ulei kia sorento

Inclusiv campaniile de rechemări
dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

ulei kia sorento

Post by dany79 »

Buna,am achizitionat de 3 zile o kia sorento din 2005 an fb, diesel,cutie automata,134000 km la bord.Acuma am o mare rugaminte la cunoscatori de kia sorento ,ce ulei sa pun in motor, ce cantitate si ce filtre sa folosesc.

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by sefmars »

Filtrele e bine sa le iei originale KIA, dar sunt cam scumpe fata de marcile aftermarket care sunt ok.
La ulei, eu am mers pe recomandarile fabricantului pentru Romania 5W30- am pus Mobil1 si e OK
Mare atentie cu uleiul de cutie !! ar fi bine sa il inlocuiesti instant alaturi de cel din grupuri
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

Cristy_Sorento
Posts: 99
Joined: 16 Oct 2008, 01:21
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ulei kia sorento

Post by Cristy_Sorento »

Sal,
Eu pun ARAL cu indicatiile din carte si Filtre Mann (ala de aer in schimb la 5000 km si restu la 10000km)
Sorento 2.5 CRDI AT EX Ice Blue B 44 YTA

Cristy_Sorento
Posts: 99
Joined: 16 Oct 2008, 01:21
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ulei kia sorento

Post by Cristy_Sorento »

Nu uita sa schimbi ulei din diferentiale si din cutie , din pacate se gaseste numai la Kia.
Sorento 2.5 CRDI AT EX Ice Blue B 44 YTA

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by sefmars »

Adica vrei sa imi spui ca ATF in tara asta comercializeaza doar kia??
Poate te referi ca e bine sa faca schimbul la ei, cu asta sunt perfect de acord, si sa aiba f f mare grija cu uleiul de cuti ca e f f sensibila cutia, dar ATF se gaseste pe toate drumurile, si daca nu ma insel(ceea ce e posibil acum) in diferentiale tot ATF intra.

Deci e recomandat sa faca schimbul la reprezentanta, dar asta nu inseamna ca altundeva e imposibil
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

Cristy_Sorento
Posts: 99
Joined: 16 Oct 2008, 01:21
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ulei kia sorento

Post by Cristy_Sorento »

da? nu stiam ca se gaseste pe toate drumurile ATF
Sorento 2.5 CRDI AT EX Ice Blue B 44 YTA

dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

Re: ulei kia sorento

Post by dany79 »

va mutumesc pentru indicati. Curios am fost la reprezentanta Kia in Sibiu sa intreb de uleiul din cutie la cat sa il schimb si daca este necesar acuma (daca mai pot merge cu el),raspunsul de la mecanici kia din sibiu a fost ca ei nu schimba uleiul in cutiile de viteza doar daca sunt sparte sau au scurgeri,in rest ei nu schimba,si in grupuri am inteles ca le greseaza.

Cristy_Sorento
Posts: 99
Joined: 16 Oct 2008, 01:21
Auto:
Location: Bucuresti

Re: ulei kia sorento

Post by Cristy_Sorento »

Acelasi raspuns l-am primit si eu la IMG !
deci cum sta treaba de fapt?sa credem mecanicu' sau cartea?
Sorento 2.5 CRDI AT EX Ice Blue B 44 YTA

dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

Re: ulei kia sorento

Post by dany79 »

nici eu nu stiu ce sa mai cred ,uni zic ca se schimba iar mecanici de la kia zic ca nu se schimba,mi-au mai zis mecanici kia ca la cutie are nu stiu ce filtre speciale care nu se gasesc si alea trebe schimbate o data cu uleiu din cutie.Nu ne poate lamuri nimeni 100% la 100%. #-o

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by sefmars »

@Cristy_Sorento intreaba la orice benzinarie sau la orice importator sau comerciant de uleiuri serios(exceptand buticul de la colutl strazii, eu oricum nu ii consider pe cei din urma) si sa vezi ca au ATF, singurul lucru la care sa ai grija este specificatia lui.
@dany79 Uleiul de cutie se schimba, dar la manuale se schimba asa de rar incat nu prea il iei in calcul, il schimbi cu discul din cate imi amintesc, si oricum specificatiile sunt undeva la 80.000 si cred ca daca mergi cu el pana la 100.000 nu are nimic, si e putin probabil sa faci cu masina 100.000 si sa nu ii schimbi discul de presiune, pe cand la automate, povestea sta total altfel.... se schimba si uleiul si filtrul la 40.000 in caz contrar... nu e bine deloc datorita mecanismelor interne ce lucreaza cu ulei sub presiune.
La sorento din cate am cautat in scheme nu exista un filtru propriu zis, exista o duza interna pentru a nu lasa sedimentele sa treaca in cutie, ci sa se depuna
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

dany79
Posts: 17
Joined: 17 Nov 2009, 23:33
Auto:

Re: ulei kia sorento

Post by dany79 »

mersi pentru lamurire @sefmars,trebe sa ma duc din pacate la alt service ca astia de la reprezentanta nu mi-l schimba :? ,duza asta se schimba sau trebe desfacuta cutie pentru a o schimba.

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by sefmars »

e o componenta interna a cutiei... deci...
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

aTenTie
Posts: 73
Joined: 30 Jan 2010, 08:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ulei kia sorento

Post by aTenTie »

Ce ulei sa pun la masina ?
5W30 sau 5W40

am tot auzit diverse pareri si chiar nu stiu.

Ce cantitate de ulei intra la un schimb ?
Am posibilitatea sa il iau mai ieftin (fara TVA)
KIA Sorento 2004 2.5 crdi EX 140HP
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab125019.gif[/img][/url]

vladp
Posts: 46
Joined: 11 Mar 2008, 19:40
Auto:

Re: ulei kia sorento

Post by vladp »

Pentru diesel 8.2 litri conform manual, dar practic intra 8 litri cu tot cu filtru si ajunge la maxim pe joja.
5w30 merge pana la 40 de grade C, deci e suficient. Cu 5w40 consuma o idee mai mult si e mai scump uleiul de obicei, nu ca nu ar fi bun.
Uleiul trebuie sa respecte cel putin API SERVICE CF-4 sau superior si ACEA B4 sau superior (C3 daca tractezi rulote sau folosesti motorul in sarcina mare mult timp).

P.S.Rog un moderator sa mute aceste posturi in categoriile existente.
Sorento EX CRDI 170CP

passportpass
Posts: 13
Joined: 19 Jan 2010, 11:14
Auto:

Re: ulei kia sorento

Post by passportpass »

vladp wrote:Pentru diesel 8.2 litri conform manual, dar practic intra 8 litri cu tot cu filtru si ajunge la maxim pe joja.
5w30 merge pana la 40 de grade C, deci e suficient. Cu 5w40 consuma o idee mai mult si e mai scump uleiul de obicei, nu ca nu ar fi bun.
Uleiul trebuie sa respecte cel putin API SERVICE CF-4 sau superior si ACEA B4 sau superior (C3 daca tractezi rulote sau folosesti motorul in sarcina mare mult timp).

P.S.Rog un moderator sa mute aceste posturi in categoriile existente.
din cate stiu eu se foloseste ulei aral hightronic 5w-30.in manualul masinii este specificat ca revizia sa se faca la 15.000km pentru europa si 10.000km pentru america.
uleiul la cutia manuala se schimba cam la 80.000km, iar la cutie automata nu se schimba.doar daca exista scurgeri sau se schimba cutia.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”