KIA SOUL

În...carne şi oase în România din octombrie!
Piticu21
Posts: 268
Joined: 14 Dec 2007, 00:18
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

KIA SOUL

Post by Piticu21 »

Image

Desi m-am dat cu masina asta zilele trecute, inca nu stiu la ce categorie sa o incadrez. Nu reusesc sa-mi dau seama daca e SUV, crossover sau un simplu hatchback. Am testat un Soul 1.6 GSL MT FEVER de la Kia Romauto, masina pe benzina, motor de 1.6 litri cu 125 de CP. Ca model de comparatie am ales bineinteles Kia Cee’d-ul meu diesel, cam aceeasi motorizare.
Drept urmare au aceleasi suspensii si cam acelasi comportament al directiei, dar in schimb Soul-ul vine cu un nou tip de motor, cu o groaza de imbunatatiri luate din feed-back-urile clientilor, dar si cu o groaza de chestii special concepute pentru persoanele carora i se adreseaza, anume tinerii.

Versiunea testata are 7 boxe + subwoofer in portbagaj, lumini in cadrul boxelor din fata si iti poate transforma masina intr-o mica discoteca, numai buna de mers pe o plaja pustie pentru a sustine o petrecere.

Mi-a placut cum se aseaza pe drum, desi e un pic cam inalta si subtirica fata de aspect, iar fara ESP pe zapada poate fi un pic tricky. Din interior totul se vede diferit, de la inaltimea cu care ii privesti pe ceilalti in trafic la spatiul imens pe care-l resimti. Incap lejer 5 persoane in masina, iar daca vreti sa mergeti si peste – si va riscati – mai e loc. S-ar putea crea impresia ca portbagajul se termina din topor. Din contra, se termina pentru ca asa se adapteaza traficului aglomerat de oras. Vrei sa stii cat dai in spate, nu sa stai sa aproximezi, am ajuns sau mai am putin:) Consumul e optim, pentru 7 la suta in oras, m-am plimbat de 500 de mii prin Bucuresti doua zile si am stat si in trafic la orele de varf.

Motorul e faşneţ si mai mult decat atat, e asezat intr-o pozitie interesanta, astfel incat la un impact frontal n-ar veni peste tine in habitaclu.

Ce nu mi-a placut. Comenzile de volum pe partea stanga a volanului. Eu am volumul pe dreapta volanului, in timp ce pe stanga am seek-ul. Sa am toate comenzile de volum + seek intr-o singura parte a volanului ma face sa nu tin doua maini pe volan, drept urmare sa pierd din atentia data traficului.

Pe scurt o vad ca o alternativa interesanta la Dusterul asta nou.


Mai multe poze pe blog, ca deh, forumu nu permite:)

http://www.piticu.ro/2010/03/12/kia-sou ... more-13915
The one, The Only ONE

Kia Cee'd 1.6 CRDI - EX - low power + climatronic | Piston Gray
www.piticu.ro
www.blog-auto.ro

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: KIA SOUL

Post by bumblebee »

Alternativa la Duster?
Hmm...nu prea cred. E prea pitica.

Cum ti s-a parut la calitatea interiorului?
Mie sincer luminile alea de la boxe mi s-au parut kitsch, mi-au reamintit de casetofoanele alea penale care se gaseau in toate pietele de la noi acum ceva ani.
dar in schimb Soul-ul vine cu un nou tip de motor, cu o groaza de imbunatatiri luate din feed-back-urile clientilor, dar si cu o groaza de chestii special concepute pentru persoanele carora i se adreseaza, anume tinerii.
La ce groaza de imbunatatiri de referi?
Kia Cee'd 1.4 best

Piticu21
Posts: 268
Joined: 14 Dec 2007, 00:18
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by Piticu21 »

oglinzile sunt mai mari, scaunele sunt mai confortabile putin, volanul e la fel ca volanul de pe ceedul nou, nu cred ca l-au facut fara sa aiba cerere de asa ceva.

Au stricat in schimb aerul conditionat. Controlale sunt invers fata de cee'd (bine, eu zic ca am climatronic respectiv butoane:P).
Ah, schimbatorul e rotund ...



Calitatea interiorului, nu-mi place ca e cu broboane, asta in dungi mi se pare foarte tare.
In rest, versiunea mea cu piele rosie a fost interesanta.
Nu la interior au dat-o din topor, ca nu m-am ciocnit de nimic, la chestii de pe afara.

