KIA RIO

Forum cu de toate despre Kia Rio
foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

KIA RIO

Post by foaa »

SALUT AM SI EU O PROBLEMA ADICA MAI MULTE CINE MA POATE SFATUI

1. SUNT LA A3A REVIZIE SI TREBUIE SA SCHIMB PLACUTE FATA SPATE CA AU INCEPUT SA SCARTAIE CAM RAU, CRED SI TOT TINAND CONT CA AM O KIA RIO 1.5CRDi CAM CAT O SA MA COSTE TOATA JOACA

2.AERUL CAND II DAU DRUMUL PUTE RAU DE TOT PARCA AS FI LANGA UN CADAVRU MORT DE 2 LUNI SI CAND IL OPRESC MIROASE A PRAF TOT ASA DE RAU SI SE SIMNTE IN MASINA CAM DUPA 5 MINUTE CA INCEPE SA LUCREZE

3. PE FATA CAND DAU IN GROPITE PARCA SAR RUPE ROTILE

4.LA VITEZE DE PESTE 120 DACA IAU BRUSC PICIORUL DE PE ACCELERATIE VOLANUL TREPIDEAZA RAU DE TOT

5. SCAUNUL IMI SCARTAIE SI CEI DE LA KIA MIAU ZIS CA E DE LA BURETE DAR NU CRED

SI IN SFARSIT
6. MOTORUL TACANE CAND E RECE SI CAND E CALD
SI TOT TIMPUL MOTORINA BUNA ULEI DE LA KIA REVIZI INAINTE DE TERMEN MAI TOT TIMPUL ADICA PRIMA AM FACUTO LA 5000KM ADOUA LA 14780KM ACUM CEA CARE URMEAZA LA 25700KM MASINA ESTE NOUA
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: KIA RIO

Post by foaa »

SCUZE AM GRESIT ULTIMA URMEAZA LA 24700KM
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

-A L E X-
Moderator
Posts: 448
Joined: 23 Nov 2007, 16:26
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: KIA RIO

Post by -A L E X- »

Da dar nu te scuzam ca scrii cu CAPS LOCK...asa ca urmatoarea abatere va fi urmata de un warning!
VW Golf 4 Variant 2003 Tdi Highline
VW Golf 3 Hatchback 1995 1.6i GL
ex:Hyundai i30 1.4 Dohc 16v Classic 2009
KIA CAPITAL 1.5 GLX
VW GOLF 4 Tdi 1999
Rover 600 1997 2.0i 131HP
Dacia 1410

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: KIA RIO

Post by marius_gl »

1) Un set de placute originale e in jur de 600 lei; iti recomand placute TRW (pentru spate 200 lei/set);
2) Schimba filtrul de polen; daca miroase asa tare nu mai merge curatat; s-ar putea sa ai nevoie si de un spray antibacterian;
3) Posibil bielete antiruliu ? Sper din toata inima ca nu telescoape?!?
4) Service...
5) Exista o problema cu scaunul, recunoscuta de cai de la Kia intr-un buletin de service; se inlocuieste nu's ce bara de torsiune din interior; intra pe http://www.kiatechinfo.com;
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA RIO

Post by zombi »

La faza cu trepidatul volanului dupa ridicarea piciorului de pe acceleratie poate fi din cauza unei roti neechilibrate si poate cumulat cu un joc la caseta sau bieleta de directie, daca zici ca face urat cand iei o groapa. Altfel nu ar avea cum. Daca ai avea si ESP sau CT se complica situatia, pentru ca se mai adauga si astea (putine cazuri, dar nu imposibil)
cu aerul conditionat mai sunt probleme si la altii din diferite motive: apa provenita din condens neevacuata complet, bacterii pe evaporator (radiatorul unitatii interioare), mai multe discutii pe aceasta tema viewtopic.php?f=4&t=4486&p=111827&hilit ... os#p111827
Tacanitul motorului este normal atunci cand este rece, cand este cald ar trebui sa se auda mai putin, dar totusi, este un "dizal"
Scaunul nu are arcuri deci, poate o articulatie nu este stransa cum trebuie sau poate fi chiar "buretele" in frecare cu alte piese, dar ar trebui sa-ti dai seama dupa sunet.
Bafta!
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: KIA RIO

Post by foaa »

baieti cum naiba set de placute 600ron (6 milioane doar placute fata) au inebunit cei de la kia??pai daca trebuie sa schimb si fata si spate ma usuca de bani pai revizia in generel 700ron chiar mai mult plus placute fata plus cele spate ma duce la 20milioane eu inebunit chiar numi vine sa cred mai ii pun sami verifice una alta cu directia scaunul intra ore de manopera cred ca o amanetez ca sai platesc revizia ce naiba!!!!! mai asa imi iau piese de la un importator si o fac eu in garaj si nu trec de 8 milioane cu totul inafara de garantie nu mar tine nimic sa nu o fac la mine in garaj sincer am ramas socat de scorurile de la kia nu inteleg dc asa preturi
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: KIA RIO

Post by marius_gl »

foaa wrote:mai asa imi iau piese de la un importator si o fac eu in garaj
Pai asta e cea mai buna solutie si asa o sa fac si eu! Imi cumpar placutele din alta parte (nu neaparat originale ca scorurile ma depasesc) si mi le schimb la orice service! Lucrul asta e valabil cu orice consumabil...si nu numai! Daca esti la a treia revizie, probabil ca iti iese din garantie si nu ai nimic de pierdut! In plus, orice service iti elibereaza documente pentru operatiile executate si la care beneficiezi de garantie la lucrare! In plus, daca-ti gasesti un mecanic meserias si cu bune intentii poti iesi mult mai ieftin pe termen lung...Numai bine ...
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: KIA RIO

