Sfaturi achizitie Sorent0 2016 motor 2.2 Diesel

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
N00bunaga
Posts: 2
Joined: 28 Feb 2021, 00:45
Auto: KIA
Location: Bucharest

Sfaturi achizitie Sorent0 2016 motor 2.2 Diesel

Post by N00bunaga »

Salut,

De ceva timp caut o masina de familie,spatioasa si fiabilia. Mi-a facut cu ochiul Kia Sorento 2.2 diesel intre 2016-2017.

Modelul acesta are lant de distributie, aveti cumava idee la ce numar de KM este recomandat sa fie schimbat lantul de distributie?

Orice sfat legat de mentenanta si verificarea masinii este bine venit.

Multumesc

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfaturi achizitie Sorent0 2016 motor 2.2 Diesel

Post by ionutp »

Salut, fiind din 2016 nu ma astept sa aiba prea multi km. Distributia pe lant, teoretic, e pe viata. Practic de la 250-300.000km incolo nu se stie. Oricum, nu stiu daca am auzit de vreun caz in care sa crape. Cred ca se poate verifica starea sa, insa nu am idee cum, de catre un mecanic sau cineva cu experienta.

Am vazut ca au aparut Sorento-uri aduse din alte tari, in special, Germania. Iti recomand sa verifici neaparat seria de sasiu pe un site gen carvertical/autodna si eu recomand si Kia Hotline (sursa oficiala) pentru mai multe informatii. Daca e din tara, RAR-ul e o solutie ieftina. Dar cum pretul nu este mic pentru o astfel de masina, merita investitia de maxim 50EUR in astfel de verificari.

Diesel ar trebui sa fie fiabil iar faptul ca e 2.2 mi se pare pozitiv, nu e nici prea mult nici prea putin pentru o astfel de masina.
Daca are peste 100.000 km ar trebui schimbat uleiul la cutia de viteze daca e automata iar dupa 120.000 la diferentiale. Asa s-ar recomanda, insa cred ca putini o fac.

De verificat ar fi multe lucruri care se pot face, iti recomand sa cauti pe forum astfel de topicuri unde sunt multe sugestii.
Daca gasesti niste link-uri am putea incerca sa ne dam cu presupusul, insa decizia nu este la noi.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

N00bunaga
Posts: 2
Joined: 28 Feb 2021, 00:45
Auto: KIA
Location: Bucharest

Re: Sfaturi achizitie Sorent0 2016 motor 2.2 Diesel

Post by N00bunaga »

Multumesc pentru post Ionut.
Acesta este un anunt https://www.tstautorulate.ro/listings/k ... la-3-99-2/

Daca masina o sa mai fie disponibila in Aprilie, covid-ul asta e ceva special..

Eu personal sunt afon cand vine vorba de masini, imi plac, sunt frumoase, dar mecanic sunt zero. Sunt niste baieti in Bucuresti care se ocupa de verificare masinilor SH, cu siguranta voi apela la serviciile lor pentru o evaluare a masinii.

In general am vazut ca posesorii de Kia sunt multumuti de masini lor, o cunostinta are un Kia Sportage si masina pare foarte ok.

Anul asta voi avea nevoie sa fac ceva mai multi KM prin Europa cu masina din cauza covidului si cautam o masina fiabila si confortabila la drum lung, voi incerca sa fac mentenanta ca la carte, doar ca prefer sa stiu de la posesori ce potentiale probleme pot aparea la acest model. Sincer nu imi doresc sa raman blocat pe marginea unei autostrazi in Europa, plz help, hilfe, etc.

Multumec!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sfaturi achizitie Sorent0 2016 motor 2.2 Diesel

Post by ionutp »

Daca poti apela la serviciile unor persoane care verifica masini SH "potrivite", chiar iti recomand, ei chiar stiu ce fac. Spre deosebire de mine, care mai mult imi dau cu parerea dar incerc sa ajut. :D Chiar am vazut un review la o masina foarte asemanatoare de la "unii".

In general sunt OK masinile din "afara", daca mergi tu (sau altcineva de incredere) sa le iei. Depinde si de tara, prin Polonia de exemplu am inteles ca e comun sa se dea km inapoi in timp ce in alte tari, cu legislatii mai stricte, nu prea se fac astfel de lucruri.

Masina respectiva arata bine, pare dotata, km OK si pretul as zice ca bun. Doar sa fie verificata bine, mai ales ca e adusa din afara. Cred ca avantajul e ca e diesel, referitor la pret. Ma gandesc ca in Germania incep sa fie mai putin comune diesel-urile dar sunt utile la drum lung si in principal pe o masina mare si greuta. Daca e vorba de mers afara din tara, pe viitor trebuie verificate si restrictiile din anumite orase. Din cate stiu eu absolut niciun oras nu interzice "diesel" ci doar "diesel EURO 4 sau mai jos", dar va trebui sa te asiguri.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

andrei911
Posts: 1
Joined: 28 Nov 2022, 10:15
Auto: Ford
Location: Iasi

Re: Sfaturi achizitie Sorent0 2016 motor 2.2 Diesel

Post by andrei911 »

Si eu am pus ochii pe o Kia Sorento din 2015-2018 2.2 diesel.
Am urmarit cativa youtuberi si partile bune le stiu deja, ma intereseaza celelalte.

1. Am inteles ca masinile Kia nu au o protectie anticorosiva prea buna ?, se aplica si la modelul acesta ?, cat este garantia anticorosiva ?
2. Cum este antifonarea la acest model la 100kmph ?, dar la 130kmph ?
3. Am vazut ca versiunile euro6 la acest 2.2 diesel au multe capace de plastic (baia ulei, capac distributie, culbutori), sunt probleme cu scurgerile de ulei ?
4. Cele euro6 au adblue ? sunt probleme cu instalatia adblue ?
5. La cutia de viteze automata de 6 trepte sunt probleme ?
6. Stiti de ceva rechemari sau scandaluri implicate masinile KIa in Europa ?
5. Care ar fi cele mai utile dotari ?
6. Exista perne de aer pe acest model ?, daca da atunci ce nivel de echipare ?
7. Cum sunt masinile KIA post-garantie ? sunt cronometrate sa pice chestii ?

Post Reply

Return to “Generalităţi”