Unde sa fac reparatia?

cbrana
Posts: 49
Joined: 14 Nov 2012, 15:50
Auto: Cee'd 1.4 SW City
Location: Viseu de Sus, MM
Contact:

Unde sa fac reparatia?

Post by cbrana »

Salutare la toata lumea!

Am urmatoarea problema si nu am gasit un raspuns concludent pe forum:

- Masina este in ultimul an de leasing (Iunie 2014 e ultima rata)
- Am full Casco, fara fransiza la Groupama.
- Locuiesc la 130km de cel mai apropiat Service Autorizat KIA (Baia Mare)
- In orasul meu este un service autorizat ce colaboreaza foarte bine cu Groupama

Ieri m-am pricopsit cu un 'aerian' ce a decis sa dea cu spatele din senin si sa nu se asigure, asa ma mi-a infundat bara fata, cu urmatoarele rezultate:
- Bara fata crapata in doua locuri (la imbinarea cu grila)
- capota deformata aproape insesizabil
- ambele faruri deplasate de la locurilor lor, iar farul dreapta are 'urechile de prindere' rupte
- aripa dreapta deformata (la imbinarea cu farul din cauza deplasarii acestuia)
- Grila crapata in 2 locuri

In rest nimic grav, totul este functional, farurile OK.

Am discutat cu service-ul din orasul meu si mi-a sugerat reparatia pe CASCO cu regresie pe RCA-ul vinovatului (sau ceva de genul acesta) pentru ca respectivul are RCA la o companie 'nenorocita'.

Intrebarile mele sunt:

1. Pot sa fac reparatiile in service-ul din orasul meu sau sunt obligat de garantie sa merg in service KIA?
2. In cazul in care masina este in leasing, se accepta reparatii sau este obligatory inlocuirea pieselor de tinichigerie ?

Sper ca am fost sufficient de clar si ca aveti un raspuns pentru mine.

multumesc anticipat!
Cee'd SW 1.4 Best 2010 - 109CP/ 55.000+ km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by BAU »

Poti sa faci reparatia unde vrei dar este de preferat in reprezentanta deoarece ei lucreaza cel mai bine si deobicei au si decontare directa cu majoritatea firmelor de asigurari .
In service se va lua hotarirea daca piesele se repara sau se inlocuiesc . La mici indoituri ,iti dai seama ca nu are rost sa-ti inlocuiasca o aripa sau capota sau usa .
Tinind cont ca este pe RCA-ul vinovatului tu nu mai ai treaba cu nimic . Lasa societatile de asigurare sa-si scoata ochii intre ele. Groupama va trebui sa traga banii de reparatii pe regres.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cbrana
Posts: 49
Joined: 14 Nov 2012, 15:50
Auto: Cee'd 1.4 SW City
Location: Viseu de Sus, MM
Contact:

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by cbrana »

Pe mine ma intereseaza daca pierd garantia in cazul in care aleg un alt service decat cel autorizat KIA ( in conditiile specifice, enumerate in postarea initiala).
Cee'd SW 1.4 Best 2010 - 109CP/ 55.000+ km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by BAU »

La ce ai vrea sa ai garantie ?
La bara si masca ? Oricum sint crapate si vei avea unele noi .
La farul din dreapta care va trebui inlocuit , avind urechile de prindere rupte ?. Ce garantie ai vrea sa ai ? La becuri ?
Va trebui sa-ti monteze tot unul de Ceed , nou ( nu cred ca-ti va pune de Logan ) .
Aici tu ar trebui sa fii atent ca farul sa fie nou , oglinda perfecta si bineinteles sticla sintetica ( din polimetil-metacrilat) sa fie perfect transparenta.
Capota si aripa se repara usor.
Importanta este vopsirea ( nu stiu daca un service care nu este de reprezentanta poate realiza asa ceva perfect) .
Dar si aici service-ul tot ar trebui sa-ti ofere garantie minimum trei luni .
Masina pe CASCO trebuie adusa in parametrii initiali de functionare si siguranta , cu piese noi ( OEM sau AM).
Tu ai nevoie de garantie la partea mecanica : bielete , frine , directie , motor , etc. ,care nu au fost afectate si garantia functioneaza.

