Kia sorento 2012 treideaza volanul și trage ușor dreapta

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
Iulian_d
Posts: 1
Joined: 10 Mar 2021, 21:04
Auto: Kia sorento xm 2012
Location: Germania

Kia sorento 2012 treideaza volanul și trage ușor dreapta

Post by Iulian_d »

Salutare. O sa încerc sa fiu cât pot de scurt, poate are cineva o idee.

Kia sorento din 2012, awd și automat, acum 1 an a fost într-un service, s-au schimbat pe axa față,

-semeringurile dintre rulment și planetare ( de fabrica erau de plastic și au fost făcute de metal, se auzea un clac când mutam schimbătorul din D în R, N, P)
-plăcute frână ate
- bucsile mari de la brațe

După imediat am mers sa fac geometria( mecanicul zicea ca nu este nevoie dar eu am zis sa o fac totuși, având anvelope noi de 2000km)

De atunci volanul vibreaza începând cu 100km/h, dar nu tot timpul, câteodată ajung la 160km/h, și depinde și de drum cred, deodată începe sa vibreze. Și mașina trage ușor dreapta. Dacă țin volanul drept merge drept mașina, cum ii dau drumul se duce ușor spre dreapta. Am făcut geometria în 3 părți, le am echilibratanvelopele nu se uzează deloc. Ieri am pus pe jantele de vara anvelope noi bridgestone, ma bucurasem ca numai vibreaza, dar a doua zi a început iar. Am uitat sa specific ca nu are nici un joc mașina, pe axa față, verificat în mai multe service-uri, iar eu personal am desfăcut tot, disc, plăcute frână, am Am desfăcut amortizor, bietele tot, nu are joc. Singurul lucru pe care l am observat este ca pe fata dreapta discul nu eate 100% plan pe butuc, dar după ce îl fixez cu cele 2 surubele sta bine. Ce părere aveți? Ma gândeam sa merg la cineva care rectifica discuri sa măsoare bătaia discului și a butucului. Pe frânare nu vibrează apropo. Ceva păreri?

Post Reply

Return to “Generalităţi”