Si de ce zici ca e pitica fata de duster, o sa le punem una langa alta sa comparam :)
The one, The Only ONE

Kia Cee'd 1.6 CRDI - EX - low power + climatronic | Piston Gray
www.piticu.ro
www.blog-auto.ro

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: KIA SOUL

Post by bumblebee »

Broboane?Dungi? La ce te referi? :D

Pai Soul

Lungime, Latime, Inaltime (mm)
4105 / 1785 / 1610
Ampatament (mm)
2550
Ecartament fata / spate (mm)
1570 / 1575
Capacitate rezervor (litri)
48
Volum portbagaj (l)
340

Dacia Duster
Ampatament (mm) 2673
Lungime (mm) 4315
Lăţime totală (cu / fără retrovizoare) (mm) 2000 / 1822
Înălţime fără bare de pavilion (mm) 1625
Volum portbagaj cu roata de rezerva Norma ISO 3832 (dm3) 408 l
Kia Cee'd 1.4 best

Piticu21
Posts: 268
Joined: 14 Dec 2007, 00:18
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by Piticu21 »

pai nici soul nu se compara cu sorento.

Broboanele sunt alea de au forma pe rosul asta:
Image

Alea de la ceed sunt dungi si se curata mai usor, astea se pot jegoji usor :)
The one, The Only ONE

Kia Cee'd 1.6 CRDI - EX - low power + climatronic | Piston Gray
www.piticu.ro
www.blog-auto.ro

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by Bogdan »

Am avut ocazia sa merg si eu cu acest Soul, si mi-a placut masina per ansamblu. Sunt cateva mici gaselnite, care din punctul meu de vedere nu ar trebui sa existe la o masina din clasa ei, dar overall masina este altceva, si sincer ca design nu are rival in clasa ei! Este o masina dupa care intorci capul..

In curand va aparea pe www.motorsportnews.ro , Test Drive cu KiaSoul, care va contine si pareri ale celor care au mers cu masina si nu au nicio legatura cu jurnalismul, presa sau mai stiu eu ce, doar pareri personale si primul feeling dupa ce au condus Soul!

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: KIA SOUL

Post by bumblebee »

Dar in ce clasa e apropo?
Ca zici ca nu are rival ca design...mie mi se pare ca seamana mult cu C3 Picasso.
Iar daca la exterior nu pot sa zic ca una e mai frumoasa, ca ambele sunt uratele, la interior prefer franceza.
Kia Cee'd 1.4 best

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by tipitip »

SUV segment B
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by Bogdan »

Seamana da..dar designul la Kia este mult mai reusit decat ochiosul ala de Picasso, sau restul urateniilor!
Clasa ar fi "monovolume mici" (cred eu) unde se incadreaza si C3 Picasso, Grand Modus, Roomster, Meriva(aici nu sunt sigur), Lancia Musa

@tipitip..SUV segment B? Ce e asta?

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by tipitip »

SUV clasă B. Acolo a fost încadrat.
E SUV şi e în clasa B (clasa mică): c3, rio, clio, mazda 2, yaris, jazz, 206-207...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by Bogdan »

Eu as zice ca e MPV mini, adica pe romaneste monovolum mic :P

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by tipitip »

N-auzi bre că acolo o fo' încadrat? Nu io l-am băgat acolo, speţialiştii!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by Bogdan »

Ma eu nu te cred, pana nu mi dai link cu dovezi :lol: :lol:

Pana una alta, sistemul audio e foarte misto, rar vezi la nivelul asta sistem audio atat de complex ..

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: KIA SOUL

Post by bumblebee »

Te referi la luminite? :D
Totusi sa nu uitam ca echiparea Fever costa vreo 17.000e sau 18.000 si ceva in functie de motor (benzina/diesel) - preturi de pe kia.ro luate. Alti producatori ofera sisteme audio de firma la banii aia, nu stiu daca cel de pe Soul Fever e facut de vreo firma mai renumita, chiar daca are 7 difuzoare si subwoofer.

Nici eu nu prea inteleg de ce i-au zis SUV. GrandModus imi place mai mult la design.
Macar are 4x4 optional?
Kia Cee'd 1.4 best

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: KIA SOUL

Post by Skyppy »

O roaba de bani!!! :shock: Opel Insignia, Chevrolet Cruze si ramai si cu un purcoi de bani...scump domle, scump [-X

Post Reply

Return to “Soul”