[Accident] Lampa ceata sparta si spoiler zgariat.

Post Reply
lucian
sageata gri
Posts: 51
Joined: 24 Jun 2007, 12:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

[Accident] Lampa ceata sparta si spoiler zgariat.

Post by lucian »

Lampa ceata sparta si spoiler zgariat:
2 decembrie incident undeva pe sos oltenitei imediat dupa city mall. un pustiulica proaspat proprietar de masina si carnet (1 saptamana) a omis frana...din pacate pe mine nu m-a omis.

mers la politie obtinut cel necesare...luat RCA vinovat.
3 decembrie facut frigul la astra asigurari la serviceul unde aveau ei in ziua aia constatarile.facut dosar de dauna. tot 3 decembrie mers la kia rom auto in baneasa vorbit si cu D-nul Burcea care a avut amabilitatea sa ma introduca in minunata lume a service-urilor kia.
Lasat la kia acte necesare comanda la D-nul Mihai Florea. promisiune ca nu va dura mai mult de 2 saptamani.
Dupa telefnoane nenumarate in service toata luna decembrie si un pic din ianuarie am fost programat in 28 ianuarie in service la mit motors la 1 mai.
Azi am fost acolo am lasat masina urmand sa o ridic maine.
Impresii pana acum: am intels ca service-ul kia este aglomerat. Ce nu am inteles este faptul ca a durat atat sa imi spuna ceva concret. uite am comandat piesa darte programam in ianuarie feb martie de paste...
Impresii service mit motors pana acum: in afara de sediu care are o locatie relativ ciudata si nu pare sa aiba o dotare deosebita(o casa cu 2 etaje stil hala inghesuita undeva pe strada Grigore Manolescu).
Deoarece nu este o lucrare deosebita sper sa nu exista probleme si sper sa nu ma aleg cu masina in 2 tonuri sau mai stiu eu ce nazbatie. D-nul Marius Ionita m-a asigurat ca nu va exista nici o problema. Ramane sa va tin la curent cu devizul,calitatea lucrarii, si impresii post service.

Totul o sa fie achitat din fondurile proprii urmand sa incerc sa recuperez dauna de la Astra.Si din ce banuiesc precum si din atitudinea indiferenta a celor de la daune cred ca o sa dureze ceva dar va tin la curent si cu acest lucru.

Cam atat.
Under construction.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Service-ul de la 1 Mai este defapt tinichigeria de la baneasa pe care au mutat-o.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Man ..multa bafta. O sa ai nevoie.
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

victor
Jidanul
Posts: 169
Joined: 28 Oct 2007, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti

Post by victor »

ouch! Trist... si eu care ma plang de zgarieturi de pisica turbata :roll:
Ha! Deci tot dubios arata si service-ul de la Mit? Am crezut ca doar ala de la IMG e din filme de groaza :lol: Tare curios sunt cum se vor misca baietii si mai ales cum o sa iasa. Sa ne tii la curent... sau poate te mai prind pe la liftul blocului sa-mi mai dai detalii.
Numai bine!
Kia CEE'D 1.6 DSL LX BASE 90 CP + ceva optionale. PISTON GREY

poze in curand...

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

Cam nasol cu astia de la Astra Asigurari. Si eu am avut un accident urat de tot cel vinovat avea RCA la Astra, dar serviceul de la Kia a zis ca nici nu vrea sa auda de astia ca sunt rau platnici, are dosare nefinalizate de 1 miliard de mult timp, asa ca eu am recurs la CASCO, urmand ca acestia sa-si recupereze de la Astra prejudiciul. Eu iti urez multa bafta ca se pare ca vei avea nevoie! Si varu meu a patit la fel cu Astra, l-au plimbat mult timp pe drumuri......
1.4 MPI SW BEST, MARO

lucian
sageata gri
Posts: 51
Joined: 24 Jun 2007, 12:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by lucian »

asa... update-ul ar fi cam asa: deviz 840 ron. Sincer mi se pare ceva cam mult pt un spoiler revopsit si o lampa inlocuita. dar asta e...maine sau in seara asta o sa completez si cu restul informatiilor.

