Cum se procedeaza la accident!!!

Post Reply
doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Cum se procedeaza la accident!!!

Post by doio77 »

Azi tocmai am trimis un maidanez in ceruri , veneam de pe centura , am intrat pe chei si ma indreptam spre vitan. Pe la jumatea drumului pe chei imi iese un catel nevinovat in fata si nu prea am mai avut ce sa-i fac si unde sa ma duc, avea-m cam 80-100 nu mai stiu sigur, am apucat sa franez f putin si poc l-am trimis in ceruri:(. Chiar imi pare rau de el, nu avea nici o vina , vinovatii sunt autortatile ca ii lasa pe drumuri nu le ofera adapost. Opresc ma dau jos , si m-am speriat, imi curgea ceva galben de sub masina, am zis ca e antigelul sau radiatorul spart. Impactul a fost destul de puternic deoarece mi-a spart spoilerul fata, mi-a scos proiectorul dreapta din plasticul ala si sa mai spart bidonul de lichid parbriz, si alte plastice pe acolo.. Dupa parerea mea rau nu este , mai mult plastic. Am fost la politie si mi-au spus sa merg direct la casco sa evalueze dauna.

Ce intrebare am, cum se procedeaza ? Merg la casco apoi sun la KIA merg la ei sa vada ce trebuie sa comande, cam cat ma tine oare fara masina? Daca stie cineva!

Image
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Edu
Posts: 83
Joined: 01 Jul 2008, 22:16
Auto: ----------------

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by Edu »

Te duci la casco sa-ti dea hartia cum ca sunt de acord sa-ti schimbe piesele avariate si apoi cu hartia asta te duci la service ca sa ti-o repare.

Daca au piesele pe stoc dureaza probabil cateva zile pana isi da asiguratorul acceptul de plata.
Kia Cee'd 1.4 Best, Casa White

Edu
Posts: 83
Joined: 01 Jul 2008, 22:16
Auto: ----------------

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by Edu »

P.S. Eu am fost cu masina de serviciu la politie si le-am zis ca am alunecat pe gheata si am intrat intr-un pom si mi-am spart bara.
Si m-au intrebat: Pomul a patit ceva?
Le-am zis: Nu, normal ca nu. :shock:
Politia: Ok, atunci te duci la casco. :D

Pe tine te-au intrebat de caine? :D
Kia Cee'd 1.4 Best, Casa White

hatfield
Posts: 30
Joined: 26 Jan 2008, 17:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by hatfield »

Salut, sorry pentru evenimentul neplacut, bine ca nu a iesit mai rau.

Suna la Casco si fa-ti programare la constatare, mergi la constatare, ai mare grija sa-ti treaca pe nota de constatare toate piesele care sunt atinse (eu am patit-o cu capacelul de la bara din spate pe care l-am platit din buzunar 120 de RON :( pentru ca constatatorul a trecut doar bara, nu si capacelul, iar cei din service au spus ca cel vechi nu mai sta la locul lui asa ca au decis sa-l inlocuiasca...).
Intreaba la Casco ce service are decontare directa, si apoi programeaza-te la service. Cei de la service o sa faca si ei o constatare si apoi comanda piesele. Cand ajung piesele te vor chema ca sa le schimbe, si-ti vor da masina inapoi cand CASCO da acceptul de plata. Daca intarzie cu acceptul de plata, suna-i cam de 3 ori pe zi :) - eu am fost nevoit sa duc personal o hartie de la Casco (Grivitei) pana la service (iesirea spre Giurgiu) pentru ca ma tot tromboneau ca nu a ajuns hartia pe fax, desi cei de la Casco spuneau ca au trimis-o...

Bafta!! Daca nu apare nimic neobisnuit, o sa mearga repede toata treaba.
C'eed Best Kompass blue
ODO: 14k KM

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by doio77 »

La politie le-am zis ca mi-a sarit un caine in fata si m-au trimis la casco. Sper sa rezolv la casco repede pt ca am un prieten acolo si sper sa ma ajute. Chestia e sa iasa si masina frumos. Unde ma sfatuiti sa merg? IMG sau MIT? Si inca ceva : cei din service sper ca nu imi tin masina acolo pana vin piesele nu?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by LeCCa »

IMG. always 8)
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by doio77 »

Si la ce nr de tel trebuie sa sun la IMG? Tinichigerie presupun nu?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by doio77 »

Am sunat la IMG si maine dimineata merg pentru constatare la ei , sper sa scap repede si sa iasa masina cum a fost , multumesc pentru indrumari!!!
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by ady85btz »

nasoala treaba,imi pare rau. la IMG am avut si eu de schimbata bara si a iesit boboc.recomand
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by rexpopuli »

hatfield wrote:(eu am patit-o cu capacelul de la bara din spate pe care l-am platit din buzunar 120 de RON :( pentru ca constatatorul a trecut doar bara, nu si capacelul, iar cei din service au spus ca cel vechi nu mai sta la locul lui asa ca au decis sa-l inlocuiasca...).
Imi pare rau, dar ai luat teapa. Trebuia sa ceri reconstatare, si intra tot pe casco. Asa, a castigat compania de asigurari si ai pierdut tu.
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by doio77 »

Dar la ce capacel va referiti voi de costa 120 ron?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by eugenflorinmanea »

Constatul Amiabil 1 Iulie 2009

http://www.constatulamiabil.ro

Primul web-site din Romania dedicat informarii publicului cu privire la aspecte practice derivate din introducerea constatarii amiabile,

toate informatiile care le sunt necesare despre constatarea amiabila:

Ce este constatarea amiabila ?
Cand se aplica aceasta si de ce este necesara ?
Cum se utilizeaza Constatul Amiabil ?
· sursa: www.1asig.ro


‘’ De la 1 iulie 2009, accidentele rutiere survenite pe teritoriul Romaniei, in urma carora au rezultat numai pagube materiale si in care au fost implicate doua vehicule, vor putea fi solutionate fara ca documentele de constatare sa fie intocmite de catre Politie, cu conditia ca Formularul de constatare amiabila sa fie completat si semnat de catre ambii soferi implicati in accident. ‘’
SAAB 9-5

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by ady85btz »

foarte tare site-ul =D>
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by doio77 »

Tocmai am sunat la service pt programarea reparatiei si abia pe 27.07. pot merge. Chiar asa multe masini sunt in service de m-au programat la o luna? sau dureaza mult pana vin piesele? Plus ca de la 2 zile cat spuneau ca imi tin masina in service imi zic acum de 5-7 zile depinde ce or mai gasi de inlocuit la ea. Macar sa iasa bine si frumos lucrarea.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Cum se procedeaza la accident!!!

Post by gguramulta »

si pe mine trebuie sa ma sune de la IMG saptamana asta sa-mi spuna cand pot sa-mi duc masina, ca mi-au zis pe 20.06 ca trebuie sa-mi faca comanda la bara fata + capota + trogger + numai stiu ce....au multe masini in spate in curte..
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

Post Reply

Return to “Accidente”