Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by aeon »

in privinta noului avensis ai dreptate e cam buleala la interior .... in privinta celui vechi oke din toate pdv....e mare, spatioasa de dotari nu mai zic cate despre siguranta la fel .... si-a luat un amic de al meau si e super tare masina ca si confort, spati , sigurata , porbagaj......iar fatza de ceea ce ai zis tu ca nu ai cumparao ca e modelu vechi lasama sa te contrazic pt ca la cele vechi cand te duci la service stie lumea ce are si gasesti in forumuri despre ea iar cand te duci cu una model noua ti se da din umeri asa cum patim noi acum la ceed in mare....pt ca am fost inceputul pt ei...parerea mea e sa cauti pe forumuri despre skoda si despre avensisu vechi si sa alegi una dintre ele...numai bine
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by bondalicir »

interesante sfaturi. coupe pica ca eu sunt cu masini asa mai mari de familie gen ceed sw, octavia, avensis . am studiat mai bine oferta de la octavia, acum astept sa fac un test drive cu un diesel. oricum pentru octavia am nevoie cam de 17000euro, ma gandesc totusi sa configurez si un ceed sw de 2litri diesel sa vedem ce iese.

era sa uit. am fost azi pe la fiat. vreau sa va spun fara rautate, sa ma scuze unii colegi care mai au si fiat pe aici pe forum, dar lucratura din interior mi se pare jalnica. plastice nasoale, spatii foarte mici (in cotiera de abia incape o cutie de suc), un plush de doi lei pe usi, si altele, nici nu se compara cu ceed. asta am observat la linea si bravo. si preturile pentru aceste modele nu sunt foarte mici. in afara de motorizari care mi se par chiar foarte interesante cu acele tjeturi pe benzina si dieselul de 150cp, nu prea mi-a placut. am vazut ceva interesant totusi cu o lucratura mai buna era fiat croma parca insa pretul incepea de pe la 18000 pe benzina. oricum pentru mine fiat a picat.

o intrebare poate stie cineva sa raspunda sa ma scuteasca sa mai caut pe net: 1,6 dsl de la kia are turbina cu geometrie variabila?

va multumesc din nou pentru raspunsurile voastre.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

kriszta15
Posts: 290
Joined: 06 Apr 2009, 21:03
Auto:
Location: Oradea

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by kriszta15 »

imi pare rau de cele intamplate si bine ca nu a patit nimic seniorul tau
La a doua alegere de masina, TOT cee'd 1.6 DSL DARAR YELLOW as vota!!!
(cu toate ca e culoare cu GPS, e bestiala :) )

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by Nesta3 »

dak nu esti dependent de masina, te sfatuiesc sa astepti kia facelift....parerea mea:D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by DjFuN »

in ziua de azi c-am toti suntem dependenti de masina :)
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by bondalicir »

dependent sunt. fara masina mai bine nu ma duc la munca. acum am loganul cu care am mers inainte sa am kia si am lasat-o pe mama fara masina. acum ce sa zic.... mai are si ea nevoie de masina destul de multisor, iar mie sincer nu mai imi place sa merg cu loganu, desi consumul este bunisor la 1,6 benzina la 4 plinuri , mers mai mult in oras (cam 85% in oras) are un 8%.
si mai e o chestie: dureaza cam o luna- o luna jumate pana se termina cu distractia cu asigurarea sa-mi iau banii, apoi daca vreau tot kia si dau comanda mai stau 2luni jumate. deci deja se aduna cam 4luni care stau fara masina. si mai vroiam sa plec si in septembrie intr-un mic concediu prin germania. cu loganu nu ma mai bag sa merg.
skoda as putea sa o iau de pe stoc. nu are ea esp dar in rest are dotari de bun simt.

am configurat acum si un ceed sw 2litri diesel city cu dotari suplimentare: tempomat, senzori parcare, incalzire in scaune, plasa bagaje, lumini automate si geamuri cu protectie UV (oare se merita protectia UV? e eficienta?) si ajunge 17000euro, cred ca daca pun 1,6 115cp e chiar 16000.