abia astept sa ajung la 5 acolo sa aflu pe ce am dat 8mil 400...
Under construction.

lucian
sageata gri
Posts: 51
Joined: 24 Jun 2007, 12:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by lucian »

asa...am revenit cu update:

840 ron deviz final din care:

lampa ceata 1.8 fara tva.
materiale:169 ron fara tva
manopera 350 ron fara tva.
curs euro 36 200. cred ca e cursul la care i-am contactat eu cu siguranta nu e cursul de ieri...macar atat.

manopera era undeva la 54 ron fara tva pe ora.
in afara defatpul ca s-a trecut 1.4 ore montat demontat lampi ceata spate stanga dreapta si mi s-a parut relativ mult, luand in considerare ca nu stiu cat dureaza sa faci operatiunea asta dar nu am vazut decat un singur cablu care pleaca din lampa dar hell asta e si 2.5 ore vopsit ceea ce zic eu ca e un pic cam mult dar again..asta e.

nu am nimic de comentat la calitatea reparatiei. e facuta foarte bine nu se observa nici o diferenta fata de restul masinii. Din punctul asta de vedere numai de bine. Scumpi dar ce pot sa zic decat ieftin si prost mai bine asa.Multumiri D-nului Ionita care s-a tinut de cuvant. masina era gata la ora la care m-a anuntat nici un minut mai tarziu.

In schimb vizita de la astra daune de astazi pt recuperarea daunei a fost de-a dreptul penibila.
am dat peste niste oameni care eu un grad de sictir si lipsa de interes egla cu +infinit. am rupt informatiile cu clestele de la doamna de la registratura daune.
in schimbul actelor si e gretei afisata vizibil catre toata lumea nu numai catre mine...(macar de eram eu special si se stramba numai la mine).
m-am ales cu un bonulet si ca va vom anunta...in termen de 21 de zile lucratore. termenul asta l-am smuls eu pt ca nu intentiona sa imi comunice absout nimic:statea si se uita la mine ca de ce nu plec dupa ce mi-a dat bonuletul ala ca nu mai are nimic ce sa imi zica.

bottom line: multa dragsote pt astra..sper sa dea faliment imediat dupa ce recuperez dauna si cu asta inchei.

inca un lucru interesant si inchei: pe devizul post calcul am gasit ceva interesant scris: nu se acorda garantie pentru piesele venite din partea cleintului. de aici inteleg ca daca as fii gasit eu lampa originala undeva mai ieftin nu imi acordau garantie la ea...ft ciudat.
Under construction.

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

lucian wrote: pe devizul post calcul am gasit ceva interesant scris: nu se acorda garantie pentru piesele venite din partea cleintului. de aici inteleg ca daca as fii gasit eu lampa originala undeva mai ieftin nu imi acordau garantie la ea...ft ciudat.
Este normal ca service-ul sa nu iti acorde garantie pentru piesele cumparate din alta parte.
Garantie iti ofera magazinul de la care ai cumparat piesa.
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

[-X
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

dbt
Posts: 20
Joined: 18 Sep 2007, 19:55
Auto:
Location: Bucuresti

Re: [Accident] Lampa ceata sparta si spoiler zgariat.

Post by dbt »

tot la MIT Motors Manolescu...avarie : bara spate sparta + 1(una) lampa ceata spate(pe stanga)...D-nul Ionita OK...
livrare piese: bataie de joc, 3(trei) saptamani...calitate lucrare OK...pret : ~1850 RON bara + lampa + vopsea + consumabile + manopera...este adevarat, timpul pentru schimbarea lampilor ceata spate este 1.4 ore, in conditiile in care efectiv dureaza pana in 10 minute

Post Reply

Return to “Accidente”