Sorento 2,5 crdi XS

Totul despre al vostru Kia Sorento şi poze bineînţeles!
bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: Sorento 2,5 crdi XS

Post by bogdan_o »

Ar fi super daca ar putea sa le regleze pentru ca ar scapa de o cheltuiala in plus.

Legal, farurile cu xenon trebuie sa aiba musai spalator si autoleveling. In plus nu orice far cu lupa e automat compatibil cu becurile cu xenon. Eu la masina mea am faruri cu lupa. Din exterior par identice cu cele care au xenon din fabrica. Dar nu e chiar asa. La cele care vin cu xenon din fabrica becul e pozitionat altfel si lupa e diferita pentru a proiecta corect lumina becului HID. Daca mi-as pune xenon after-market nu as obtine nici pe departe aceleasi rezultate. Farurile mele au fost proiectate pentru becuri cu halogen.

Incercati sa faceti o vizita prin Austria sau orice alta tara civilizata cu faruri cu xenon after market si vedeti cam ce amenzi se pot lua pentru asa ceva. sau mergeti cu proiectoarele aprinse, rezultatul e acelasi, amenda doar e un pic mai mica. In toate tarile cu apa calda astfel de instalatii sunt interzise sau, daca se monteaza, acest lucru se face numai in anumite conditii (spalator + autoleveling) si trebuie omologat. Numai la noi fiecare face cum il taie capul.

Referitor la becurile cu xenon puse in proiectoare eu zic ca e destul de clara treaba. Cine foloseste proiectoarele de 2-3 ori pe an cand e ceata nu cred ca isi va pune xenon pentru ca 1: investitia e inutila, 2: stie deja ca un bec cu halogen e mult mai eficient pe timp de ceata, 3: stie ca e ilegal sa faci astfel de modificari

Am auzit de la foarte multi colegi de forum cuvinte de lauda la adresa traficului din alte tari. Asta pentru ca oamenii aia se respecta unii pe altii si respecta legea.

Nu exista nici un argument care sa justifice folosirea unor astfel de instalatii. Din moment ce pretutindeni astfel de modificari sunt interzise ma gandesc ca cineva chiar a studiat problema si a ajuns la concluzia ca asa ceva ar afecta pe ceilalti participanti la trafic. Evident, romanul e si fotbalist si politician si inginer si pilot si fotograf si ce mai vreti voi si stie el mai bine ce trebuie si ce nu. Cine sunt aia sa-i spuna lui ce e bine si ce nu? De-aia altii sunt unde sunt si noi suntem unde suntem.

Nu vom ajunge niciodata ca ei pana nu vom scapa de proastele obiceiuri si din pacate prea curand nu cred ca se va intampla asta.

User avatar
ghiavolu
Posts: 18
Joined: 09 Mar 2009, 02:49
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Sorento 2,5 crdi XS

Post by ghiavolu »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Inmat. Bulgaria.
Accident - a intrat unul in mine din spate la trecerea de pietoni, mi-a crapat putin bara spate, golf5-ul lui ala , cam varzica. Bara noua spate, vopsit, senz parcare noi naspa:( dauna 39 mil :)
I-am pus bullbar, de ziua mea 11 sept.
In ziua de anul nou - impotmolit, o lua la vale spre o rapa, pe lateral (noroi). Cablu, tras cu spatele intr-un morman de caramizi si un gard - stop dreapta fisurat putin, bara zgariata vopseaua, prag putin zgariat:)))
Azi , 6 ian, dat cu spatele intr-un semn de circulatie :D
Nu mai vopsesc bara spate , ca la urmatoarea intamplare iar se strica ;)
Sorento 2.5 XS :D

User avatar
ghiavolu
Posts: 18
Joined: 09 Mar 2009, 02:49
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Sorento 2,5 crdi XS

Post by ghiavolu »

Inca cateva poze dragute :)
Image
Image
Image
Image
Sorento 2.5 XS :D

stargate
Posts: 36
Joined: 12 Apr 2011, 15:53
Auto: Sorento 2007, 2.5 AT, 168 CP

Re: Sorento 2,5 crdi XS

Post by stargate »

Sa-mi prezint si eu copilasul:

http://youtu.be/LyagH5X2LJ4

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”