Kia Sorento model nou

Forum cu de toate despre Sorento
Post Reply
Sandu Petru
Posts: 10
Joined: 21 May 2012, 21:43
Auto:

Kia Sorento model nou

Post by Sandu Petru »

Salutari, doresc sa aflu cat mai multe despre noul model Kia Sorento, vreau sa cumpar una cat de curand si ma intereseaza ce consum are in oras/mixt/ afara, daca e mai avantajos sa ai cutie manuala sau automata, si daca e automada - raspunde cerintelor sau regreti dupa aceea, comportament off road. Multumesc posesorilor ptr raspunsuri.

adicarmen22
Posts: 15
Joined: 29 Jun 2011, 17:46
Auto:

Re: Kia Sorento model nou

Post by adicarmen22 »

eu am modelul nou executiv, din martie il am si am facut pana acum 6500km, un consum pe oras e de 10/100km daca ma duc pe autostrada ma duc 8jum 9 , e total diferita de modelul cel vechi, e facuta pentru oras nu pentru off-road cum era vechiul model, dar se descurca si in off-road, problema este ca are un scut in fata si nu prea poti sa te urci pe toate bordurile pentru ca atingi cu el (la modelul vechi nu se intampla asta), mocheta ,pielea, plasticurile, sunt mai de proasta calitate fata de modelul vechi an (2002-2008), la noul model se cunoaste puterea care este de 197 cp,stabilitatea, confortul mai bun si spatiu mai mare, eu am cutie automata acum si este super la cel vechi aveam manuala si era ok (dar nu imi mai cumpar vreodata manuala) eu zic sa iti cumperi.
Kia Sorento 2.2 !!!

chr71
Posts: 5
Joined: 08 Sep 2011, 17:20
Auto:

Re: Kia Sorento model nou

Post by chr71 »

adicarmen22 wrote:eu am modelul nou executiv, din martie il am si am facut pana acum 6500km, un consum pe oras e de 10/100km daca ma duc pe autostrada ma duc 8jum 9 , e total diferita de modelul cel vechi, e facuta pentru oras nu pentru off-road cum era vechiul model, dar se descurca si in off-road, problema este ca are un scut in fata si nu prea poti sa te urci pe toate bordurile pentru ca atingi cu el (la modelul vechi nu se intampla asta), mocheta ,pielea, plasticurile, sunt mai de proasta calitate fata de modelul vechi an (2002-2008), la noul model se cunoaste puterea care este de 197 cp,stabilitatea, confortul mai bun si spatiu mai mare, eu am cutie automata acum si este super la cel vechi aveam manuala si era ok (dar nu imi mai cumpar vreodata manuala) eu zic sa iti cumperi.
Si pe mine ma bate gandul sa imi cumpar aceleasi model ca tine dar punand toate optiunile pe ea ajunge la o suma frumusica ( 39000 euro) care este destul de mare pe moment. Exista intr-adevar si vafrianta leasing dar tot iese o rata cu tot cu casco la 3000 ron pe luna ceea ce tot este mult, asa ca mai astept. Sunt pe aproape de a-mi lua masina dar mai trebuie sa mai trag un pic, asta e. Rugaminte mea la tine este sa imi mai impartasesti mai multe date despre comportamnetul masini, apropo ai luato pe comanda sau ai luato de pe stoc, cat te-a costat.

Sandu Petru
Posts: 10
Joined: 21 May 2012, 21:43
Auto:

Re: Kia Sorento model nou

Post by Sandu Petru »

stie cineva daca merge navigatia de pe noul sorento in Romania.

Sandu Petru
Posts: 10
Joined: 21 May 2012, 21:43
Auto:

Re: Kia Sorento model nou

Post by Sandu Petru »

adicarmen22 wrote:eu am modelul nou executiv, din martie il am si am facut pana acum 6500km, un consum pe oras e de 10/100km daca ma duc pe autostrada ma duc 8jum 9 , e total diferita de modelul cel vechi, e facuta pentru oras nu pentru off-road cum era vechiul model, dar se descurca si in off-road, problema este ca are un scut in fata si nu prea poti sa te urci pe toate bordurile pentru ca atingi cu el (la modelul vechi nu se intampla asta), mocheta ,pielea, plasticurile, sunt mai de proasta calitate fata de modelul vechi an (2002-2008), la noul model se cunoaste puterea care este de 197 cp,stabilitatea, confortul mai bun si spatiu mai mare, eu am cutie automata acum si este super la cel vechi aveam manuala si era ok (dar nu imi mai cumpar vreodata manuala) eu zic sa iti cumperi.

salutari, revin cu ceva intrebari, daca esti amabil.
- spui ca esti multumit de cutia automata, la efectuarea depasirilor nu-ti da nici o reactie tarzie privind schimbarea treptei de viteza la una inferioara?
- in curbe la viteze ceva mai mari se tine bine sau are ruliu excesiv?
- se poate pune navigatie dedicata ptr kia sorento fara a fi afectata garantia masinii? te-ai interesat?

