Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mogg »

Salut,

Am nevoie de putin ajutor de la cei care au mai trecut prin asta.
Pe scurt. Ieri seara pe la 18:00 un Megane a derapat in curba la dreapta din dreptul Petrom de pe Tudor Vladimirescu venind dinspre Viilor spre Panduri. Ceed-ul meu era parcat pe trotuar, pe partea dreapta a drumului, paralel cu acesta. Eu eram pe partea cealalta, pregatindu-ma sa traversez si sa plec acasa de la servici, asa ca am vazut totul live. A intrat cu coltul stanga fata in coltul meu stanga spate, la vreo 50 la ora. Ambele masini s-au invartit cu vreo 90 grade fata de directia initiala.

Acum vine partea dureroasa. El are RCA la Carpatica, asa ca singura mea optiune e sa o repar pe Casco-ul meu si sa ii las sa se descurce ei cu Carpatica. Problema cu Casco-ul e ca nu pot sa vin cu o factura f mare, pentru ca sunt si ei constienti ca nu o vor recupera prea repede si usor de la Carpatica. Azi am ajuns la cei de la IMG si dupa ce s-au uitat la tot ce e busit si pe dinauntru si pe dinafara mi-au facut un deviz de vreo 200 milioane, din care vreo 140 numai piesele.

Intrebarile mele pentru cine ma poate ajuta sunt:
1. Ce optiuni am pentru a cumpara piesele din alta parte ? Vreun dealer piese Kia? Ceva dezmembrari care pot elibera si factura ?
2. Ce service-uri in care se lucreaza bine si la un pret cat de cat decent imi puteti recomanda ? Cu cei de la IMG am avut o experienta neplacuta in sensul ca au trebuit sa imi revopseasca haionul pe garantie pentru ca avea vreo cateva puncte de rugina iesite dinauntru si ruginise si pe langa stopul central de frana. Pe langa faptul ca haionul a iesit cam nasol (lac scurs pe la margini, o pata mata intr-un colt), vad ca iarasi e ruginit in dreptul stopului central de frana, dupa doar jumatate de an.
Service-urile cu care cei de la Casco-ul meu au decontare directa sunt cele de mai jos. Imi puteti recomanda vreunul ?

1 AUTO CAR GRUP 1 SERVICE SRL Str. Pritopescu C-tin, nr.7, Voluntari, Jud. ILFOV
2 MIT MOTORS 1 Sos. Bucuresti-Ploiesti, Nr.40,Sector 1, Bucuresti
3 MIT MOTORS 2 Str. Grigore Manolescu, nr.21, Sector 1
4 A-MA PLATINUM Bd. Laminorului, Nr. 54, Sector 1
5 SUPREME AUTO SERVICE Str. Turnu Magurele, Nr. 240-242, sector 4, Bucuresti
6 NORD AUTO EXPRESS Str. Izbiceni, Nr.102, Sector 1, Bucuresti
7 CONTACT AUTO SERVICE Str. Fabrica de chibrituri, 24-26, sector 5
8 ELITE CARS Sos Bucuresti-Oltenita, Km. 21, Frumusani

Poze aici:
http://img845.imageshack.us/img845/6755/pic017n.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/7366/pic005zu.jpg
http://img17.imageshack.us/img17/4959/pic007ai.jpg
http://img215.imageshack.us/img215/8782/pic011q.jpg
http://img138.imageshack.us/img138/8535/pic012s.jpg
http://img804.imageshack.us/img804/4930/pic015.jpg


Numai bine
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by quelloo »

pai stai fratioare ca io nu vad problema.
RCA-ul ala merge pana in 100000 de euro parca daca nu mai mult...
si casco il... deci tre sa se repare... nu e dupa ei... daca face vreo figura mergi la OPC si CSA...
pentru ce dracu mai platim casco...sau rca...

daca aia de la IMG ti-au zis 140 aia de la MIT o sa-ti zica mai mult
ceilalti nu ma bag, dar io unu as prefera un service care are de a face cu kia in mod constant...
si mai e si garantia...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by RaiMaN »

Nu inteleg cum a putut derapa in curba aia... in fine...
Vezi ca daca o faci pe CASCO sa nu te incarce la polita urmatoare, trebuie vorbit cu ei exact..
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by patton »

urata treaba.
piese kia nu aduc numai dealer-ii kia, teoretic aduce orice mare distribuitor.
daca ai face reparatia pe banii tai sigur ai gasi un service mai ieftin (nu mai prost), dar asa ... vb lui quelloo, pt ce mai platin asigurari? Sa o repare.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by eugenflorinmanea »

La cine ai CASCO?
Ti-au dat ei in scris treaba asta sau ti-a comunicat verbal vreun neica nimeni?
Zi-le sa iti dea in scris si sa iti faca trimitere la litera din contract unde scrie ca factura e limitata.

