UZURA PNEURI

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
geony
Posts: 62
Joined: 29 Jan 2010, 13:21
Auto:

UZURA PNEURI

Post by geony »

In legatura cu Kia Sorento, varianta de tractiune AUTO si LOW i-mi pun intrebarea care cauciucuri le uzeaza mai mult, cele de pe fata sau cele de pe spate ?
Avand in vedere ca merg numai pe AUTO. iar in conditiile de drum uscat tractiunea este spate(doar cand aluneca spatele cupleaza inteligent si fata.
intreb acestea pentru ca am 4 cauciucuri de iarna SH, 2 mai bune si 2 mai uzate si nu stiu cum sa le montez pe masina(cele mai bune pe fata, sau pe spate ?)
Actualmente masina este echipata cu all season aproape noi(au 10.000 Km) insa acum in bucuresti nu prea ma asculta(nu se impotmleste insa cam serpuieste, iar in curbe supravireaza) de aceea ma gandesc sa le pun pe cele de iarna chiar daca-s putin mai uzate.
Multumesc

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: UZURA PNEURI

Post by MeGeNe »

Parerea mea e ca trebuie sa le montezi pe cele mai bune pe spate.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

sorrynel
Posts: 24
Joined: 15 Aug 2010, 09:46
Auto:

Re: UZURA PNEURI

Post by sorrynel »

Parerea mea este sa cumperi un set de cauciucuri 4x4 toate la fel, daca se poate aproape noi sau chiar noi. Masinile 4x4 sunt foarte pretentioase....

User avatar
ailieseidanunt
Posts: 34
Joined: 27 Feb 2010, 19:32
Auto:
Location: Iasi

Re: UZURA PNEURI

Post by ailieseidanunt »

din propria experienta, cauciucurile de pe fata se uzeaza mai repede decat cele de pe spate, nu este mare diferenta, o data la 10.000 km, asa scrie si in cartea tehnica, inversez cauciucurile de pe fata cu cele pe spate.
Kia Sorento 2,5 crdi 170 cp AT an 2007
Kia Sorento 2,2 crdi 197 cp AT an 2014

User avatar
adrian05ro
Posts: 165
Joined: 11 Apr 2011, 13:23
Auto: B77BKU
Location: Bucuresti
Contact:

Re: UZURA PNEURI

Post by adrian05ro »

anvelopele de pe fata se uzeaza mai repede deoarece sunt mai solicitate in viraje si mai ales la virarea pe loc stg-drt pe asfalt
daca nu vrei sa investesti in anvelope ( deocamdata) monteaza-le pe cele bune pe fata si lasa-le pe cele mai putin bune pe spate chiar daca tractiunea este pe spate
parerile sunt diferite , si nu ramane decat ca tu sa actionezi in continuare cum crezi de cuviinta :wink:
[b][color=#0000BF]Drumuri bune si fara evenimente ![/color]
[color=#008040]ADRIAN Vatamaniuc[/b]

0727.88.34.38[/color]

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”