Timp de livrarea kia rio

Forum cu de toate despre Kia Rio
Post Reply
birdaaurel
Posts: 2
Joined: 15 Apr 2012, 22:48
Auto:

Timp de livrarea kia rio

Post by birdaaurel »

cat dureaza de la data platii livrarea pentru un rio fara dotari optionale?

Istrate
Posts: 30
Joined: 23 Mar 2012, 14:45
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by Istrate »

Pai depinde de unde iti vine masina. Daca este deja pe stoc, ar fi trebuit s-o primesti in momentul platii. Daca se astapta o livrare din Slovacia sau Coreea, posibil sa dureze in jur de 10 zile, respectiv 30 de zile. Eu unul am semnat contractul pe data de 20 martie, masina aflandu-se in transport deja, si acum deja scrijelesc peretii cu "AMR".

Ai facut deja comanda sau doar iei in calcul posibilitatea?
Kia Rio [color=#804040]Wendy Brown[/color] 2012

[img]http://kia-buzz.com/wp-content/uploads/2011/10/all-new-Rio-interior-5.jpg[/img]

[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=88&t=18371&p=186384#p186384][b]Jurnal de bord[/b][/url]

birdaaurel
Posts: 2
Joined: 15 Apr 2012, 22:48
Auto:

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by birdaaurel »

Istrate wrote:Pai depinde de unde iti vine masina. Daca este deja pe stoc, ar fi trebuit s-o primesti in momentul platii. Daca se astapta o livrare din Slovacia sau Coreea, posibil sa dureze in jur de 10 zile, respectiv 30 de zile. Eu unul am semnat contractul pe data de 20 martie, masina aflandu-se in transport deja, si acum deja scrijelesc peretii cu "AMR".

Ai facut deja comanda sau doar iei in calcul posibilitatea?

nu. da is interesat sa sa mi iau una pe benzina 1.2 classic

Istrate
Posts: 30
Joined: 23 Mar 2012, 14:45
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by Istrate »

Atunci nu ar trebui sa-ti faci probleme, varianta Classic este cu siguranta pe stoc, iar daca nu este nu te vor pune sa astepti prea mult, tinand cont ca au comenzi destul de multe pentru aceata varianta, fiind cea mai cumparata din toate.
Kia Rio [color=#804040]Wendy Brown[/color] 2012

[img]http://kia-buzz.com/wp-content/uploads/2011/10/all-new-Rio-interior-5.jpg[/img]

[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=88&t=18371&p=186384#p186384][b]Jurnal de bord[/b][/url]

Istrate
Posts: 30
Joined: 23 Mar 2012, 14:45
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by Istrate »

Imi cer scuze ca fac dublu post, dar vreau sa evidentiez mesajul.

Ma apropii cu pasi repezi de termenul contractului (23 mai) si eu inca nu am primit masina. Am fost sunat luni (7 mai) ca masina ar fi ajuns in Slovenia, dar nu pleaca de acolo pana ce nu o achit. Mi s-a parut putin fortata aceasta replica, dar m-am conformat si am achitat masina, caci daca nu o faceam pierdeam transportul prioritar, pe care, nu stiu de ce, dar am senzatia ca l-am pierdut deja. Estimarea celor de la Kia ar fi 15 mai, adica atunci sa o primesc. Mi-e frica ca va fi depasit acest termen, dar se va depasi si termenul contractului. Ce este de facut atunci? Pot sa ma cert cu ei? Imi dau ei alta masina s-o folosesc in acest timp?

De asemeni, am constatat ca pretul din factura este cu 30 de euro mai mare decat cel din contract. Sunt curios ce pot reprezenta acesti bani, deoarece numerele rosii sigur nu sunt. Sper ca nu au adaugat din burta suma asta, crezand ca eu nu imi dau seama.

Nemultumiri peste nemultumiri, am ajuns deja sa am incertitudini asupra marcii Kia, si mi-e frica tare sa nu imi displaca masina tocmai datorita celor intamplate.

Si inca ceva, covorase se primesc intotdeauna de la Dealer sau trebuie sa-i cer si sa ma rog de el sa-si faca mila?
Kia Rio [color=#804040]Wendy Brown[/color] 2012

[img]http://kia-buzz.com/wp-content/uploads/2011/10/all-new-Rio-interior-5.jpg[/img]

[url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=88&t=18371&p=186384#p186384][b]Jurnal de bord[/b][/url]

User avatar
anka.vamanu
Posts: 37
Joined: 29 Aug 2012, 12:42
Auto: Kia Rio
Location: Bucuresti

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by anka.vamanu »

Salut. Eu am dat comanda pe 2 martie si masina mi-a fost livrata pe 31 august, desi in contract era specificat clar 90 de zile. Nu mi-au dat masina pe care s-o folosesc intre timp, evident. Covorasele le-am primit fara sa ma milogesc la ei. Una peste alta, sunt multumita de masina, insa am dat o multime de telefoane, mai ales toata luna august, cand eram dusa cu zaharelul: saptamana care vine ajunge masina dvs, gen! Cel mai tare m-am enervat cand am vazut ca inspectia tehnica fusese facuta pe 3 august, deci masina ajunsese de ceva timp pana mi-a fost livrata. La fel, am achitat masina integral ca sa plece cu transport prioritar, plata facand-o p 27 iunie.
Sper ca ai avut mai mult noroc!
My RIO is PERFECT!

mona79
Posts: 1
Joined: 27 Oct 2012, 11:07
Auto:

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by mona79 »

Salut! Eu am dat comanda pt un Kia Rio pe 12 iunie si inca nu am niciun raspuns. Nici macar nu sunt sigura ca ar fi plecat transportul... Dealerul habar nu are de nimic... Mai prost de atat nici nu puteam sa nimeresc. M-a dezamagit foarte mult firma aceasta si mai ales oamenii care o reprezinta.
Eu trebuia sa primesc masina pe 23 august, atunci era data limita, dar se pare ca intram in luna noiembrie si eu nu am nicio veste ds masina si, in plus, risc sa pierd si tichetele remat pe care le-am depus la dealer si sa nu mai pot necesita de programul remat. Sunt foarte nemultumita!