offff grea alegere. oricum astept si testdrive-ul cu skoda.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by shpid3r »

o sa-mi lipseasca B 33 BDL , Dakar Yellow din curtea electronicii ... singura cu sticker, pe langa a mea
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by aeon »

@bondalicir
fa test drive cu skoda si cred eu ca o sa iti placa....uitate la fiabilitate, siguranta si confort si lasa fitzele mai la urma referitor la model nou sau vechi parerea mea...cu un model ma vechi plus optionale ajungi la pretul unui model nou nu la fel de dotat...parerea mea
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by bondalicir »

o chestie care m-a deranjat la skoda. nu vine nici una in standard si cu airbaguri cortina.si ca sa le pui mai costa vreo 350euro, la fel si esp-ul e vreo 450euro si nu are in standard nici macar varianta bussines, are cativa senzori de esp gen asr si altii dar nu toti . destul de nasol la capitolul asta. deci oricum daca ar fi sa pun si cortina si esp ma costa inca vreo 700euro, deci masina ajunge vreo 17700 si astept si la skoda 2 luni dupa masina. pt mine chiar ar conta airbagurile cortina pt ca daca nu le ai la un impact lateral cu 30 la ora poti sa dai coltu. deci la capitolul siguranta skoda nu are dupa mine 5stele in standard sa zicem asa :)).
oricum as putea sa trec si la skoda peste aspectele astea tinand cont ca acum vreo 3-4 ani la skoda te duceai si la optionale era posibil sa gasesti si scaun pasager, riscai sa nu-l ai in standard. acum e ok masina si ca pret si ca dotari.

LE: daca imi iau skoda ma mai primiti pe forum? nici nu se compara forumul de aici cu altele, ca sa dau un exemplu recent ca am citit intr-o noapte pe la fiat mai tot ce era. Era putina informatie si lumea nu era asa saritoare ca pe aici.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Pasareyo
Custom Made
Posts: 219
Joined: 10 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by Pasareyo »

raspund putin in urma... DA 1.6dsl are turbina cu geometrie variabila.
imi cer scuze daca a mai raspuns cineva

referitor la faza dak iti iei skoda.... cum sa nu te mai primim?
din cate stiu un fac club al unei marci auto nu e numai pt posesorii marcii respective ci si pt pasionatii marcii chiar daca nu au masina KIA...

ca o recomandare personala in calitate de posesor de 1.6dsl... si ca coproprietar de octavia( e a tatalui, 1.9 tdi)
RECOMAND KIA 1.6 dsl, este motor de generatie noua cu turbina cu geometrie variabila, cu o elasticitate mult mai buna si putere semnificativa...+ de vitalitate fata de batrinelul TDI de pe skoda...mai ales ca e ceva mai mare si mai greoaie... acuma tu decizi ce alegi...eu recomand SW CEED 1.6 dsl 115cp
15% reducere la http://www.wartuning.ro pentru orice produs doar pentru membrii clubkia.ro
Pentru comenzi ma puteti contacta pe YM: pasareyo sau 0727040877


Kia pro_ceed City 1.6 DSL 115HP - Black pearl
B 95 SXO
http://picasaweb.google.com/pasareyo

ODO: 10000

Image

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by cconiac »

Skoda nu mai este ce a fost.

Octavia a fost un mare hit pe vremea cand motoarele erau Made in Germany. Acum productia este integrata in mare parte in Cehia lucru care nu a avut urmari bune la capitolul fiabilitate.

Plus ca se intampla acelasi lucru ca si la Dacia. Motoarele vechi ale grupului VAG se pun pe Skoda. 1.4 TSI cred ca e exceptia.

