Fum alb

În...carne şi oase în România din octombrie!
teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Fum alb

Post by teodorescu.florin »

Salutare tuturor. De la un timp masina mea, Kia Soul 1.6 crdi din 2015 a inceput sa scoata fum alb dimineata cand e rece, dar dispare cand se incalzeste motorul. Am schimbat 2 injectoare, fiindca mergeau usor intrerupt, am facut schimbul de ulei si filtrele si tot scoate fum. Antigelul este curat si nu il pierde, uleiul nu avea spuma cand l-am scos afara, deci pare ok aici. Chiar si asa, fumul este prezent cand motorul este rece. Exista cumva vreun filtru de epurare ce necesita schimbat, cum aveau motoarele BMW? Alte idei imi puteti da? Va multumesc.

teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Re: Fum alb

Post by teodorescu.florin »

In multe discutii de pe alte forumuri Kia/Hyundai se vehiculeaza inlocuirea radiatorului (sau racitorului) de egr. A mai intampinat cineva aceasta problema?

teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Re: Fum alb

Post by teodorescu.florin »

Problema rezolvata. Multumesc tuturor celor implicati in topicul meu pentru opiniile si ideile oferite. Un forum cu adevarat folositor in care se discuta opinii si pareri generale si punctuale, in urma carora primim ajutor, asa cum trebuie sa fie.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Fum alb

Post by aqua »

:lol:
si bineinteles ca solutia se tine ascunsa, sa nu afle altii in nevoie pentru ca altii nu au raspuns :mrgreen:
asa ne suparam pe vremuri in spatele blocului
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Re: Fum alb

Post by teodorescu.florin »

Solutia nu ramane la mine ascunsa. Atata timp cat nimeni nu si-a aratat interesul referitor la aceasta situatie, nu ma apuc sa poluez eu acest topic in ideea ca cineva candva va avea nevoie de informatiile astea candva. Nu m-am suparat ca pe vremuri, am spus ca este ok din partea mea sa ofer aceasta informatie la cerere, fiindca este mult de scris cum am descoperit problema si cum am reparat-o

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Fum alb

Post by Caralumba »

Frumoasa atitudine.
"Solutia nu ramane la mine ascunsa." - ba chiar asa este atata timp cat nu postezi si cum ai rezolvat problema. [-X
"Atata timp cat nimeni nu si-a aratat interesul referitor la aceasta situatie" - interesati sigur au fost multi dar se pare ca confunzi a fi interesat de ceva si a sti sa oferi o solutie pentru acea problema. :-k
"nu ma apuc sa poluez eu acest topic" - nu iti poti polua propriul topic. #-o
"am spus ca este ok din partea mea sa ofer aceasta informatie la cerere" - ai oferit undeva aceasta solutie? :^o
"fiindca este mult de scris" - ne cerem scuze daca in acest forum sunt foarte multe topice si postari stufoase, cu multe detalii. Poate cei care le-au scris aveau prea mult timp liber si s-au gandit ca pot face un bine colegilor, ceeace ce nu e si cazul tau. :-#
Fair day, be well !
Image

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Fum alb

Post by BAU »

@ Caralumba =D> =D> =D> =D> =D>
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Soul”