Cum se masoara antigelul si ce tip se foloseste?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
ecsclusiv4u
Posts: 42
Joined: 08 Jul 2012, 12:13
Auto:

Cum se masoara antigelul si ce tip se foloseste?

Post by ecsclusiv4u »

Buna , cred ca sa mai discutat aceasta problema , doresc sa aflu cateva pareri de la cei care se pricep.
Deci am o kia sorento din 2005 2.5 diesel si vreau sa masor corect antigelul.
Cum se masoara corect la cald sau la rece.
Daca masor la cald arata mai mult adica temperatura mai joasa de ex:-33, fata de masurarea la rece sau invers.
Dece va intreb lucrul acesta pentru ca am fost la 5 service-uri si 3 mi-au zis o temperatura si alti doi alta temperatura.
I-am intrebat daca este o diferenta de masurare la cald sau la rece si au zis ca nu are nici o diferenta ca tot una este.
Culoarea antigelului este de un galben verzui si nu stiu ce proprietati are adica daca este cu silicati sau nu , uni mecanici spun sa nu amestec antigelul de culori diferite , sau sa nu amestec antigel cu silicati si fara silicati ca se face ca un gel.
Daca puteti sa imi recomandati ce antigel sa pun sau ce este recomandat (stiu ca pe carte scrie ca sa se puna cu etilenglicol)dar c-am toate au etilenglicol ideea este ca unul este cu silicati si celalalt fara.
Daca schimb tot antigelul c-am cat ramane pe instalatie , ce elemente din aluminiu are masina.
Kia sorento EX 2.5 CRDI 2005

ecsclusiv4u
Posts: 42
Joined: 08 Jul 2012, 12:13
Auto:

Re: Cum se masurar antigel si cateva sfaturi ce tip se folos

Post by ecsclusiv4u »

Rog un moderator sa corecteze titlul, am scris aiurea #-o
Si daca poate cineva sa imi zica daca exista vreun rubinet pe unde sa dau drumul antigelului sau trebuie sa desfac vreun furtun de la radiator.
Kia sorento EX 2.5 CRDI 2005

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”