Sorento, de ce nu?

Forum cu de toate despre Sorento
boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boty »

Da este automata. Multumesc pentru informatii, am sa incerc sa merg ponderat, mai ales ca este nou motorul. Sper sa nu am probleme, am permis de 15 ani si nu am avut accidente pana acum, dar pot spune ca o comparatie a comportamentului la impact poate fi obiectiva numai in conditii similare de viteza, pozitie etc.. Cat despre posibilitatile Sorento, sunt convins ca face fata unor situatii dificile, motiv pentru care am achizitionat o astfel de masina, dar sunt convins ca pe piata sunt si alte masini cu posibilitati mult mai mari ca Sorento. Din acest motiv zic eu ca nu trebuie comparata nici cu masini mai slabe, nici cu masini mai bune. Oricum cronicile internationale sunt favorabile, este o masina 4x4 decenta la un pret decent. Deasemeni Sorento este conceputa mai spre off road decat Q7 care este un SUV de lux eminamente pentru asfalt.
Respect
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Masina e la limita dintre SUV si 4x4 autentic pentru ca are sasiu separat iar tractiunea in mod obisnuit (pe drum asfaltat) se face pe puntea spate.

Singurul lucru care-i lipseste in a o cataloga 4x4 veritabil este lipsa unui schimbator pentru reductor, lucru compensat de butonul de transfer al tractiunii de la bord.

sorento2005
Posts: 21
Joined: 15 Jan 2008, 15:52
Auto:

Post by sorento2005 »

boty wrote:Da este automata. Multumesc pentru informatii, am sa incerc sa merg ponderat, mai ales ca este nou motorul. Sper sa nu am probleme, am permis de 15 ani si nu am avut accidente pana acum. Cat despre posibilitatile Sorento, sunt convins ca face fata unor situatii dificile, motiv pentru care am achizitionat o astfel de masina, dar sunt convins ca pe piata sunt si alte masini cu posibilitati mult mai mari ca Sorento. Din acest motiv zic eu ca nu trebuie comparata nici cu masini mai slabe, nici cu masini mai bune. Oricum cronicile internationale sunt favorabile, este o masina 4x4 decenta la un pret decent.
Respect
Masinile cu posibilitati mult mai mari mentionate de tine ,intradevar exista dar exista 100% sanse ca masina respectiva sa nu fie solicitata la capacitate pe toata durata de viata, luand in calcul aspectul ca noi cumparam masini mari off-roaduri suvuri dar tot pe asfalt mergem; am facut experimente cu sorento insotit de un pajero si un land cruiser, unde chiar si in conditii grele ( balea lac, drumul forestier spre straja-petrosani)sorento nu a fost cu nimic mai prejos, ba chiar am fost avantajat de cutia automata in nenumarate randuri,celelalte fiind manuale.

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boty »

Nu cred ca exista o astfel de categorisire, 4x4 sau SUV. Eu zic ca sunt SUV-uri 4x4 sau 4x2, iar treaba cu sasiul deasemeni nu o inteleg, ele toate sunt SUV fie ca au sau nu sasiu, dupa cum spuneam anterior le diferentiaza posibilitatile Off Road, mai accentuate la unele dintre ele.
Din ce spui tu inseamna ca masinile cu injectie de benzina nu sunt autentice pentru ca au renuntat la carburator.
Sorento are reductor dar este controlat automat, asta pentru ca nu a fost conceputa ca un Off Road dedicat, ea inbina calitatile unei masini de teren cu cele ale unei masini de oras sau invers. Precum spuneam si mai inainte, nu consider Sorento un Off Road ci o masina de oras care are capacitatea sa te scoata din anumite situatii in cazul in care te aventurezi in afara soselei, desi am citit chiar o publicatie din RO car afirma in urma testarii mai multor SUV-uri, ca Sorento are reale capacitati de Off Road.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

[quote="boty"]1. Din ce spui tu inseamna ca masinile cu injectie de benzina nu sunt autentice pentru ca au renuntat la carburator.
2 ...nu consider Sorento un Off Road ci o masina de oras ...[/quote]

1 N-am zis asta :D Am spus ca este intre cele doua categorii. SUV si 4x4 autentic e altceva. Nu prea se poate compara Land Rover Discovery sau Defender cu VW Tiguan sau Hyundai Tucson
2. Aici si tu pui Fiat Panda, Smart, VW Lupo (doar sunt masini de oras) in aceeasi oala cu Sorento! :)

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boty »