adicarmen22
Posts: 15
Joined: 29 Jun 2011, 17:46
Auto:

Re: Kia Sorento model nou

Post by adicarmen22 »

chr71 wrote:
adicarmen22 wrote:eu am modelul nou executiv, din martie il am si am facut pana acum 6500km, un consum pe oras e de 10/100km daca ma duc pe autostrada ma duc 8jum 9 , e total diferita de modelul cel vechi, e facuta pentru oras nu pentru off-road cum era vechiul model, dar se descurca si in off-road, problema este ca are un scut in fata si nu prea poti sa te urci pe toate bordurile pentru ca atingi cu el (la modelul vechi nu se intampla asta), mocheta ,pielea, plasticurile, sunt mai de proasta calitate fata de modelul vechi an (2002-2008), la noul model se cunoaste puterea care este de 197 cp,stabilitatea, confortul mai bun si spatiu mai mare, eu am cutie automata acum si este super la cel vechi aveam manuala si era ok (dar nu imi mai cumpar vreodata manuala) eu zic sa iti cumperi.
Si pe mine ma bate gandul sa imi cumpar aceleasi model ca tine dar punand toate optiunile pe ea ajunge la o suma frumusica ( 39000 euro) care este destul de mare pe moment. Exista intr-adevar si vafrianta leasing dar tot iese o rata cu tot cu casco la 3000 ron pe luna ceea ce tot este mult, asa ca mai astept. Sunt pe aproape de a-mi lua masina dar mai trebuie sa mai trag un pic, asta e. Rugaminte mea la tine este sa imi mai impartasesti mai multe date despre comportamnetul masini, apropo ai luato pe comanda sau ai luato de pe stoc, cat te-a costat.
salut,
Pana acum masina se comporta perfect si am facut 15.000km, da tot atat ma dus masina in jur de 39.000 euro , eu am vrut sa fac comanda si dura 3 luni (dar nu imi permite Serviciul sa stau atat fara masina) asa ca am facut comanda si a durat cam o luna pana a ajuns la mine , pentru ca masina era pe vapor parca prin croatia nu mai stiu sigur, am luat-o la km 0, sunt super multumit si iti recomand sa iti iei new sorento.
Kia Sorento 2.2 !!!

adicarmen22
Posts: 15
Joined: 29 Jun 2011, 17:46
Auto:

Re: Kia Sorento model nou

Post by adicarmen22 »

Sandu Petru wrote:
adicarmen22 wrote:eu am modelul nou executiv, din martie il am si am facut pana acum 6500km, un consum pe oras e de 10/100km daca ma duc pe autostrada ma duc 8jum 9 , e total diferita de modelul cel vechi, e facuta pentru oras nu pentru off-road cum era vechiul model, dar se descurca si in off-road, problema este ca are un scut in fata si nu prea poti sa te urci pe toate bordurile pentru ca atingi cu el (la modelul vechi nu se intampla asta), mocheta ,pielea, plasticurile, sunt mai de proasta calitate fata de modelul vechi an (2002-2008), la noul model se cunoaste puterea care este de 197 cp,stabilitatea, confortul mai bun si spatiu mai mare, eu am cutie automata acum si este super la cel vechi aveam manuala si era ok (dar nu imi mai cumpar vreodata manuala) eu zic sa iti cumperi.

salutari, revin cu ceva intrebari, daca esti amabil.
- spui ca esti multumit de cutia automata, la efectuarea depasirilor nu-ti da nici o reactie tarzie privind schimbarea treptei de viteza la una inferioara?
- in curbe la viteze ceva mai mari se tine bine sau are ruliu excesiv?
- se poate pune navigatie dedicata ptr kia sorento fara a fi afectata garantia masinii? te-ai interesat?
salut,
eu am avut cutie manuala pe vechiul sorento si a fost ok,dar cu noul sorento am luat automata si sunt mult mai incantat de automata decat de manuala, raspunde foarte rapid cutia la schimbarea treptelor.
este foarte stabila in curbe in comparatie cu vechiul model.
da se poate pune navigatie dar costa in jur de 1000euro si o faci decat la kia.
Kia Sorento 2.2 !!!

adicarmen22
Posts: 15
Joined: 29 Jun 2011, 17:46
Auto:

Re: Kia Sorento model nou

Post by adicarmen22 »

salut ,
Am facut 42.000km cu masina si totul este ok, am fost si pana in grecia si sa comportat super bine la consum 7l /100km trage f bine in coasta, putina uzura se vede la cauciucuri, in rest totul este ok. RECOMAND KIA SORENTO
Kia Sorento 2.2 !!!

Post Reply

Return to “Generalităţi”