Asa ca alege Toyota Avensis din stoc. Tot 5 stele, clasa superioara lui Cee'd si f. verificata. Colegul de servici care o are e f. multumit inclusiv de costul reviziilor.
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

silviu41
Posts: 21
Joined: 11 Feb 2008, 22:03
Auto:
Location: Galati

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by silviu41 »

Intr-o dilema asemanatoare am fost si eu acum un an si jumatate cand am luat Ceed-ul. Prima pe care am testat-o a fost Skoda Fabia de 1.7 (eu am fost fan disel de la inceput) era foarte zgomotoasa si cu un bord ca de autobuz (in plus Skoda tot ce face pentru Est este mai prost si mai scump). Ceed-ul a fost ultima pe care am testat-o si masina la care m-am hotarat sa o cumpar (fabricata pe linii automate in cea mai moderna fabrica din Europa).
Singurul lucru care ma cam oftica este ca nu m-am informat suficient si nu am luat varianta cu 115 cp.
La capitolul siguranta nu cred ca gasesti aceleasi dotari la acelasi pret cu Ceed... =D>
Orice ai alege este important sa-ti placa... :D
Mult succes!
CRDI 1,6 / 90 piele pe vplan si schimbator, scaun sofer reglabil pe inaltime si lombar, faruri de ceata... mama ce misto e!
http://www.hi5.com/friend/photos/displa ... =199161478

User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by andrei976 »

salut ,
imi dau si eu cu parerea ... nu prea ma pricep cine stie ce ...
@fiat bravo - coleg de servici - frumoasa n-am ce zice totu minunat ... i-a picat cutia de viteze dupa 3 sap - cearta ca sa i-o faca pe garantie ... i-a pus alta ... este 2 luni aceeasi problema ...
@skoda - cele vechi erau nemaipomenite am mersi cu octavia si fabia din 2001 2002 si erau foarte ok ... cele noi mi se par. .. asa mai comerciale ...

incearca fratele geaman Hyundai i30 .

@astra ?


imi pare rau si sper ca ceea ce vei gasi sa fie la fel de bun ca ceed

numai bine
KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver
Album Foto : http://picasaweb.google.com/andreibalas ... neSilver02
Jurnal de bord : viewtopic.php?t=2129

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by Nesta3 »

ai de analizat:D.....oricum, speram s te vedem cu kilometrajul intr-o singura cifra :wink: :wink:
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Dauna Totala ceed 1.6gsl sw

Post by bondalicir »

nu ma intelegeti gresit. mie mi-a placut kia si imi place in continuare foarte mult. deci pt mine inca e prima pe lista. octavia e si ea in topuri acolo. altceva nu stiu ce sa spun. i30 nu mi-a placut disignul de la inceput. chiar daca e aceeasi masina mie nu mi-a placut cum arata. recunosc ca nici nu am intrat vreodata pe site la hyundai. m-am indargostit de kia. ca o paranteza: cauta o cunostinta sa-si cumpere masina. vroia ceva combi si imi arata la un moment dat si kia ceed sw, era chiar cand se lansa. prima data cand am vazut-o pe site mi s-a parut mica. nu o mai vazusem pe strada sau cel putin nu o remarcasem. nu m-am lasat impresionat foarte tare. chiar nu i-am recomandat. dupa care el a tot cautat. a fost pe la kia, din cauza ca astia de la showroom nu au nici o treaba cu marketingu si-a bagat picioru, s-a dus si si-a luat un megane estate din stoc pe la aceeasi bani. eu am inceput sa ma documentez despre kia. am fost la showroom am vazut-o am stat vreo ora jumate si am butonat-o dupa care mi-a spus baiatul de acolo de clubkia daca vreau detalii. si de atunci a inceput distractia. am citit cat nu am citit toata facultatea :)). am facut marea hotarare am dat comanda a urmat calvarul de 4 luni de asteptare si intr-un final a venit dupa certuri si alte circuri pe acolo. m-am bucurat un an de ea si acum buff. bine ca a fost doar masina. hai ca de la o mica paranteza am scris iar 20 de randuri. :))
sa revenim.... astra nu imi place. e cam vechi modelul. mai am un coleg care a avut niste probleme cu o astra pe benzina si parca mi-a facut o impresie proasta. de ford nu vreau sa aud poate sa fie discount si 5000euro. asa ca batalia tot intre skoda si kia, si sa incerc sa dau o fuga si pe la vw dupa cum zicea un coleg mai inainte e posibil sa fie si acolo ceva discounturi, insa sunt convins ca nu ma incadrez cu un combi diesel pe la 17000. dar macar merg si mai fac un testdrive
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Accidente”