[Accident] Mi-a aparut in fata si l-am luat in plin....

Post Reply
Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Astazi am sunat la Bosch Service si am aflat ca luni pe 04.02 vor avea lista de preturi furnizata de reprezentanta din Cta si vor face devizul dupa care comanda de piese...deci o saptamana nu au facut nimik! Mi-e greu sa cred ca vor repara masina rezolva luna asta dupa modul in care se intrevad lucrurile...dar vom vedea!
1.4 MPI SW BEST, MARO

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Johnny, da'mi te rog pe PM id'ul de mess.
Mi se par dubiosi cei de la Bosh Car Service.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

radu, cred ca dauna totala ar fi mai bine pt tine! acum, nu stiu exact ce inseamna "dauna totala" pt cei de la asigurari ! cat acopera din paguba ? :shock:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

La dauna totala se scade "epava" din valoarea asigurata, epava ramane la mine. In afara de tablaraie, masina se prezinta in stare buna. Nu sunt probleme la directie, nu troncane nimic. In conditiile astea nu cred ca primesc mare lucru de la asigurator, epava va fi evaluata la o valoare mare.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Orice varianta ar alege cei de la asigurari,au nevoie de acordul tau,accepta varianta cea mai avantajoasa pentru tine.Odata ce cei de la Bosch au zis ca se poate repara fara probleme,mergi pe varianta asta,altfel ,din ce te despagubesc cei de la asigurari pt dauna totala,va trebui sa mai pui o gramada de bani sa-ti iei alta masina,mai era un caz asemanator aici,pe forum.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

OKKK! sa presupunem ca se repara! reparatia de genul asta presupune trageri, deformari, etc. ale caroseriei ( directia presupune unghiuri de minute !) ...dupa reparatie, ce garantii mai acorda KIA ? :shock:

PS: mie, dupa ce mi-au schimbat bara cei de la asigurari mi-au spus ca valoarea masinii a scazut cu X % !! ha!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Sunt multe ipoteze, insa lucrurile se vor limpezi cand va fi gata devizul estimativ.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

Nu vei avea dauna totala mai mult ca sigur. Pentru asta ar trebui ca devizul sa depaseasca suma asigurata sau sa fie foarte aproape de aceasta.
Ori la ce spui tu ca are nu cred ca se va ajunge acolo. Oricum in nici un caz dauna totala nu este avantajoasa pentru asigurat .
Ar fi interesant sa ne spui cam in ce conditii s-a petrecut evenimentul. Era carosabilul umed, ai intrat tare in curba, cu ce cauciucuri erai etc.
Acum am vazut si masini suparate care au ESP si toate alea mulate in copaci asa ca nu mi-as pune baza 100% in sistemele astea electronice.
Sper sa se rezolve ok si ti-o faca bine. Cu Generali nu cred sa ai probleme la despagubire, daca au si decontare directa cu service-ul si mai bine dar la anul cred ca iti cauti alt asigurator. Dupa o dauna de genul asta este posibil nici sa nu te mai ia in asigurare sau sa iti majoreze serios prima.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Cumnatul meu a patit-o cu cei de la Generalli,de doua ori tabla usor infundata si vopseaua luata ,asa a gasit-o in parcare si o data geamul lateral dreapta fata spart de un hot,per total reparatiile au ajuns pe la 20 de milioane si cand s-a dus sa faca un nou casco,l-au refuzat pt ca a avut trei evenimente intr-un an :x
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@Malte

si atunci ce faci? migrezi la alt asigurator ? sau astia se informeaza intre ei...dar banca de la care am facut imprumut cere obligatoriu CASCO pe durata imprumutului... ! cum se rezolva asta ? :shock:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Alt asigurator,asta e solutia.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Si eu am tot la Generali si in contractul de CASCO si in contractul incheiat cu ei da un tabel in care se specifica nr de accidente pe an in raport cu taxa de majorare a CASCO, nu scrie ca nu mai poti incheia un alt contract cu ei peste un an...si tabelul ajunge chiar la 5 accidente pe an si taxa majorata cu 50%, normal! Eu cred ca daca accepti sa platesti taxa marita conform contractului nu vad de ce te-ar refuza si in anul urmator!
La mine e prin regresie ca cica recupereaza de la Astra, dar stai sa vad dupa ce se incheie contractu...
1.4 MPI SW BEST, MARO

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

La Generali daca dauna este pe regres nu se va lua in considerare la reinnoire si nici nu se plateste fransiza pentru aceasta.
Tabelul de care zici tu este cel de bonus-malus, insa chiar daca acolo sunt mai multe evenimente conditiile actuale ale societatii nu permit luarea in asigurare daca in anul anterior s-au inregistrat mai mult de 2 daune din culpa proprie.
Pe viitor se pot schimba aceste norme interne, dar la ce daunalitate se inregistreaza pe segmentul CASCO ma indoiesc
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Si care ar fi culpa cumnatului meu,ca si-a gasit masina de doua ori botita in parcare si o data i-a fost sparta de hoti ?!?
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@malte: pai...e un tip periculos (pt ei cel putin) !! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Accidente”