Tu ai dreptate, in mod evident un constructor nu face din prima un Off Road veritabil, pentru ca ar trebui vandut numai pasionatilor. Ce spun eu este ca din Land Cruser spre exemplu, cu o investitie oarecare (suspensii, cauciucuri etc) faci un off road veritabil, din Sorento mai ales cu automata mai slabe sanse. Ele ca si masini de serie, echipate pentru mersul in oras, la o eventuala iesire de pe asfalt se pot comporta relativ la fel, dar altfel sta situatia cand prepari o astfel de masina pentru off road, aici intervine problema, nu orice SUV 4x4 poate fi preparat pentru off road veritabil
Sorento = decenta, este decent in comportament atat pe asfalt cat si in afara lui, are o accesorizare suficient de bogata la un pret decent, consum decent, cu asta se lauda Sorento, alte comparatii sunt inutile, fiecare va alege functie de necesitatile lui, daca vrei competitii Off Road sigur nu cumperi Sorento, era cineva aici care a punctat, merge mult in oras dar mai vinde si un teren pe un camp, omul nu vrea sa se ingrijoreze daca clientul solicita un tur de recunoastere, iata ca aici intervine Sorento si face treaba fara probleme.
Ne laudam degeaba cu ele ca masini Off Road (din acest motiv am pus si linkurile de mai sus), ele sunt masini de oras cu anumite veleitati de off road, atat si nimic mai mult.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boty »

1 Land Rover Dicovery este un SUV 4x4 cu reale veleitati de Off Road, dar dupa o preparare in acest sens, altfel este acelasi lucru ca si Sorento. Un SUV de oras care are si 4x4.
2 Da, si Panda si Sorento sunt masini de oras, dar fac parte din categorii diferite, la fe ca A8 si Matiz.
Fara sa te superi, eu cred ca tu faci o confuzie, 4x4 veritabil ce anume vrea sa insemne, pentru ca si Sorento este 4x4 veritabil (veritabil = adevarart), adica este "adevarat" ca Sorento are tractiune 4x4.
Cum am scris mai sus, ele toate sunt SUV, nu toate au tractiune 4x4 sau sasiu dar sunt SUV. Masini sport-utilitare, mai nou construite sa serveasca deplasrii urbane si mai putin Off Road. Aici apare diferenta, unele sunt prea de oras (Q7) iar altele, cu anumite investitii devin Off road la modul serios (Land Rover Discovery), si mai sunt unele precum Sorento, care sunt calea de mijloc, se descurca onorabil in ambele imprejurari.
Respect
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boty »

Uite un articol scris de AUTOEXPERT
http://www.autoexpert.ro/el/arhiva/nr-6 ... d-cruiser/
Un citat din articol

In teren greu, ca sa poti trebuie sa ai cu ce. Contrar parerii generale, un autoturism cu tractiune integrala nu este tot una cu un off-road-er. Pentru prestatii bune in teren accidentat este nevoie de mult mai mult decat patru roti motoare. Acolo, legea o face vehiculul cu cea mai mare garda la sol, cele mai bune unghiuri de trecere, motorul cel puternic si transmisia cu cel mai mare raport al reductorului, nu neaparat in aceasta ordine.
Pentru cine are rabdare sa citeasca articolul, va afla multe despre ce inseamna SUV cu capacitati off road.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

iuliannic
Posts: 33
Joined: 11 Jan 2008, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by iuliannic »

Hei, nu mai sunt noutati?Nimeni nu se mai gandeste la Sorento?Sorceed, ti-a venit masina?
Kia Cerato EX 2007 1,6 CRDI 115 CP B-85-VTC
Toyota Yaris Luna 2005 1.3 VVT 87 CP B-88-VTC
EX Kia Sorento LX 2007 2.5 CRDI 170 CP B-77-VTC

GeBo
Posts: 11
Joined: 14 Apr 2008, 16:03
Auto:

Post by GeBo »

Salutare,

Pot sa spun ca sunt fericitul posesor al unui Sorento 2,5 CRDi AT EX 2006 \:D/ .
Vreau sa multumesc pe aceasta cale si lui iuliannic.

Chiar daca e o masina rulata nu am avut nici o problema cu ea in ciuda faptului ca in momentul in care am luat-o a doua zi am facut Romania-Ungaria-Austria-Italia dus-intors.

Sunt extrem de multumim si revin cu alte detalii despre "Sorenica mea".

Cu stima,
GeBo.

iuliannic
Posts: 33
Joined: 11 Jan 2008, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by iuliannic »

Sa o stapanesti sanatos, vei avea satisfactii cu ea.
Acum spune de unde ai luat-o, cu cat, intoria cumpararii, pe scurt!

Eu am facut implinit ieri la sorento25.000 Km, fara problema!
Kia Cerato EX 2007 1,6 CRDI 115 CP B-85-VTC
Toyota Yaris Luna 2005 1.3 VVT 87 CP B-88-VTC
EX Kia Sorento LX 2007 2.5 CRDI 170 CP B-77-VTC

GeBo
Posts: 11
Joined: 14 Apr 2008, 16:03
Auto:

Post by GeBo »

Salutare,

Nu am mai apucat sa discutam pe forum.Am sunat la acea firma care aduce masini din Germania dar am fost nevoit sa renunt la acea vreme din anumite considerente.
Oricum intamplarea a facut ca trebuia sa plec in Italia si nu ma bizuiam cu Accent-ul meu astfel ca am vazut Sorenica la cei de la Tiriac si nu am stat pe ganduri.
Pretul CIP a fost 17500 :lol: ,2006, 34000km la bord, cutie AT, piele, etc.
Mai sunt de facut cateva modificari la ea in schimb cum spuneam sunt super multumit de ea avand in vedere ca am facut un drum Romania-Italia, Iasi-Botosani, Iasi-Ploiesti in doar 1,5 luni.

