Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
Intunecatul
Posts: 2
Joined: 10 May 2009, 23:28
Auto:
Location: roma
Contact:

Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by Intunecatul »

Am o Kia Rio din 2003 si acum vreau sa iau o Kia Sorento.Acum cateva zile am intrat pe un site unde era facut un test drive si am ramas putin dezamagit... :( !Acum daca se poate vreau sa aud si parerea unora care au aceasta masina si care oarecum si-au facut o idee despre ce au cumparat!Multumesc

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by boty »

Fi mai explicit, ce doresti sa afli despre Sorento?
Spune ce anume te-a dezamagit la drive test?
Cateva impresii personale, masina robusta construita pe sasiu, usor de condus, cutia automata este excelenta, consum rezonabil, se comporta bine atat pe asfalt cat si in offroad, habitaclu spatios, portbagaj suficient de mare, pret foarte bun, dealtfel la pretul pe care il are la dotare full, sigur nu vei putea achizitiona un alt 4x4 de categorie medie.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by bloggerX »

Am vazut mai multe Sorento in strainatate(Austria, Germania, Olanda) decat Ceed-uri. Santa Fe sunt foarte multe.... In rest alte 4x4 nu prea am vazut...
Eu cred ca merita un Sorento doar daca ai nevoie de un 4x4 si sa cumperi cea mai ieftina varianta, intrucat cele mai scumpe nu o sa fie mai luxoase.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by boty »

Probabil are nevoie de 4x4 altfel nu cred ca se interesa de Sorento. Santa Fe este ruda mai costisitoare, cu o diferenta de pret consistenta. Pretul mai mare reflecta anumite dotari cum ar fi trapa, nefiind vorba de lux la Sorento, poate singurul lucru care aminteste de lux este tapiteria de piele. Sorento este o masina de bun simt, cu un comfort interior rezonabil, se adreseaza oamenilor normali, familisti, care doresc o masina robusta si carora le plac excursiile chiar si in afara asfaltului. Daca vrei "FITE" sau "LUX" este sigur ca nu vrei Sorento.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

Intunecatul
Posts: 2
Joined: 10 May 2009, 23:28
Auto:
Location: roma
Contact:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by Intunecatul »

mai explicit ma intereseaza daca rezista la km si daca are probleme cu ceva anume de ex eu cu rio asta am multe probleme la bucsaraie ...la fiecare cam 20000km le skimb toate.... :(

AUTO FORTE
Posts: 29
Joined: 11 Feb 2009, 11:55
Auto:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by AUTO FORTE »

Masina rezista foarte bine in timp. Nu o sa ai probleme cu bucse/capete de bara/pivoti, etc, daca masina este noua sau verificata in service cand o cumperi. Este robusta. :)
Probleme care pot sa apara: uzura discurilor din cutia de transfer (costa cam 700 Euro cu manopera si TVA inlocuirea lor - daca nu a fost schimbat uleiul la timp), rampa de inalta presiune (doar daca folosesti carburant necorespunzator sau aditivi, si costa cam 2.000 de E inlocuirea !! :( ) si cam atat.
Noi avem in intretinere 3 masini din Italia, cu peste 250.000 km, si nu au avut probleme. Dar clientii vin la 15.000 km sa-si schimbe uleiul si filtrele, din 30 in 30.000 km uleiul in punti, etc., in principiu cam tot ce scrie in manualul de utilizare.
Cu respect,
Echipa Auto Forte Oradea
AUTO FORTE ORADEA
E-mail: autoforte@rdslink

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by boty »

Am 18000 km cu ea si nu ma supara nimic momentan. La revizia de 15000 am schimbat uleiul si filtrele nimic altceva.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by Cristi H »

Intunecatul wrote:Am o Kia Rio din 2003 si acum vreau sa iau o Kia Sorento.Acum cateva zile am intrat pe un site unde era facut un test drive si am ramas putin dezamagit... :( !Acum daca se poate vreau sa aud si parerea unora care au aceasta masina si care oarecum si-au facut o idee despre ce au cumparat!Multumesc
Pai zi pe ce site ai intrat. De rau nu s-a prea vorbit de Sorento. Nu e masina perfecta, dar isi merita banii.
Si vezi ca sesiunile de drive unde apar mai multe modele sunt, de regula, "sponsorizate" de un producator/importator, ca jucaria lui sa iasa cel mai bine. Deci exista o doza MARE de subiectivism la "drive".
Pana una-alta poti intra chiar si pe youtube, gasesti multe filmulete cu Sorento.
Dar cel mai bine e sa discuti personal cu un prorpietar, ca eu, de pilda, ca dealer, poate sunt subiectiv. Mie masina imi place, sincer.
Bafta fie cu tine ! :)
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

bogsan2006
Posts: 8
Joined: 15 Sep 2008, 18:14
Auto:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by bogsan2006 »