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by bogdan.citescu »

Daca ai depus tichetele deja la dealer si ai seria de sasiu, nu o sa pierzi nimic, deoarece ei le trimit la ministerul mediului pentru valorificare.
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
cgluckg
Posts: 5
Joined: 08 Sep 2012, 08:45
Auto:
Location: Timisoara

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by cgluckg »

anka.vamanu wrote:Salut. Eu am dat comanda pe 2 martie si masina mi-a fost livrata pe 31 august, desi in contract era specificat clar 90 de zile. Nu mi-au dat masina pe care s-o folosesc intre timp, evident. Covorasele le-am primit fara sa ma milogesc la ei. Una peste alta, sunt multumita de masina, insa am dat o multime de telefoane, mai ales toata luna august, cand eram dusa cu zaharelul: saptamana care vine ajunge masina dvs, gen! Cel mai tare m-am enervat cand am vazut ca inspectia tehnica fusese facuta pe 3 august, deci masina ajunsese de ceva timp pana mi-a fost livrata. La fel, am achitat masina integral ca sa plece cu transport prioritar, plata facand-o p 27 iunie.
Sper ca ai avut mai mult noroc!
Salut,

Sunt si eu proaspatul detinator al unui Kia Rio 1.4 GSL.
In contract scrie 90 zile LUCRATOARE.
Daca ai facut comanda pe 2 martie inseamna ca ei au avut 90 zile lucratoare de la 1 aprilie (pana in data de 5 a lunii curente se face plata avansului pentru cele care se comanda in luna urmatoare).

Daca mai adaugi si optionale si trebuie facuta la comanda, se mai adauga 8 saptamani la acest termen de 90 zile lucratoare.

Am frunzarit contractul de 10.000 de ori in cautarea unei portite de a grabi lucrurile si asta e concluzia.

Eu am platit avansul pe 28 Aprilie, deci termenul a inceput de la 1 Iunie.
Am primit telefon ca pot ridica masina pe... 13 Noiembrie (6 luni jumate) si termenul calculat conform contractului era pana prin 28 Noiembrie.

Pentru cei interesati, ca si termene (experienta personala):
sfarsitul lui Aprilie - confirmare comanda
sfarsitul lui August - finalizata productia masinii
inceputul lui Octombrie - masina a plecat cu vaporul catre Koper, Slovenia
sfarsitul lui Octombrie - masina a ajuns in Koper
inceputul lui Noiembrie - masina a plecat catre RO
jumatatea lui Noiembrie - am luat masina
anka.vamanu wrote:Pai depinde de unde iti vine masina. Daca este deja pe stoc, ar fi trebuit s-o primesti in momentul platii. Daca se astapta o livrare din Slovacia sau Coreea, posibil sa dureze in jur de 10 zile, respectiv 30 de zile. Eu unul am semnat contractul pe data de 20 martie, masina aflandu-se in transport deja, si acum deja scrijelesc peretii cu "AMR".

Ai facut deja comanda sau doar iei in calcul posibilitatea?
Rio se produce doar in Korea. Cel putin asa am fost eu informat.
Kia Rio 1.4 GSL COMFORT + Optionale

User avatar
cgluckg
Posts: 5
Joined: 08 Sep 2012, 08:45
Auto:
Location: Timisoara

Re: Timp de livrarea kia rio

Post by cgluckg »

mona79 wrote:Salut! Eu am dat comanda pt un Kia Rio pe 12 iunie si inca nu am niciun raspuns. Nici macar nu sunt sigura ca ar fi plecat transportul... Dealerul habar nu are de nimic... Mai prost de atat nici nu puteam sa nimeresc. M-a dezamagit foarte mult firma aceasta si mai ales oamenii care o reprezinta.
Eu trebuia sa primesc masina pe 23 august, atunci era data limita, dar se pare ca intram in luna noiembrie si eu nu am nicio veste ds masina si, in plus, risc sa pierd si tichetele remat pe care le-am depus la dealer si sa nu mai pot necesita de programul remat. Sunt foarte nemultumita!
Salut,

Daca ti-au scris pe proforma pentru avans ca ai 3 tickete atunci este cam problema lor daca nu iti ajunge pana e valabil programul. Mai ales daca tu ai dat deja cele 3 tickete.

Eu am intrebat chestia asta de la inceput si mi s-a spus ca ei isi asuma riscul daca au trecut asta pe proforma.

Asteptarea m-a omorat si pe mine :).
Bafta! Sper sa iti ajunga cat mai repede :).
Kia Rio 1.4 GSL COMFORT + Optionale

Post Reply

Return to “Generalităţi”