic cred ca ramane la latitudinea persoanei din servicul autorizat KIA sa determine daca garantia mai este valabila sau nu. E intr-adevar un risc. Problema mai spinoasa e ca daca eu vopsesc portiera intr-un servis neautorizat KIA, unde imi mai si indreapta un pic tabla, sa nu existe riscul ca portiera sa iasa de pe garantie pe motivul ca operatiunea facuta a "dus" la aparitia defectului solicitat pentru a fi reparat pe garantie..etc...
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Portiera putin avariata

Post by Misu »

din pacate nu te pot ajuta decat cu adresa asta de e-mail:Ciprian Galatchi - Warranty Administrator KIA [ciprian.galatchi@kia.ro], unde poti sa primesti mai multe detalii in scris, nu pe vorbe.eu am optat pentru vopsirea capotei la img unde ma costa aprox 10 mil
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Portiera putin avariata

Post by dubluve2009 »

Salutare,

Iti multumesc pentru informatiile trimise. Am scris un email persoanei respective si astept un rasp la problema mea.

Pentru mine nu e problema sa merg intr-un service autorizat KIA, insa..aceeasi operatiune care o fac acolo se poate face si in alta parte, cu aceeasi tehnologie, la preturi muuuult mai aceptabile. Voi vedea in viitor ce anume voi face, oricum..sa stric casco doar pentru atat nu are rost...mai las ..in caz ca se mai aduna :D:D
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Portiera putin avariata

Post by Misu »

dc vrei, iti pot da si un numar de telefon pe pm
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Portiera putin avariata

Post by dubluve2009 »

Salutare,

Multumesc pentru ajutor. Am reusit sa iau legatura cu persoana respectiva si sa discut in detaliu amanunte ale problemei mele. Concluzia generala este urmatoarea: se poate face intr-un alt service insa eventule probleme care pot aparea la vopsea in locul restectiv trebuie rezolvate pe garantia service-ului care a efectuat lucrarea. Daca indreptarea tablei a presupus demontarea portierei, atunci sunt sanse foarte mari ca garantia sa fie pierduta pe intreaga portiera.


Practic, totul depinde de cat de meseriasi si profesionisti sunt omenii din service-ul respectiv. In viitorul apropiat voi lua o decizie...sper sa fie cea buna :D:D.
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

Post Reply

Return to “Accidente”