Mai revin cu alte aspecte.

Cu stima,
GeBo.

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Sorento, de ce nu?

Post by Sorcee'd »

Bine v-am regasit,stimati posesori(si nu numai)de Sorento!
In primul rind,iuliannic,imi pun cenusa in cap,am tacut ca un magar atata timp....Daca vrea sa-mi gasesc scuze,gasesc,am fost mai mult plecat din tara,este si un bebe mic ce are grija nu numai sa nu mai ai trimp liber aproape deloc,dar mai are grija si de noptile tale(nu ma plang,Doamne fereste!!,dar merge bagat la capitolul scuze.... :D ).
Da,mi-a venit masina,dupa povesti de povesti....si ca sa mai adaug o scuza,vreau sa spun ca am profitat de fiecare minutel pe care mi-l dadea liber praslea ca sa fug cu masina...nu-mi pare deloc rau pentru achizitia facuta!
Pe scurt,am achizitionat masina la sfarsitul lui iunie,dupa ce stimabilul "domn" Andrei Burcea,care din fericire nu mai lucreaza la Kia a incercat sa ma faca cu livrarea masinii(a incercat sa-mi livreze Dynamic,iar eu platisem Executive),a facut firma de avansul(mic,ce-i drept,doar 1700 lei)pe care-l dadusem in ianuarie si m-a facut pe mine de 1000 euroi,pe care-i imprumutase in nume personal de la mine.
Din fericire,reactia firmei a fost cea la care te puteai astepta intr-o tara civilizata si am primit ceea ce comandasem(si in plus,tinind cont ca am vrut cutie manuala si am primit automata) cu un discount foarte atractiv.FOARTE!
Mi-a fost teama la inceput de cutia manuala,ca am mai avut niste experiente nu tocmai placute cu asa ceva,dar mi-a trecut.Mi-a fost teama ca va fi mai puturoasa,dar Doamne!!,ce teapa isi iau unii pe strada cind ma supara..... :twisted:
Ce sa spun,sunt super multumit.La drum lung se comporta superb,media 180-185km/ora,nu am ce-i reprosa.Consumul nu i l-am facut,pentru ca eu nu fac asa ceva cind iau o masina,mai ales cu stilul meu de condus,sa zicem...mai vijelios...
Sunt la munca din pacat,asa ca nu pot posta poze,dar e la fel de neagra(si mai frumoasa) ca si sora ei mai mica(samintza)pe care o chinuie sotia.... :mrgreen:
Inca o data scuze de tacerea lunga,sper sa pot sa intru pe forum mai des.Bafta si daca sunt ceva intrebari...trageti!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sorento, de ce nu?

Post by Arnold12 »

Sorcee'd wrote:dupa ce stimabilul "domn" Andrei Burcea,care din fericire nu mai lucreaza la Kia a incercat sa ma faca cu livrarea masinii(a incercat sa-mi livreze Dynamic,iar eu platisem Executive),a facut firma de avansul(mic,ce-i drept,doar 1700 lei)pe care-l dadusem in ianuarie si m-a facut pe mine de 1000 euroi,pe care-i imprumutase in nume personal de la mine.
Este vorba de Andrei Burcea de la Mit Motors?
Daca da atunci trebuie sa stiti ca a mai fost trecut odata pe linie moarta si apoi reactivat.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Sorento, de ce nu?

Post by Sorcee'd »

Da, Arnold12,despre el este vorba.De data asta cred ca va ramane parcat(gurile rele spun ca pleaca la Opel,daca nu a si facut-o cumva)definitiv.Si data trecuta cind a fost...resuscitat,a fost datorita interventiilor tatalui lui, Tiberiu Burcea,care este seful service-ului de pe Aviatorilor si care este un om deosebit,la 180grade fata de fiu.De data asta se pare ca a facut prea multe prostii ca sa-l mai poata scoata cineva din merde,si,oricum,bietul tata va plati toate datoriile pe care le-a facut fiul risipitor...Mie mi-a fost mila(de faptul ca cineva nevinovat trebuia sa plateasca datoriile inconstientului)si am renuntat la miutza aia de euro...pina la urma am fost multumit de discount-ul dat de firma si asta a fost principalul motiv pentru care am uitat.Oricum,tatal sau nu merita mitocaniile pe care i le-a facut fiul.M-am razgandit...pe drum,as putea spune,pentru ca aveam toate datele netrebnicului si eram in drum spre apartamentul lui,impreuna cu citiva prieteni...
S-auzim numai de bine
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Post Reply

Return to “Generalităţi”