Kia Rio 2007 - probleme franare om disperat :)

Forum cu de toate despre Kia Rio
Post Reply
Bodhy
Posts: 1
Joined: 19 Aug 2020, 13:33
Auto: Kia Rio
Location: Braila

Kia Rio 2007 - probleme franare om disperat :)

Post by Bodhy »

Salutare!
Sunt nou pe acest forum si probabil nu ajungeam daca nu intampinam o problema apasatoare, mai ceva ca sarea pe rana.
Problema sta in felul urmator. Am o Kia Rio 1.4 benzina din 2007 la care acum o luna, in timp ce mergeam pe o ploaie torentiala, s-a auzit o bubuitura in partea dreapta si brusc masina a franat foarte greu, cu piciorul apasat zdravan pe pedala abia s-a oprit. Urmarea a fost ca dupa aceasta patanie, mai frana doar partea stanga a masinii si automat cand franam masina tragea foarte mult stanga. Bun, am facut investigatii si rezultatul a fost ca din pompa ABS nu mai pleca lichid spre acele roti. Am schimbat pompa cu un SH pe acelasi cod, s-a facut inlocuirea celei stricate originale cu cea din SH, tot originala cu acelasi cod, am inlocuit si lichidul de racire, am facut aerisire, toate bune si frumoase. Masina frana in sfarsit normal si cu toate rotile. Astazi insa a inceput acelasi simptom insa pe partea cealalta, pe partea dreapta.
Va rog eu mult, poate e vreun om bun pe acest forum si priceput sa ma poata ajuta in aceasta privinta.

Multumiri anticipate!

Post Reply

Return to “Generalităţi”