Despre partea de service- din ce am citit pe aici aveam o parere f proasta despre tinichigeria de la MIT- ca nu scot nuanta bine (eu am si o culoare mai dificila- Dakar Yellow).
Dar vreau sa zic ca mi-au schimbat oglinda acum si in afara de faptul ca a durat o luna pana au adus-o (s-au scuzat ca au avut o problema)- restul a fost impecabil. A iesit nuanta la capacul de plastic de nu imi venea sa cred!

La IMG au lucrat relativ bine...dar mi-au revopsit elementele la greu pana a iesit bine. Eu si acum am bara spate cu nuanta mult prea departe de adevar, dar am zis sa o las asa ca oricum in cativa ani o s-o vopsesc iar. Plus vorba ta lac scurs si alte chestii...dar daca stai cu biciul pe ei rezolva post vopsit.

Deci parerea mea- mergi la MIT- au si decontare directa si ti-am zis- in afara ca livrarea a durat f mult nu am ce sa le reprosez.
Daca vrei preturi mai bune du-te la MIT Manolescu. Sunt la inceput si au preturi mult mai bine fata de Baneasa- dar sincer nu stiu cum lucreaza.
Ca o comparatie: inlocuit oglinda
Mit Baneasa 640 RON oglinda+ TVA
Vopsitul vreo 300 RON

Mit Manolescu 640 RON oglinda+TVA
Vopsitul: din partea casei.

Daca e cu regres pe RCA ul vinovatului teoretic nu au de ce sa iti mareasca prima in anul urmator. Daca ti-o maresc..mare paguba- faci asigurarea la altii
SAAB 9-5

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mogg »

quelloo wrote:pai stai fratioare ca io nu vad problema.
RCA-ul ala merge pana in 100000 de euro parca daca nu mai mult...
RCA-ul lui e la Carpatica. Nu am nici o sansa sa imi fac masina cu ei. E plin netul de plangerile celor care au avut de a face cu vinovati avand RCA la Carpatica sau Euroins.
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=695326
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=679134
eugenflorinmanea wrote:La cine ai CASCO?
Ti-au dat ei in scris treaba asta sau ti-a comunicat verbal vreun neica nimeni?
Zi-le sa iti dea in scris si sa iti faca trimitere la litera din contract unde scrie ca factura e limitata.
Casco e la CityInsurance printr-un broker super ok. Deocamdata am fost la el pentru constatare si am discutat putin. Mie nu mi-e clar inca daca el e obligat prin contract sa imi rezolve problema urmand sa se descurce apoi cu RCA-ul celuilalt sau imi face un serviciu. Trebuie sa ma uit deseara prin contract. Ideea e ca omul mi-a spus ca e constient ca e posibil sa nu poate recupera nimic sau oricum mult mai putin decat ar trebui de la Carpatica, asa pentru a putea sa imi garanteze ca va putea acoperi fara probleme factura de reparatie, suma trebuie sa nu fie extraordinar de mare. 200 milioane mi se pare destul de mult.
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by aeon »

problema e asa:
1. nu esti tu cel vinovat
2. iti repari masina pe casco
3. nu e problema ta cum isi recupereaza firma la care ai casco bani de la carpatica (exista cai legale si pt asta au juristi si avocati), si intre ei se rezolva problema sigur intr-un fel sau altul
4. atata timp cat nu a fost vina ta si ai dovada de la politie nu au de ce sa iti mareasca casco la urmatorul contract cu ei, daca il maresc schimbi
5. asta cu devizul prea mare la casco e vrajeala si e prima data cand aud asa ceva, daca e prea mare reparatia de ce nu iti da dauna totala poate asa le convine mai mult

sper sa rezolvi cat de repede cu reparatiile
drumuri faine
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by eugenflorinmanea »

Aha si sa inteleg ca in ziua de azi e un handicap ca nu ai fost tu vinovat..ca daca erai tu vinovat iti plateau toata paguba.
Lasa brokerul ala 'ok' ca toti sunt 'ok' pana trebuie sa iti dea bani...
Du-te cu gura mare sa iti faca masina ca tu ai platit asigurarea.