Post by foaa »

mai am inteles ca daca nu sunt piese originale de kia pierzi automat garantia si doi eu nu ies din garantie mai am 1 an si 6 luni este a treia pt ca la disel se face la 10.000km revizia si eu am facut deja 3 chiar daca am 24.000km prima am facuto la 5000 adoua la 14780 si pe atreia o so fac la 24700km dar nu stiu sincer abia astept sa iasa din garantie si o fac asa frumos am pireteni mecanici la opel care fac si la ei acasa si dao incolo de revizie ca stie so faca si la kia ca e cam acelas lucru nu e ceva mai grav ca sa zicem!!!
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: KIA RIO

Post by marius_gl »

foaa wrote:nu ies din garantie mai am 1 an si 6 luni este a treia pt ca la disel se face la 10.000km revizia
Am inteles acum care e faza cu garantia! Tati, garantia e buna insa e pe banii nostri, adica ne rup de bani la consumabile, dupa cum, din pacate, ai constatat si tu! Un an si ceva e destul de mult asa ca alegerea iti apartine...desi la o schimbare completa de placute fata spate, daca-ti cumperi "altele", iti raman bani si de 2 cauciucuri! Eu m-am cam saturat sa dau bani de-aiurea, pentru ...un turnat de ulei si niste vaselina...Poti sa te duci sa te revizuiesti fara placute si sa le spui la service ca le schimbi peste 1 luna (ca n-ai bani acum) ca sa-ti capeti stampila, apoi faci schimbarea la prietenul tau elefantul...pardon...mecanicul! Cati mm ti-au spus ca mai ai, ca tre sa mai ai ceva pe placute...? In final, beneficiaza de garantie si schimba-ti scaunul...ca n-o sa se rezolve singur si tot tu o sa-l asculti in timp, du-te peste ei si fa gat sa te rezolve cu trepidatia si sa nu te frece cu placutele ca sa-ti ia banii pana nu rezolva problemele reclamate de tine! Pentru asta nu trebuie sa astepti revizia! S-au invatat la bani multi? Asta e, se dezvata!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: KIA RIO

Post by foaa »

mersi pt sfaturi multe adevaruri ai spus si faza cu placutele e super ideea mai ne auzim!!
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

djraven23
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2009, 12:32
Auto:

Re: KIA RIO

Post by djraven23 »

foaa wrote:mersi pt sfaturi multe adevaruri ai spus si faza cu placutele e super ideea mai ne auzim!!
La doar 24.000 km cam greu de crezut ca sunt uzate si placutele pe spate...cele de pe fata este posibil desi depinde de stil-ul tau de conducere...pe fata placutele te pot tine chiar si 40.000-50.000 km...ar trebuie sa ti le inspecteze si sa stai pe cap-ul lor sa-ti arate uzura de la placute...

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: KIA RIO

Post by marius_gl »

Ma gandesc sa nu fi prins o pietricica sau o bucatica de sarma, cui, etc...si de-asta sa scartie! Da roata jos tu sau un mecanic oarecare si vezi ce e acolo; din cate stiu atunci cand sunt noi placutele au 15,2-18 mm, functie de producator; se vede la ochi cat mai e! Astia din service fac estimari de genul: a mers x km - s-a uzat cu y mm, mai are de mers z! Un prieten cu Aveo mai avea trei mm si i-au spus ca mai merge linistit 5000 km!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

foaa
Posts: 51
Joined: 15 Mar 2008, 12:08
Auto:
Contact:

Re: KIA RIO

Post by foaa »

baieti am fost la un prieten si am dat jos rotile si alea dupa fata inca mai au ceva carne pe ele adica cam 3milimetri dar alea de pe spate sunt uzate destul de bine deci nu stiu cum nu am mers cu frana de mana trasa nimic nu stiu ce sa intamplat asa ca oricum ma duc fac revizia si le zic sa imi zica gradu de uzura si vin alta data sa le schimb si dupa revizie le schimb la prietenul meu ca la el la firma care lucreaza el de piese este setul 20milioane fata si 1 milion spate piese noi de la ferodo cred ca asa se scriu marca asta de frane si o sa mile schimbe el ca se pricepe si am vazut ca nici etrieri nu am nici un semn pe ei ca sa zica lumea ca am umblat la ele si cand o fi de alta revizie le pun pe astea tocite si aceasi schema hi hi si asa ies mult mai ieftin
sau nu stiu cati mm au placutele dar oricum mai au carne suficienta pe ele alea dupa spate sunt tocite bine
dc ati sters ce am scris este ceva gresit???

Ogy: de indata ce imi revine netul iti editez eu postul asta cu ce ai postat in alta parte :) (pe alt link)
KIA RIO STYLE 1.5CRDi 110cp 235Nm TROPICAL RED
B-74-GRC

andreistn01
Posts: 35
Joined: 13 Nov 2008, 20:04
Auto:

Re: KIA RIO

Post by andreistn01 »

Frumusel =D>

User avatar
Olly27
Posts: 103
Joined: 09 Nov 2008, 15:40
Auto: KIA RIO LS 1.5 16V 2002
Location: Brasov
Contact:

Re: KIA RIO

Post by Olly27 »

Salut,am o KIA RIO 2002 1.5 LS 98 CP.Stiti cumva in cat prinde 0-100 km/h?am citit undeva ca in 10.6 s.Va Multumesc!
KIA RIO 2002 1.5 LS 98 C.P.

Post Reply

Return to “Generalităţi”