[Accident] Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

raul
Posts: 49
Joined: 08 Nov 2008, 09:08
Auto:
Location: bucureşti
Contact:

[Accident] Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by raul »

Bună ziua
Azi dimineaţă , prin amabilitatea edililor care au lăsat o groapă nesemnalizată la Televiziune , am facut pană dreapta .Am rezolvat cu roata de dimensiuni reduse şi am ajuns la o vulcanizare , unde mi-au pus un petic . Vreau ca tot acolo să pun şi azot în toate roţile , iar roata cu petic sa o montez pe spate.Aştept păreri şi eventuale sfaturi . Mulţumesc.
KIA CEE'D CITY 1.4 GSL PEWTER BEIGE
B- 84 - ARM
ODO 156500 KM

bobocaty
Posts: 53
Joined: 18 Jan 2009, 20:16
Auto:
Location: Bucuresti-Ploiesti
Contact:

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by bobocaty »

Salut!Si eu am patit la fel cu Lizuk mea,doar ca eu am fost mai "norocos"(ambele cauciucuri de pe dreapta le-am spart).Am dat fuga la cea mai apropiata vulcanizare cu un prieten unde mi-au peticit un cauciuc si am folosit rezerva sa ajung acasa.Pentru ca nu imi place sa ma joc cu viata,am ales calea cea mai sigura,am inlocuit cauciucurile si le-am pus pe cele noi pe fata.Nu pot spune ca originalele erau vechi,ca masina avea doar 2sapt,dar nu am vrut sa risc.Am fost si la cel mai apropiat service unde au facut cateva verificari ale directiei.Totul era aproximativ in ordine,doar cateva mici reglari.Sperietura a fost mai mare la mine.Daca serviceul iti garanteaza ca nu o sa ai probleme cu cauciucul respectiv totul e in ordine si tu ai inima impacata,nu treb neaparat sa il schimbi.
Multa bafta si sa speram ca asta e cel mai grav incident pe care o sa il avem cu masinutele noastre!
Lizuk:Pro'Ceed-1.4GSL Pewter Beige- Start+Jante 205/55 R16V tip C+Oglinzi electrice+Proiectoare+Cheie pliabila+tetiere active+AC+Volan,schimbator,frana de mana piele+comenzi volan cromate....
PH-14-MIB(Men In Beige)-ODO10.030KM

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by Ogy »

Raul, am dat si eu in groapa aia de la televiziune, eu nu am spart nimic. Dar daca zici ca nu s-a intamplat altceva decat sa ti se sparga cauciucul, atunci e bine sa-l pui pe spate dupa ce il vulcanizezi...
Ps: mai treci prin zona aia inca o data (dar pe a doua banda), sa vezi in ce crater ai dat...

cmg_george

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by cmg_george »

Si nu se gandeste nimeni sa dea in judecata administratorul drumului?

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by Razvan_G »

Ce rost are? :) Inca mai crezi in justitia de la noi? Haita e prea mare... ca sa poti lua atitudine...

Un prieten a patit asa cu Focusul in Baile Felix sapt. trecuta. A luat o groapa (crater) nesemnalizata cu 80 de km/h. Ambele jenti din fata s-au indoit. Cu ea optasita si cu roata de rezerva a ajuns la constatari. Facuta pe CASCO, 280 euro/janta. Cat despre dat in judecata, raspunsul a venit inevitabil: "Ce rost are?" 8)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by J0hn D0e »

si eu am facut pana (vara trecuta) pe calea dorobanti, langa televiziune, pe banda 1 (sensul spre p-ta dorobanti). Cauciucul a fost taiat in 2 locuri si a trebuit sa cumpar unul nou, tot Michelin, pe 17" care a fost 600 RON :((. Daca se spargea si janta, oare puteam sa ma duc la Casco sa-mi dea bani pt. roata (cauciuc+janta) noua sau doar janta?
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by Razvan_G »

Doar pe janta teoretic. CASCO-ul acopera vandalismul (si aici e inclus taierea anvelopelor), dar in cazul de mai sus nu se pune (decat daca demonstrezi, cred ca de la Politie o constatare). Cat despre schimbatul cauciucului, din cate stiu eu nu e recomandabil DELOC sa pui unul nou pe o parte si cel vechi pe cealalta. E bine ca ambele sa aiba acelasi nivel de uzura.

