PREZON ROATA RUPT

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

PREZON ROATA RUPT

Post by FLOPY »

Cand am trecut la anvelopele de vara, la vulcanizare am avut o surpriza: prezoanele s-au desfacut cam greu si unul s-a rupt. Baietii mi-au spus ca ele se mai strang in mers si ca s-ar fi incalecat filetul si s-ar putea sa am probleme si cu celelalte.
I s-a mai intamplat cuiva treaba asta?
Voi ce parere aveti, se schimba pe garantie?
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by bogdan.citescu »

Dar noi nu avem prezoane la roti, avem piulite , cel putin eu la FL asa am. Tu te referi la fija filetata care se prinde in butuc, cred. Daca sa rupt de la fata butucului, nu stiu cum ar mai putea fi scoasa de acolo ca sa o inlocuiesti.
Mergi la service, nu stiu daca se rezolva pe garantie.
Marea majoritate a problemelor de genul asta se datoareaza vulcanizarilor, care iti strang piulitele cu pistolul cu aer comprimat, ei nu calibreaza cuplul la care strang aceste piulite in functie de masina si in timp ajungi, or sa se rupa, ori sa se duca filetul tijelor care sunt mai predispuse la intindere..

De aia eu strang piulitele la roti numai cu cheia fixa.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

ding
Posts: 74
Joined: 08 Sep 2011, 18:06
Auto:

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by ding »

FLOPY wrote:Cand am trecut la anvelopele de vara, la vulcanizare am avut o surpriza: prezoanele s-au desfacut cam greu si unul s-a rupt. Baietii mi-au spus ca ele se mai strang in mers si ca s-ar fi incalecat filetul si s-ar putea sa am probleme si cu celelalte.
I s-a mai intamplat cuiva treaba asta?
Voi ce parere aveti, se schimba pe garantie?
Chestia cu ïncalecat filetul "este praf in ochi !! Prezoanele au un filet foarte rezistent, facut prin roluire.

In plus, nu cred ca este vb de garantie !! Este doar problema celor ce ti-au schimbat roata...Trecand peste faptul ca strang mult peste cuplul necesar (Roata metalicã & roata din aliaj de aluminiu: 9~11 kg·m (65~79 lb·ft - cf cartii tehnice) nici nu se gandesc ca ar putea folosi un spray degripant...si sa nu forteze desfacerea prezonului ca idiotii ! :evil:

Asa cum spune si Bogdan, nu am vazut vreo vulcanizare sa foloseasca o cheie tarata la strangerea piulitelor/prezoanelor. Le strang asa de tare ca daca ai cumva vreo pana este f greu sa le desfaci cu cheia din dotarea masinii. In alta ordine de idei, prezonul rupt se poate scoate cu ceva rabdare si sculele necesare.

Bafta

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by B06DAN »

@bogdan.citescu
"tijele alea filetate" se numesc prezoane.... iar FLul are aceleasi probleme ca si ceedul clasic.

FLul meu are un prezon la roata dreapta fata care face probleme la demontat si gasesc de fiecare data pulbere metalica (ca sa nu zic shpan). Nu cred ca putem demonstra ca e o problema de garantie.
Filetul se poate distruge daca se baga piulita stramb pe prezon si se forteaza strangerea.

@ding
baietii de la service vorbesc tampenii ca piulitele se pot strange in timpul mersului. Fenomenul este invers: din cauza vibratiilor din timpul rularii pe sosea, piulitele sunt supuse la desfacere (fortele actioneaza spre capatul liber al prezonului). Strangerea cu cheia calibrata asigura o tensiune in prezon care, transformata in frecare, impiedica piulita sa se roteasca.

Ca sa revin la problema noastra, este foarte posibil ca operatia de cromare a piulitelor sa se fi facut fara sa tina seama de grosimea stratului de Cr si filetul subdimensionat al piulitei sa fi atacat filetul prezonului si astfel sa il deterioreze.
Daca am putea verifica cu niste calibre de filet piulitele, am putea sa cerem schimbarea prezoanelor pe garantie, deoarece piulita nu se poate supraincarca singura cu Cr.
Unde gasim niste calibre???

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by nicul »

la mine nu a intrat pe garantie, a costat 120 de lei reparatia. am strans prea tare o piulita si s-a rupt o bucata fix cat piulita.