Eu am o Kia Sorento din 2006 2.5 D si am 105 000 km
Am fost in decembrie in Spania (Madrid) si am parcurs 3500 km aproape fara sa opresc masina(eram doi soferi )
In Spania mi s-a spart rulmentul de la roata fata dreapta care este cam 110 Euro si cu manopera ( nu la dealer ) te duce cam 200 E .
Asta din cauza drumurilor din Romania noastra draga
In rest in toti acesti kilometrii nu am avut nici o problema
Daca ii dai ulei la timp (grup, motor , cutie etc) si gresezi diferentialele nu ai nici o problema
La 80 000 km am pus-o pe tester la directie si nu avea nici o problema

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by sefmars »

sunt masini robuste rezistente, nu sunt nici oentru fite, nici pentru iubitorii de asfalt... daca vrei ceva mai luxos... iti sugerez altceva(x5, tuareg, etc.)
Daca vrei o masina robusta cu care sa mergi lejer la 120 si sa te duci ocazional la 160, cu un consum ok pentru un monstru de 2t si ceva, cu dotari de bun simt, spatioasa(tuaregul nu e asa spatios :D ) si rezistenta la drumurile noastre iti recomand sorento.

Daca vrei ceva mare de fite, sau iubesti asfaltul... nu prea o sa ai parte de ceva spectaculos.
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

aTenTie
Posts: 73
Joined: 30 Jan 2010, 08:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by aTenTie »

Eu am venit cu masina de la Cluj (de acolo am cumparat masina) cu 100 Km/h si in unele locuri maxim 120 Km/h si vreau sa spun ca merge foarte bine si pe sosea. La capitolul confort este foarte buna, ma simpt foarte odihnit cand conduc.
Intradevar, la capitolul lux intern, fite de consum instant, etc nu sta bine. Dar important este sa te simpti bine cand conduci.

La primavara vreau sa plec in Turcia cu ea sa vad cum merge la un drum lung.
KIA Sorento 2004 2.5 crdi EX 140HP
[url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab125019.gif[/img][/url]

23 MIG
Posts: 10
Joined: 23 Aug 2008, 13:13
Auto:
Location: TIMISOARA

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by 23 MIG »

Salut,
Cand am luat SORENTO in2008 ma plangeam de consum....
Am mers 3000 km in Europa (probabil motorina mai curata consum maxim 9,5% la viteza de 120 -130(vreo 5 minute in Germania 190 :)

Face toti banii fo 29000...

sefmars
Posts: 217
Joined: 25 Jul 2008, 13:26
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by sefmars »

:) acum m-am intors dintr-un drum in Espana si cu masina full de bagaje(inclusiv bancheta din spate) ca se lasase saraca, clima in blana mers 120-140 a consumat 9-10% in functie de autstrada... la italieni fiind mai drept am scos sub 9... anul trecut spre austria am scos 8-9 dar nu era incarcata
KIA Sorento 2.5 crdi EX 140HP
Image

bogdancm
Posts: 3
Joined: 23 Feb 2010, 15:14
Auto:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by bogdancm »