La fel si iarna daca le schimbi, sa-ti notezi care roata de unde ai schimbato, respectiv dreapta/stanga - fata/spate.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by J0hn D0e »

la service (autosoft fundeni de unde am luat si montat cauciucul si la mit aviatorilor unde am fost la o verificare a directiei) mi-au zis ca nu e nici o problema - cauciucurile erau ca noi, masina avea aprox. 3000 km.

P.S. Pana a fost pe dreapta fata.
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

cmg_george

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by cmg_george »

Razvan_G wrote:Ce rost are? :) ....Cat despre dat in judecata, raspunsul a venit inevitabil: "Ce rost are?" 8)
Foarte rau, se poate depune o plangere la tribunal. Daca nu avem puterea sa ne cerem dreptul... atunci se poate sa ne meritam soarta.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by Razvan_G »

Ne-o meritam cu varf si indesat. Pai cultura politica a romanilor e cea de supunure. Logic, avand in vedere sistemul de dinainte. Cand vor mai trece cateva generatii putem lua atitudine. Pana atunci ne complacem in situatie. N-o sa-mi cheltui banii si timpul pentru o cauza pierduta. La noi nu exista autoritate si nici justitie. Daca era sa dau in judecata Primaria si Administratia Judeteana de Drumuri si Poduri probabil aveam peste 50 de procese pe rol. Ca sa nu mai zic ca platim rovignieta, care, din nou, ce rost are? 8)
Anul asta nici nu mi-am luat-o. Nu le ajung banii din accize pe petrol, mai pun si rovigneta si mai trebuie sa-i si dau in judecata dupa intr-o tara in care ti se incalca cele mai elementare drepturi? Halal sistem.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

raul
Posts: 49
Joined: 08 Nov 2008, 09:08
Auto:
Location: bucureşti
Contact:

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by raul »

Cauciucul este aproape nou 1500 km.
KIA CEE'D CITY 1.4 GSL PEWTER BEIGE
B- 84 - ARM
ODO 156500 KM

adriantug
Posts: 16
Joined: 29 Jan 2009, 14:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by adriantug »

si eu am patit-o.... :evil: o groapa acoperita cu apa...de fapt o gura de canal...aveam masina de 2-3 zile (50 km)..taietura si galma ,amandoua laterale.noroc ca am gasit Michelin la o vulcanizare pe Moinesti (400 ron)...imi venea sa plang,mai ales cand am vazut masina aplecata intr-o parte..noroc ca nu aveam viteza....cand am ridicat-o sa o incaltz..m-am uitat "cu lupa" dedesubt...nu pare nimik..oricum de atunci am facut 3000 de km...si merge ca in prima zi
Kia ceed' City 1.6 DSL 115HP - Black pearl

adriantug
Posts: 16
Joined: 29 Jan 2009, 14:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by adriantug »

si ca raspuns fata de primarie...inca nu mi-am cumparat rovigneta...si am de gand sa aman cat pot momentul :wink:
Kia ceed' City 1.6 DSL 115HP - Black pearl

cmg_george

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by cmg_george »

Asta nu este solutia. Daca te print tot tu o sa platesti. In legislatie spune clar ca daca masina a avut de suferit datorita drumului neamenajat/ne semnalizat corespunzator vinovat este administratorul drumului. As baga mana in foc ca se gaseste un avocat care sa tina procesul.

adriantug
Posts: 16
Joined: 29 Jan 2009, 14:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pană de cauciuc - jantă aliaj cu cauciuc iarnă

Post by adriantug »

ai dreptate cmg...incercam sa ma "revolt" un pik...dar un singur proces nu ar face prea mult...am stat in Israel vreo 9 ani...acolo daca iti sarea o pietricica in parbriz municipalitatea platea(inclusiv despagubiri)...cat despre gropi... [-X
Kia ceed' City 1.6 DSL 115HP - Black pearl

Post Reply

Return to “Accidente”