Sorento vs X-Trail

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
GabiBM
Posts: 2
Joined: 23 Mar 2020, 22:39
Auto: Sorento
Location: Baia Mare

Sorento vs X-Trail

Post by GabiBM »

Salutare.

Sunt nou pe acest forum si am venit cu scopul de a face o alegere in legatura cu un SUV. Oscilez intre Sorento 2.5d si Nissan X-Trail 2.2dCi.
Stiu de X-Trail ca este mai usor decat Sorento, impozit mai mic (nu ca ar conta neaparat), piese mai usor de gasit si preturi mai ok (asa am citit si auzit de la altii, puteti intervenii fara nicio problema).
De Sorento stiu ca este un tanc, insa ce mi s-ar recomandat, motorul cu 140cp sau 170cp? MT sau AT? Sunt anumiti ani unde au fost probleme?

Masina se va folosi la drum lung, putin off-road usor ocazional si cel mai important va mai trage o platforma auto si bineinteles o masina pe ea. Ma intereseaza foarte mult fiabilitatea, stiu ca sunt masini vechi si SH si imi voi asuma anumite costuri de intretinere insa nu as vrea sa ajung sa schimb motorul sau sa il refac de la 0. Astept sa imi spuneti si ce sa verific la un Sorento in special, din cate stiu au ceva probleme cu rugina la usa spate si haion.

Va multumesc anticipat!

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sorento vs X-Trail

Post by ionutp »

Nu stiu daca pot fi obiectiv si nu stiu prea multe despre X-Trail dar Sorento imi place extrem de mult.
E o masina fiabila, ca toate Kia, de aceea si garantia lor este de 7 ani. E important daca iei masina second-hand. Si nu numai.
Desi sunt sofer incepator, sunt fericit ca am AT si iti recomand cu caldura.
Cat despre motor, daca e de tras o platforma, probabil nu ai nevoie de 170cp si ar fi de preferat cel de 140cp care are probabil si un cuplu putin mai mare.
Sorento are probabil si "Trailer Stability Assist" care banuiesc ca poate fi foarte util, nu stiu daca X-Trail are.

Am gasit si ceva comparatie "tehnica": https://www.youtube.com/watch?v=SWToV4fMgoE
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sorento vs X-Trail

Post by Nesta3 »

AT e mai ok/safe pentru tractare decat MT.
Pentru tractare ai nevoie de cuplu, ceea ce amandoua au.
Trailer Stability Assist nu cred ca are Sorento.Dar are toate sistemele de baza.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

GabiBM
Posts: 2
Joined: 23 Mar 2020, 22:39
Auto: Sorento
Location: Baia Mare

Re: Sorento vs X-Trail

Post by GabiBM »

Din pacate TSA nu are modelul din 2005 100%, poate modelele mai noi. Bun deci sa cred ca Sorento e ce mi se recomanda cu AT . Ca si intretinere cum sunt piesele? Scumpe/ieftine si cum se gasesc pe piata romaneasca?

Post Reply

Return to “Generalităţi”