Salutare.
Nu stiu daca am postat unde trebuie, dar va rog sa nu dati cu pietre in cazul in care am gresit. :)
Ieri am ridicat pentru tatal meu un Sorento nou, 2.2 diesel cu cutie automata, echipare Executive, culoare neagra. Prima impresie e destul de buna (nu era o noutate avand in vedere ca am facut test-drive), ramane sa vedem pe parcurs. Cel mai mult ne-a incantat la masina designul exterior si perechea motor+cutie. Nu am condus niciodata Sorento vechi, am inteles ca era mai mult axat pe offroad (sasiu separat, reductor), insa cel nou pare destul de capabil. Permite blocarea dif-ului si are asistenta pt coborarea in panta.
Daca se comporta bine, eu am ca optiune si noul Sportage.
Masina anterioara a tatalui meu a fost o Honda CR-V care s-a comportat impecabil, si am fi mers in continuare pe CR-V daca Honda o echipa, asa cum promisese, cu noul motor i-DTEC in varianta de 180cp, insa cum nu s-a intamplat si facelift-ul s-a dovedit a fi destul de neschimbat fata de varianta anterioara (in combinatie cu zvonurile puternice cum ca modelul viitor va fi cam aceeasi masina cu design schimbat), am mers pe Sorento. Sper sa nu regretam.
Am avut ceva probleme si cu livrarea, in sensul ca dadusem comanda pt o culoare si a intarziat foarte mult (cateva luni bune) datorita, zic ei, comenzilor mult prea numeroase vis-a-vis de capacitatea redusa de fabricatie. Ma rog, fie si un lup mancat de oaie, dar ni s-a facut o oferta de nerefuzat pt una din stoc si am mers pe ea, asa ca problema s-a rezolvat.
Urmeaza sa o inmatriculez, sa ii comand si niste skid plates fata si spate (cred eu, ar arata mai interesanta cu ele) si poate ne vedem la intalniri. :wink:
Ca o concluzie generala, sunt profund impresionat de evolutia coreenilor din ultimii ani si destul de dezamagit de stagnarea japonezilor (asta in cele mai fericite cazuri), eu fiind pana foarte de curand un fan al japonezelor in general si al Honda in special.

Sandu Petru
Posts: 10
Joined: 21 May 2012, 21:43
Auto:

Re: Un pic de ajutor privind Kia Sorento

Post by Sandu Petru »

bogdancm wrote:Salutare.
Nu stiu daca am postat unde trebuie, dar va rog sa nu dati cu pietre in cazul in care am gresit. :)
Ieri am ridicat pentru tatal meu un Sorento nou, 2.2 diesel cu cutie automata, echipare Executive, culoare neagra. Prima impresie e destul de buna (nu era o noutate avand in vedere ca am facut test-drive), ramane sa vedem pe parcurs. Cel mai mult ne-a incantat la masina designul exterior si perechea motor+cutie. Nu am condus niciodata Sorento vechi, am inteles ca era mai mult axat pe offroad (sasiu separat, reductor), insa cel nou pare destul de capabil. Permite blocarea dif-ului si are asistenta pt coborarea in panta.
Daca se comporta bine, eu am ca optiune si noul Sportage.
Masina anterioara a tatalui meu a fost o Honda CR-V care s-a comportat impecabil, si am fi mers in continuare pe CR-V daca Honda o echipa, asa cum promisese, cu noul motor i-DTEC in varianta de 180cp, insa cum nu s-a intamplat si facelift-ul s-a dovedit a fi destul de neschimbat fata de varianta anterioara (in combinatie cu zvonurile puternice cum ca modelul viitor va fi cam aceeasi masina cu design schimbat), am mers pe Sorento. Sper sa nu regretam.
Am avut ceva probleme si cu livrarea, in sensul ca dadusem comanda pt o culoare si a intarziat foarte mult (cateva luni bune) datorita, zic ei, comenzilor mult prea numeroase vis-a-vis de capacitatea redusa de fabricatie. Ma rog, fie si un lup mancat de oaie, dar ni s-a facut o oferta de nerefuzat pt una din stoc si am mers pe ea, asa ca problema s-a rezolvat.
Urmeaza sa o inmatriculez, sa ii comand si niste skid plates fata si spate (cred eu, ar arata mai interesanta cu ele) si poate ne vedem la intalniri. :wink:
Ca o concluzie generala, sunt profund impresionat de evolutia coreenilor din ultimii ani si destul de dezamagit de stagnarea japonezilor (asta in cele mai fericite cazuri), eu fiind pana foarte de curand un fan al japonezelor in general si al Honda in special.

Salutari,
Felicitari ptr noul Sorento in primul rand si avand in vedere ca deja mergi cu o asemenea masina poate-mi impartasesti ceva impresii.
La fel sa si tine, am un CRV 2.0 iVTEC din 2008, cu instalatie GPL, consum mediu 10 - 11 ltr GPL%, o masina foarte buna dar nu-mi mai satisface cerintele in problema de spatiu.
Studiind piata autohtona si avand in vedere ofertele, am ales noul Sorento ca sa ma reprezinte pe viitor.
Nu am facut nici un drive test deocamdata, nu am vazut cum arata, doresc sa aflu cat mai multe si de aceea te rog daca ai timp sa scrii cate ceva.
In primul rand ma intereseaza cum se comporta cutia de viteze automata, daca are vre-o intarziere atunci cand calci pedala la fund, consumul in oras si mixt. Comportament la viteze mari, eventual off road daca ai fost.
Bafta si numai bine. =D>

Post Reply

Return to “Generalităţi”