Accident bara spate

User avatar
Ionescu Simona
Posts: 4
Joined: 07 Dec 2014, 17:49
Auto: kia Cee`d
Location: Berceni

Accident bara spate

Post by Ionescu Simona »

Buna seara, sunt posesoarea unei masini Kia Cee`d anul 2008. Din pacate ieri cand am parcat cu spatele nu am fost atenta si am lovit un stalp de beton iar la bara din spate in dreapta in dreptul portbagajului s-a crapat vopseaua pe o portiune de aprox. 15 cm. Credeti ca se poate repara fara sa vopsesc toata bara?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Accident bara spate

Post by quelloo »

Buna,
Daca a crapat vopseaua (adica au cazut bucatele ca si cand s-a spart o sticla) nu cred ca se poate altfel decat vopsita toata. oricum, daca ar face un service operatiunea doar pe bucata afectata, 100% vor si diferente de culoare inestetice.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Ionescu Simona
Posts: 4
Joined: 07 Dec 2014, 17:49
Auto: kia Cee`d
Location: Berceni

Re: Accident bara spate

Post by Ionescu Simona »

Voi reveni maine cu o poza.. dar ai idee cat m-ar costa sa o vopsesc la IMG ?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Accident bara spate

Post by quelloo »

nu vreau sa dau vreo informatie eronata (pentru ca pana acum tot ce am vopsit a fost pe casco si nu m-am uitat cat a fost (probabil mai mult decat in mod normal)).
poate raspunde un coleg cu o informatie exacta. (daca ar trebui totusi sa dau o suma, as zice ca nu are cum sa coste mai mult de 450-500 pentru bara spate)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

E bine daca ai atins doar bara. Fiind plastic nu e ceva urgent, cum ar fii o portiera sau aripa...care ar ruginii... Ca pret, cel mai bine dati un telefon, si dupa vin ar trebuii sa va poata spune un pret...
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Accident bara spate

Post by Razica »

vezi ca la IMG e mai greu cu vopsitul, rasfoieste un pic forumul si o sa vezi de ce zic asta. eu personal nu am luat masina de la ei fiind nemultumit de modul cum a fost vopsita usa spate. au remediat-o dar a mai durat ceva. stiu ca sunt service-uri unde vopsesc reperul cu 600 ron.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
Ionescu Simona
Posts: 4
Joined: 07 Dec 2014, 17:49
Auto: kia Cee`d
Location: Berceni

Re: Accident bara spate

Post by Ionescu Simona »

Este prima mea masina si tin la ea mai mult decat la orice... Nu stiu unde sa ma duc sa vopsesc bara deoarece mi-e frica ca va iesi alta culoare adica ca se va vedea diferenta... Anul trecut a intrat un magar in mine si mi-a lovit aripa,capota si bara din fata, am fost si am facut masina pe asigurarea lui(Euroins) la service-ul Auto K9 si nu pot sa spun ca sunt foarte multumita, mai ales ca am dat spaga si in stanga si in dreapta. Se vede oarecum diferenta de culoare, iar vopseaua mi se pare de proasta calitate, se pateaza imediat de la gainatii de pasari.. #-o
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Accident bara spate

Post by Brill »

@Simona: bara trebuie vopsita toata.
Parerea mea e sa te duci la KIA Motors Baneasa si sa vezi acolo preturi. Pot sa presupun ca sint ceva mai mici ca ce s-aprezentat pe aici. Seful de service de acolo e Adrian Sarbu. Pe mine m-a rezolvat prompt si profesionist cind am avut nevoie.

Succes!!!
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Accident bara spate

Post by Razica »

Ca alternativa la ce ti-a zis brill, pot sa iti recomand si Dab auto, reprezentanta hyundai. eu acolo am schimbat si vopsit bara spate la i30 acum 2 ani si se prezinta excelent.
mai ales ca astia sunt in berceni si sunt ok. la mine a durat 2 zile toata operatia.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident bara spate

Post by BAU »

@Simona : Dupa cum este umflata vopseaua si sarita , arata destul de urit , nu cumva sa fie si bara fisurata caz in care ar trebui reparata si ar costa cit nu face .
Daca este doar de vopsit , oricum trebuie toata bara vopsita , s-ar putea sa ajunga la 800-900 lei.

Dar CASCO nu ai ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ionescu Simona
Posts: 4
Joined: 07 Dec 2014, 17:49
Auto: kia Cee`d
Location: Berceni

Re: Accident bara spate

Post by Ionescu Simona »

Nu am casco... :cry:

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident bara spate

Post by _devilson_ »

mai bine o lasi asa si cu banii aia (4-8 mil) te distrezi la munte...sau altceva.
acolo e plastic si nu are ce sa rugineasca. risti sa o repari si dupa o sapt sa o lovesti iar printr-un gardut sau sa ti-o atinga unul in parcare.
eu am patit-o si zic din experienta: barele de plastic pot fi varza de zgariate...tabla sa fie ok.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident bara spate

Post by Ogy »

Orice ai face las-o asa pana in primavara !
Eu umblu cu o portiera ondulata si un prag indoit de vreo 3 ani. intre timp s-a mai infundat un pic portiera respectiva, ca a mai intrat cineva tot in ea. In primavara promit sa o schimb (e cumparata dar nu am avut timp de operatiuni).

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Accident bara spate

Post by Brill »

Razica wrote:Ca alternativa la ce ti-a zis brill, pot sa iti recomand si Dab auto, reprezentanta hyundai. eu acolo am schimbat si vopsit bara spate la i30 acum 2 ani si se prezinta excelent.
mai ales ca astia sunt in berceni si sunt ok. la mine a durat 2 zile toata operatia.
EXCLUS DAB!!! Daca ati fi venit pe la intilniri ati fi vazut ce amatori sint aia de la DAB (amatori ca sa nu le zic altfel)

OCOLITI DAB!!!
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Accident bara spate

Post by Razica »

uite incerc sa ajung duminica cu i30-ul sa facem o comparatie. sa nu se inteleaga ca le tin partea celor de la dab, dar eu sunt multumit de cum a iesit.
poate reusesc sa o si spal pana atunci :roll:
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Post Reply

Return to “Accidente”