Zici ca masina functioneaza bine, ( oricum nu ai o avarie mare si poti sa mergi cu ea in continuare).
In acest caz deschide dosarul de dauna , si poti merge linistit inca 2-3 saptamini pina vin piesele apoi 2-3 zile ar trebui sa dureze reparatia si fiind decontare directa nu ar trebui sa intimpini nici o problema.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cbrana
Posts: 49
Joined: 14 Nov 2012, 15:50
Auto: Cee'd 1.4 SW City
Location: Viseu de Sus, MM
Contact:

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by cbrana »

Ms mult pt detaliile complete.

Poate nu m-am exprimat destul de clar cand am pus problema garantiei.
Vreau sa stiu daca nu se anuleaza garantia masinii in cazul in care reparatiile se realizeaza intr-un service din afara retelei KIA, asta pentru ca prefer sa fac reparatia in service-ul din orasul meu.
Cee'd SW 1.4 Best 2010 - 109CP/ 55.000+ km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by BAU »

Garantia se pierde pentru piesele la care se intervine , dar la tine nu are importanta decit doar pentru montajul pieselor si bineinteles reparatia pe tinichigerie si vopsitorie.
Garantia se pierde daca revizia este efectuata intr-un service neagreat .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by lucianian »

cel mai bine te duci la service-ul kia si scapi de orice problema.

razvanick
Posts: 66
Joined: 21 Aug 2007, 14:50
Auto: B-655-NRM
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by razvanick »

Salut,
Zi-mi te rog cum ai procedat, ai reparat-o pe casco cu regresie pe RCA-ul vinovatului, daca da, imi poti spune daca ti s-a marit casco anul urmator?
m-a busit unul cu rca la astra...service-ul Kia nu are decont direct cu astra...
asa ca nu stiu pe ce sa o repar:
- pe casco( caz in care imi creste valoarea casco in anul urmator)
- pe casco cu regresie pe RCA-ul vinovatului
PS:
lumea ii lauda ca sunt neseriosi si ca nu platesc sau dau cu greu banii pentru reparatii si stai mult cu masina in service.
KIA Sportage 2l crdi 184cp Planet Blue
B655NRM
Since 11.09.2015
ODO:111413

Image
--------------------------------------
KIA CEE'D 1.4 gsl LX BEST - Piston Gray
Between 21.11.2007-3.07.2019

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by BAU »

Singura varianta convenabila este s-o repari pe CASCO al tau , atasind formularul de intelegere amiabila ( daca celalalt si-a recunoscut vina), compania ta urmind sa traga banii pe regres. Indiferent care este acea companie si cit de rau platnica este , compania ta trebuie sa-ti repare masina si nu trebuie sa-ti mareasca sub nici un motiv prima ta pentru anul urmator (se va face regularizarea sumelor prin intelegere intre companii)
Nu este problema ta si nici a serviceului recuperarea banilor de la Astra. Pentru rapiditate, service-ul trebuie sa aibe decontare directa cu compania la care ai tu CASCO
Atentie : Sub nici o forma nu trebuie sa semnezi nici un document pentru nici o suma de dezpagubire sub valoarea definitiva a reparatiei .Tu trebuie sa ridici masina reparata si sa nu platesti nici o suma in plus fata de devizul final (decit daca ai asigurare cu fransiza).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

razvanick
Posts: 66
Joined: 21 Aug 2007, 14:50
Auto: B-655-NRM
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by razvanick »