Si de alta data fa si tu asigurarea la cineva mai de renume...sincer nici nu auzisem de astia pana acum.
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by bondalicir »

este vorba despre un broker... ei nu fac asigurari ci iau pachete de la altii. deci cine stie la cine e facuta asigurarea... oricum fara drept de apel se rezolva pe casco si ei isi recupereaza banii. oricum sa ne fie invatatura de minte... pentru o suma destul de mica multi preferea sa faca rca unde ii taie capul... nu e chiar asa ca intr-o zi poti fi chiar tu cel care se loveste de carpatica sau euroins.... personal merg pe groupama si pe rca si pe casco si nu s-a pus problema decontarii pana acuma indiferent de suma....'va doresc drumuri bune si sa rezolvati cu asigurarile...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by kTL »

pff.. nefericit eveniment.. pustiul asta (pentru ca presupun ca el era la volan) tot se freaca prin parcarile de la mine de la facultate.. stai ceva pana gaseste marsarierul si se hotaraste ce manevra sa faca.. personal, ma declar un teribilist.. totusi eu zic ca sa derapezi in curba aia (prin care am trecut si eu de multe ori) trebuie sa ai minim 100 120 si sa tragi putin mai tare de volan,cel mai probabil tinandu-l cu o singura mana ca barosanii :).. el a avut viteza clar si doar bordura aia a atenuat impactul

nu inteleg totusi un lucru.. sa coste atat reparatia aia?.. nu ma dau mare cunoscator dar ai daune destul de mici si totusi, la banii aia pe piese+manopera iti iei lejer o kia ceed sw ~70k ..

treaba cu casco si carpatica nu te priveste :) iti duci masina la reparat pe casco si de recuperarea banilor se descurca.. sunt baieti mari :)

bafta multa si mai ales rabdare! :P

P.S. mare noroc a avut Peugeotul ala :P
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by quelloo »

Mogg wrote:
quelloo wrote:pai stai fratioare ca io nu vad problema.
RCA-ul ala merge pana in 100000 de euro parca daca nu mai mult...
RCA-ul lui e la Carpatica. Nu am nici o sansa sa imi fac masina cu ei. E plin netul de plangerile celor care au avut de a face cu vinovati avand RCA la Carpatica sau Euroins.
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=695326
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=679134
eugenflorinmanea wrote:La cine ai CASCO?
Ti-au dat ei in scris treaba asta sau ti-a comunicat verbal vreun neica nimeni?
Zi-le sa iti dea in scris si sa iti faca trimitere la litera din contract unde scrie ca factura e limitata.
Casco e la CityInsurance printr-un broker super ok. Deocamdata am fost la el pentru constatare si am discutat putin. Mie nu mi-e clar inca daca el e obligat prin contract sa imi rezolve problema urmand sa se descurce apoi cu RCA-ul celuilalt sau imi face un serviciu. Trebuie sa ma uit deseara prin contract. Ideea e ca omul mi-a spus ca e constient ca e posibil sa nu poate recupera nimic sau oricum mult mai putin decat ar trebui de la Carpatica, asa pentru a putea sa imi garanteze ca va putea acoperi fara probleme factura de reparatie, suma trebuie sa nu fie extraordinar de mare. 200 milioane mi se pare destul de mult.
adevarul e ca la ce demolare vad io aici mi se pare enorm 200 mil... mai ales ca nu a sarit nici airbagul.
suma din contract cu reparatia maxima e suma asigurata... atat o sa-ti dea la dauna totala.... si atat pot sa-ti dea si pentru reparatie...
cum au spus si ceilalti... pe tine nu te intereseaza cum recupereaza banii cei de la casco...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Mogg
Tatic
Posts: 91
Joined: 02 Aug 2008, 01:30
Auto: Kia Ceed SW 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mogg »

kTL wrote: nu inteleg totusi un lucru.. sa coste atat reparatia aia?.. nu ma dau mare cunoscator dar ai daune destul de mici si totusi, la banii aia pe piese+manopera iti iei lejer o kia ceed sw ~70k ..
Din pacate daunele doar par mici dar in realitate treaba e ceva mai nasoala. Ce nu se vede prea bine de afara de exemplu:
- aripa interioara stanga spate e varza
- haionul e indoit nasol pe interior, fiindu-i franta raza de curbura interioara. Trebuie inlocuit
- podeaua portbagajului e deformata bine de tot, fiind bombata cu vreo 7-8 cm intr-un loc
- plasticele de pe interior stanga spate sunt duse toate, n-a mai ramas nimic intreg. Pana si cutia de scule e rupta
- lonjeronul stanga spate e indoit spre dreapta, va trebui indreptat
- santul de la inchiderea dintre portiera DREAPTA spate si aripa DREAPTA spate e micsorat cu mai mult de 1mm, ceea ce inseamna ca toata partea spate a caroseriei mele s-a deplasat nitel spre dreapta

Cu toate astea, si mie mi se pare enorm 200 milioane. De asta va cer ajutorul ca sa mai iau o oferta doua si din alta parte.