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by arka »

si eu am rupt unul, dreapta fata, nu mai stiu cat am dat dar nu 120 lei.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

mike84
Posts: 39
Joined: 29 Mar 2010, 11:58
Auto:
Location: galati 90% si craiova

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by mike84 »

azi am dat roata jos si am avut o mare surpriza neplacuta...3 prezoane mi s-au retezat si nici celelalte 2 nu arata f bine :( asa m-am hotarat sa evit cat pot vulcanizarile, dar pana atunci, cunoaste cineva cum se pot da jos si cele retezate si cele care sunt intregi? si care ar fi pretul unui prezon?
http://picasaweb.google.com/102170230067387721992/Kia#

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by neagu_bwf »

am avut si eu aceeasi problema cu un prezon si mi-am cumparat 3bucatiX20lei(piulita+surub) de la kia baneasa ca sa am de rezerva
Se schimba foarte usor pe fata. operatiunea a durat circa 30min

kia toyota mitsubishi hyundai ... toate au probleme la prezoane .
Nu am auzit niciodata pe cineva cu dacie sa i se rupa prezonul :)))
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

mike84
Posts: 39
Joined: 29 Mar 2010, 11:58
Auto:
Location: galati 90% si craiova

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by mike84 »

Aceasta e si parerea mea, ca prezoanele sunt de proasta calitate. Azi am fost si eu la Ena in GL iar un prezon costa 14 RON fara piulita.sa le schimb pe toate 5 si cu manopera ajungeam undeva la 200 RON ceea ce mi se pare putin piperat.la mn problema e pe spate si nu stiu inca cum se poate rezolva problema(ma gandesc ca intai se scoate etrierul, discul de frana si apoi probabil dat jos butucul :?:).Maine o sa merg sa cumpar prezoanele si as fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva cu operatiunile de demontare - montare.
http://picasaweb.google.com/102170230067387721992/Kia#

User avatar
neagu_bwf
Posts: 278
Joined: 17 Oct 2010, 13:56
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by neagu_bwf »

e ceva mai complicat
recomand un mecanic "de cartier" ieftin si bun. nu are ce sa strice
normal si logic ar trebui sa fie si mai usor ca pe fata deoarece nu antreneaza nimic roata.
[color=#FF0000]KIA pro_ceed 1.4 Best[/color]
[color=#00FF00]GPL[/color] , [color=#00FFFF]Jante OZ ultraleggera 16"
[/color]

mike84
Posts: 39
Joined: 29 Mar 2010, 11:58
Auto:
Location: galati 90% si craiova

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by mike84 »

neagu_bwf wrote:e ceva mai complicat
recomand un mecanic "de cartier" ieftin si bun. nu are ce sa strice
normal si logic ar trebui sa fie si mai usor ca pe fata deoarece nu antreneaza nimic roata.
Asta am facut. Nu-i chiar simplu dar cnv cu o mana formata rezolva treaba intr-o ora.
http://picasaweb.google.com/102170230067387721992/Kia#

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by Aimar »

Salut,
In iarna am schimbat cauciucurile si mi au rupt un prezon pe stanga spate. Am mers asa pana astazi cand am schimbat cauciucurile cu cele de vara si ghici ? tot la aceeasi roata s a rupt inca unul ! Vreau sa ma duc la Kia Baneasa sa rezolv sper sa nu ma coste mult;
Atentie tuturor, la vulcanizare cand iti baga pistolul si e un Gigel neinstruit e normal sa se rupa.
Calitatea proasta la toate prezoanele Asiatice.
Bafta,

crmocanu
Posts: 20
Joined: 29 Jun 2008, 08:09
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by crmocanu »

Buna si la mine s-a rupt o tija filetata. Poate sa ma ajute si pe mine cineva cum se schimba tija filetata rupta sau daca gasesc pe cineva prin Iasi sa poata rezolva aceasta problema.
Multumesc!
moca

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by alex79 »

Inevitabilul s-a produs. Azi am avut o pana destul de urata si pentru prima data am folosit cricul din dotarea standard si roata de rezerva de mici dimensiuni. Am mers la cea mai apropiata vulcanizare ca sa rezolv problema. Nu stiu daca am strans aiurea o piulita sau pistolul de desfacut era pe cuplu mare, cert este ca s-a rupt un prezon. Binenteles ca un capat de prezon a ramas in piulita.
Stie cineva dimensiunile la prezon si piulita pentru jante aliaj? Incep sa sap pe net. Sunt curios cat bo tine si reparatia la cauciuc intrucat era o bucata de metal care a trecut prin cauciuc si a rupt cateva sarme. Multumesc anticipat pentru idei!
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: PREZON ROATA RUPT

Post by spdblue »

Mergi la service. Eu acolo am rezolvat rapid si eficient problema. Prezoanele sufera si din cauza celor care folosesc pistoalele automate cu reglaj universal. Drumuri line!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Accidente”