Salut,
Multumesc mult pentru raspuns BAU.
Am casco la Uniqa, din pacate nu am formular din ala de amiabila, fiind 3 masini implicate am fost la politie si am copie de pe amenda primita de vinovat, si autorizatia de reparatii.
Aviz amatorilor: de la 3 masini in sus implicate in accidente usoare( fara victime) se merge neaparat la politie!!!
KIA Sportage 2l crdi 184cp Planet Blue
B655NRM
Since 11.09.2015
ODO:111413

Image
--------------------------------------
KIA CEE'D 1.4 gsl LX BEST - Piston Gray
Between 21.11.2007-3.07.2019

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by Ogy »

Nu numai 3 auto. Poti sa lovesti si un stalpulet si trebuie sa mergi la politie atunci cand sunt implicate mai mult de 2 autovehicule indiferent de ce este al 3 lea lucru.
PS: eu nu stiu de ce va mai faceti griji voi cei cu casco. Platesti casco ca sa stai linistit!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by BAU »

@razvanik: daca nu ai constatare amiabila , pentru a beneficia de CASCO pe regres ar trebui ca la dosarul tau de dauna sa atasezi o copie a RCA-ului vinovatului fiind foarte bine daca ai avea si o copie de buletin a lui precum si o declaratie prin care acesta este de acord ca reparatia sa se faca pe RCA-ul lui ( dar nu toate companiile de asigurare lucreaza asa).De multe ori este posibil ca vinovatul sa nu recunoasca si sa refuze reparatia . In acest caz asiguratorul lui atit asteapta , sa nu plateasca despagubirea si atunci trebuie sa ajungi la proces civil.
Daca nu ai nici copia de RCA a vinovatului , nu ramine decit reparatia pe CASCO al tau (atasind procesul verbal de la politie) dar vei avea prima marita ptr. anul urmator.
Ogy are dreptate : La mai mult de doua masini implicate (poate interveni un gard , copac , zid sau pieton) trebuie obligatoriu proces verbal de la politie la fel si daca vre-o persoana implicata apeleaza la serviciile medicale , salvare, Smurd sau se duce singur la un control medical ca urmare a accidentului.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by sonty »

mie de catre omniasig mi s-a cerut copie dupa RCA, permis si certificat din partea vinovatului. plus, evident, semnatura lui pe formularul de amiabil. astea au zis ei ca-s actele necesare pentru deschidere de dosar pe casco cu regres.

Ogy, oamenii cu casco isi fac griji pentru ca nu citesc contractul de casco (probabil nici nu au conditiile speciale de asigurare, pe care le gasesti doar pe net) si in plus intreaba pe forum inainte sa sune la asigurator.
apropos, toate intamplarile astea trebuie raportate repede la asigurator, in mod normal in interval de 48 de ore, facuta constatarea si apoi reparatia se poate face intr-un interval mai lung. vorbesc aici si de casco si de rca. intarzierea anuntarii evenimentului nu face decat sa le dea un motiv de-a refuza plata. frumos e ca avand hartie datata de la politie nici nu poti sa minti si sa zici ca evenimentul a avut loc ieri.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

belghiru
Posts: 101
Joined: 22 Dec 2010, 21:35
Auto: 2008, C'eed SW
Location: Bucuresti

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by belghiru »

Ati avut vreo experienta sau ati auzit de service-ul SAB MOTORS 2002 http://sabmotors.ro/site/ ?
O mica ciocnire la o trecere de pietoni si insp. de daune al vinovatului mi-a "recomandat" acest service cu care au decontare directa.
Bine, ASIROM are decontare directa si cu IMG sau MIT dar ............ or fi altfel "decontarile".
C-Apostrophe-D SW 1,6 crdi piston grey

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Unde sa fac reparatia?

Post by Brill »

Nu am auzit de service-ul ala.
Io pina acuma am fost la Kia Baneasa... ma rog... nu am avut probleme cu ea dar modul profesional cum se comporta cei de la Baneasa este foarte ok.
De asemeni poti incerca si Kia Aviatorilor.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Post Reply

Return to “Accidente”