Dupa cum ziceam si in primul post, viteza la impact a fost de vreo 50 km/h. In curba clar a intrat cu cel putin 80. A iesit pe exterior, a lovit bordura si de acolo l-a aruncat in dreapta.
Kia Cee'd SW Best Machine Silver 2008

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by catalin4u24 »

Daca ti-a strambat sasiul
Mogg wrote:- santul de la inchiderea dintre portiera DREAPTA spate si aripa DREAPTA spate e micsorat cu mai mult de 1mm, ceea ce inseamna ca toata partea spate a caroseriei mele s-a deplasat nitel spre dreapta
in mod normal se da dauna totala. Zici ceva de lonjeron stramb, nu stiu daca va mai iesi vreodata bine la geometria rotilor. Cu parere de rau iti spun ca oriunde ai repara-o, nu va mai fi niciodata cum a fost #-o
Cat despre asigurare, e nasol ca ai nimerit unu la Carpatica, insa tu ai CASCO pe tine practic nu te intereseaza cat va iesi factura. Cum zicea un coleg mai sus, daca nu le convine cat costa reparatia sa-ti de-a dauna totala si-ti cumperi alta... Deci te duci si faci scandal la CASCO, trebuie sa te despagubeasca! nu conteaza cat costa! Exclus sa pui piese din dezmebrari... Fa treaba calumea!
Mogg wrote:Cu toate astea, si mie mi se pare enorm 200 milioane. De asta va cer ajutorul ca sa mai iau o oferta doua si din alta parte.
Sa nu ti se para deloc enorm!
La mine reparatia unei bari de fata, un far si un proiector si alte nimicuri a costat 3660 de lei! Si n-a fost nici un fier stramb, doar plasticuri!
'22 Xceed 1.5T City

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by eugenflorinmanea »

Obisnuiti-va cu scoruri mari la Kia cand e vorba de buseala. Dar cam asa e la orice masina straina, stati linistiti!
Eu am avut-o lovita usor fata- spate- dar repet- usor nu a fost nimic de indreptat doar schimbat. Reparatia a costat 7,000 EUR.

Din fericire pentru noi aceasta masina e ca un puzzle. Daca va uitati ce e pe sub bara aia te sperii- Tot felul de tampoane anti- socuri si para- socuri.Ei la impact toate acestea se inlocuiesc- de-aia si costa atat.
La mine in afara de podeaua portbagajului care era un pic indoita (muchia era indoita cam 2 cm) si s-a indreptat - restul s-a inlocuit.

Deci nu te zgarci sa faci masina la Gik SRL ca e mai ieftin, apoi sa plangi ca iti trage masina dreapta si eventual pierzi si garantia.
Du-te la dealer autorizat sa ti-o faca. Crede-ma va iesi perfect. Dc dealerul constata ca acel lonjeron nu mai prezinta garantie - se va inlocui!
Rabdare si tutun iti trebuie...
SAAB 9-5

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Ceed SW tamponata puternic de un Megane - 02.04.2012

Post by Mihai-Alexandru »

Nu inteleg de ce CSA mai permite asiguratorilor genul Carpatica sa editeze polite RCA noi ; am auzit de atatea ori de ei incat pur si simplu daca te loveste unul cu asigurarea la Carpatica e mai rau decat daca l-ai lovi tu pe el ! Ce vina are pagubitul in aceasta situatie ? ca a avut ghinion sa fie la locul si momentul nepotrivit si un asigurator la fel ? Ar trebui sa scrie mare pe masini care unde sunt asigurate si cand vezi unul cu Carpatica sa sari in sant sa nu cumva sa te loveasca .
Sigur ca suntem si noi de vina ca ne uitam 1-a data la pret ; daca e asa cum zice kTL ca soferul din Renault e tinerel e clar ca a ales Carpatica pt. RCA fiindu-i cel mai ieftin. Un asigurator mai serios ar fi costat de vreo 3 ori mai mult ...si-atunci te gandesti : " lasa ba ca rca-ul nu-i pt mine ce ma intereseaza ?" unde-i mai ieftin.
Dar problema e ca te duci cu rca-ul de Carpatica la majoritatea service-urilor si iti refuza reparatia. Si-apoi urmeaza drumurile si grijile precum in exemplul editat de colegul nostru.
In tara asta mere de vina e cel pagubit indiferent de conjunctura .
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

Post Reply

Return to “Accidente”