Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by Ogy »

Pe data de 1 aprilie am fost pacalit de o masina de Bulgaria. Eu pe prima banda el pe a 2a . S-a gandit ca a ajuns la destinatie astfel ca a semnalizat dreapta si a virat in aceasi directie. Dupa impact ne-am hotarat (eu si cu unul din multimea de negrii) sa o facem pe amiabila. In timpul completarii hartiei baiatul si-a dat seama ca il scot vinovat si s-a hotarat sa mergem la politie :)
La politie am mai dat o tura pe langa masina si am vazut ca masina mea este atinsa si in dreapta (ca am atins si o masina parcata pe dreapta). Astfel amiabila a cazut (ca se razgandise din nou). Cand sunt mai mult de 2 masini implicate , chiar si daca atingi un stalp etc, amiabila iese din ecuatie (scriu treaba asta pt ca nici eu nu stiam). In fine ala a primit amenda ca nu s-a asigurat eu am primit hartiile pt demararea procedurilor de despagubire. Am deschis dosar de dauna la corespondentul pe ro al asigurarii respectivului (avus) si m-am prezentat la serviceul agreat de firma . Aia m-au programat in sevice pt data de 10aprilie. Asta de la avus zice sa astept confirmarea valabilitatii asigurarii respectivului. Pareri pt rezolvarea problemei mai rapid? Mentionez ca am verificat pe site asigurarea respectivului si e valabila...

Piese ce necesita inlocuire : cele doua aripi fata , bara fata, far stanga, ornament proiector ceata stanga, bandouri de colt, suport numar.
Aici se pot verifica asigurarile de BG:
http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?pc=6&l=en
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by quelloo »

:( nasoala intamplare, bine ca nu te-a impins intr-un pieton ceva

nu cred ca ai ce sa faci ca sa urgentezi reparatia, din cate stiu trebuie sa trimita service-ul poze cu masina reparata catre asigurator si aia sa trimita banii.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by BAU »

Oho, dupa deformarea aripei si farul spart se pare ca a fost destul de hotarit baiatul in a schimba directia de mers fara sa se asigure.
Nu cumva avea si un BMW 335 ?. Oricum va costa destul schimbarea elementelor si mai ales vopsirea. Bine ca nu te-a lovit si in roata sa mai fii nevoit sa schimbi ceva si la directie.
Mai rau este ca nu cred ca este vre-un service cu decontare directa cu avus si cred ca va trebui intii achitata reparatia apoi decontata.
Sintem alaturi de tine, macar spiritual.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by lucianian »

de acum inainte nici sa nu-ti mai treaca prin cap sa faci amiabila cu cineva cu numere de Bulgaria. Ai avut noroc ca a fost nehotarat bulgarul si ati fost la politie.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by Ogy »

Au service cu decontare directa si cum am spus ma asteapta pe data de 10 cu ea. Intrebarea ramane: sa astept confirmarea valabilitatii asigurarii sau sa o bag in service si se rezolva ei?
Era o coaja minivan.... Nu m-a proiectat el, eu am incercat sa evit ....inevitabilul.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by BAU »

Pai daca au decontare directa , ce mai astepti ? Masina trebuie reparata , ridicata , ulterior service-ul trebuind sa-si recupereze banii de la asigurator (sau asa ar trebui).
Numai ca ar trebui reparata intr-un service de reprezentanta, IMG sau MIT sa fii sigur cit de cit de calitate. Lucreaza MIT si IMG cu Avus ?
Dupa cite stiu eu , Avus este un Broker de asigurari ce lucreaza cu mai multe companii. Cauta pe Google si ai sa gasesti citeva reclamatii precum ca au fost neseriosi si au refuzat despagubirile (de fapt cam toate companiile de asigurari au reclamatii de acest fel).
Fii vigilent .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by bogdan-alin »

poti sa vorbesti cu cei de la IMG si sa bagi masina la reparat si se rezolva ei dupa. Eu asa as proceda...acum nah banuiesc ca te-ai gandit si tu la asta...oricum imi pare rau de intamplare, sper sa iasa totul bine.
eu asa am facut odata cu cei de la IMG am avut masina putin lovita in parcare, aveam asigurare CASCO la Omniasig au facut masina, nu au primit inca banii dar au fost de acord sa ma lase sa plec cu ea ca se inteleg ei si primesc banii.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by Ogy »

S-a rezolvat spre uimirea mea mult mai bine decat in alte serviceuri. Cum se face putin mai frumos pun si poze.
S-au inlocuit cele de mai sus si in + husa baterie, proiector ceata (astea cand le-am verificat aratau bine dar cum nu sunt pe banii mei, de ce nu?!) si alte cateva de la carenajul rotii (toata plasticaraia). Masina arata intr-un mare fel ! Le-am trimis deja alti 2 clienti :)
Cand am fost sa las masina am intrebat de vopsitorul care se va ocupa de masina mea. Cel care intocmeste actele : de ce va intereseaza?
Eu: o atentie ceva sa mearga treaba bine sa plec si eu linistit.
Cel cu hartiile a inceput sa rada : fara atentii!
Cel cu care vb initial aflat langa cel care completa hartiile m-a luat cu el zicandu-mi : domne hai sa va arat ce masini avem si cum lucram, ne considerati incepatori sau carpaci?
Eu in gand: dupa cum arata cladirea in care isi desfasoara activitatea, desi ingrijita, e cam veche.....oare ce poate iesi de acolo...:)
In fine am intrat in atelier, numai masini de masini de la decapotabile pana la jeep-uri si lucrate la meserie.
Ca o concluzie personala ii recomand pe cei de la AutoWAB! (si daca nu primesc atentii mi-am permis sa le trimit clienti)
Pret final : 7000+lei :)

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by bogdan-alin »

Bine ca a iesit cum trebuia si la final esti multumit. O sa fii mai linistit acum de sarbatori :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by Ogy »

Si poze...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Accident cu o bulgaroaica si ciupanez la volan

Post by clrandrei »

Chiar ca a iesit bine ;)
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

Post Reply

Return to “Accidente”