BMW vs Porsche - un versus special

masterblaster
VOOM.RO
Posts: 1161
Joined: 15 May 2007, 20:34
Auto:
Location: Bucuresti

BMW vs Porsche - un versus special

Post by masterblaster »

BMW vs Porsche - un versus special
"Nu este vorba despre un comparativ intre M6 si 911 Turbo sau intre X5 si Cayenne, ci despre un versus al muzeelor celor doi constructori germani."
Image
www.voom.ro / Kinderu
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: BMW vs Porsche - un versus special

Post by spdblue »

Partenerul nostru media ne aduce vesti calde. Un articol mai mult decat interesant cu date si poze extrem de sugestive. Iata ca batalia intre constructori, se duce si pe acest plan.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BMW vs Porsche - un versus special

Post by MihaiM »

Poate sunt subiectiv fiind fan BMW insa nu vad cum s-ar putea compara cele 2 muzee din punct de vedere al numarului de exponate. La Porsche o sa cam bata vantul. Cat priveste designul iar nu e loc de comparatie. Asa ca din pacate, tot ce are de aratat Porsche nu se afla la vedere si deci nu se poate compara cu BMW. :D

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: BMW vs Porsche - un versus special

Post by SeKAh »

MihaiM wrote:...nu vad cum s-ar putea compara cele 2 muzee din punct de vedere al numarului de exponate...
Pentru mine nu conteaza cantitatea :)
Automobilele Porsche creeaza un sentiment mai aparte fata de BMW si ma atrag mai mult. :P

Cat despre versusul celor doua cotete de sticla, ambele ma lasa rece.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BMW vs Porsche - un versus special

Post by MihaiM »

Parerile despre masini pot fi impartite, insa la faza cu cotetele iti dau dreptate 100% :D

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BMW vs Porsche - un versus special

Post by Ogy »

Cred ca bmw gina face cat tot muzeul porche...restul modelelor bmw le lasam pentru alte muzee ale altor marci.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: BMW vs Porsche - un versus special

Post by sorinh »

BMW are atatia fani... degeaba. chiar au nevoie de in "cotet" (foarte inspirata alegerea cuvantului, bravo SeKAh) imi aduc aminte acum cativa ani, ca aveau la frankfurt un cort in forma de avion, cu un coltisor pentru ALPINA, modelul 7 care deabia iesise si prezentarile interactive ale sistemului cu 1 buton. era full de numa-numa, dar nu cu nemti. eram toti esticii pe acolo, se vorbea rusa, poloneza, romana la greu, tiganeasca, bulgara, nu prea am auzit germana. masina (pentru ca era una singura in tot pavilionul) era pusa pe un postament cu oglinzi, si nu putea fi atinsa. cateva pliante si cam atat.
standul mercedes era de forma si dimensiunea pavilionului central de la TIB, erau expuse masini explodate, supuse la EURONcap, si toate modelele lor, toate deschise si accesibile. si acolo se vorbeau toate limbile, dar am auzit ceva mai multa germana. nu statea nimeni sa-ti dea explicatii, dar nici nu erau necesare.
la standul audi am auzit vorbindu-se germana si engleza de business. acolo, langa fiecare masina statea cate un barbat care dadea explicatii tehnice, si cate o pizi, care era dispusa sa faca o poza langa tine. interesant, dar am preferat sa nu fac poza.
nu m-am dus la porsche, pentru ca nu imi place masina, desi din punct de vedere tehnic, este cea mai aproape de perfectiune. prin comparatie, are nevoie de 300CP mai putin decat un BMW la aceleasi performante, este mult mai sigura cu mai putine electronice, si mult mai fun de condus. ultimele modele de BMW aduc a panzer, si au sensibilitatea unui buldozer. se potrivesc foooaaaarte bine soferilor bucuresteni care stau intr-o garsoniera inchiriata, dar se duc cu X6 la turabo sau bambo, si dupa aia ii gasesti incolaciti cu 260 km/h in jurul unor copaci nevinovati, sau mai rau, omoara oameni care nu au alta vina decat ca traverseaza pe trecerea de pietoni, sau circula cu viteza regulamentara.
in momentul in care esti fan o anumata marca nu mai conteaza cum arata cotetul, oricum este cel mai frumos.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

Post Reply

Return to “Stirile Voom.ro”