Un alt Kia Soul 2015 1.6 crdi in forum

În...carne şi oase în România din octombrie!
teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Un alt Kia Soul 2015 1.6 crdi in forum

Post by teodorescu.florin »

Salutare tuturor. Incepand de astazi sunt posesorul unui Kia Soul din 04.2015, cu 52.000 mile in bord ( aproape 100.000 km). Nu stiu ce model de echipare dar este cel cu panoramic sunroof, piele, sat nav, sistem audio Infinity, keyless plus multe alte optiuni. Din pacate nu cunosc prea multe despre acest model si motor in principiu. Ma puteti ajuta cu ceva info? Ce ulei sa folosesc, filtre, la ce perioada sau cand se serviseaza, la ce trebuie sa fiu atent, care sunt problemele comune, etc. Va multumesc.
P. S. : am atasat cateva poze cu noua mea masina veche. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Re: Un alt Kia Soul 2015 1.6 crdi in forum

Post by teodorescu.florin »

Ok. Vad ca nu prea exista activitate, sa inteleg ca voi nu schimbati uleiul? Intrebarea mea este urmatoarea: 5 litri ulei full sintetic, ACEA C3, 5w30 este cel recomandat? Intreb fiindca nu am primit cu masina si cartea service cu specificatiile date de KIA, ci doar cateva facturi de service in care se specifica ca s-a facut schimbul de ulei si filtre, dar nu si alte detalii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Un alt Kia Soul 2015 1.6 crdi in forum

Post by Nesta3 »

Pentru diesel se recomandă norma Acea C3.
In cazul tau, 5w30 Ravenol VMP usvo, liqui moly top tec 4200 5w30.Intra cam 5,3l.
Uleiurile de mai sus sunt cam cele mai bune in momentul de față.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Un alt Kia Soul 2015 1.6 crdi in forum

Post by ionutp »

Arata bine si pare sa aiba multe dotari. :D
Eu fac revizia la 10.000 de km. Ca ulei, avand tot diesel, am pus in trecut 5w30 Ravenol VMP USVO care conform specificatiilor ar fi foarte bun, dar nu am intrat prea mult in detalii. Daca respecta standardele necesare nu ar trebui sa fie probleme, doar sa nu fie contrafacut.

La ultima revizie nu am mai adus nimic, am fost la reprezentanta si au pus ei ce trebuie (Mobile1 ESP, ce au de fapt). La fel si cu filtrele. Am zis ca nu are rost sa ma complic.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Re: Un alt Kia Soul 2015 1.6 crdi in forum

Post by teodorescu.florin »

Multumesc Nesta3 si ionutp pentru raspunsuri. Intre timp am aflat de pe forumul Kia britanic si alte pareri, referitoare la producatorul de ulei. Nu stiu in Romania care este imaginea lor, dar in UK multi recomanda pe langa uleiurile consacrate si uleiurile de la Comma sau Millers. Cat despre uleiuri contrafacute nu prea am auzit sa fie cazuri, sau cel putin nu am citit pe forumul Kia despre asa ceva. Iar filtrele Mahle pare sa fie cel mai comune. Oricum, masina am cumparat-o cu revizia tehnica facuta (ulei+filtre+4 anvelope noi) si inspectia tehnica anuala de asemenea facuta. Intre timp masina a primit si un soft la ECU avand acum 160HP si 325 NM, dupa spusele tunner-ului. Nu stiu daca este real sau nu, dare se simte diferenta.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Un alt Kia Soul 2015 1.6 crdi in forum

Post by ionutp »

Nu am auzit de acele uleiuri in RO (nu ca as fi expert in domeniu) dar intradevar, nu cred ca exista riscuri prea mari in UK pentru uleiuri contrafacute.
Prin soft de ECU schimbat se pot obtine in jur de 30-35 CP in plus, eu sunt curios daca si la consum se simte diferenta. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

teodorescu.florin
Posts: 9
Joined: 26 Dec 2020, 17:38
Auto: 2015 Kia Soul
Location: Southport UK

Re: Un alt Kia Soul 2015 1.6 crdi in forum

Post by teodorescu.florin »

Ionut, am vazut la profilul tau ca esti din Bucuresti. Eh, Southport este orasul unde locuiesc eu. Este un trafic urban exact ca in Bucuresti, dar undeva la 3-4 dimineata, cand e frig si ploua. Si nu glumesc. Un fel de Campina, daca cunosti orasul. Eu am un consum zilnic mediu de 6%, unde merg cam 15 mile urban si vreo 15-18 extra. Urban inseamna ca pot merge cu 30 mile pe ora dar am si multe limitari de viteza la 20. Iar portiunea de autostrada o merg cu 70 mile, deci totul in limitele impuse. Teoretic nu prea am unde sa o scap peste 3000 rpm, practic o pot face, dar asa rau imi pare cand primesc scrisori de dragoste prin posta de la politie, cu viteza medie intre 2 puncte fixe de ma doare cardul.
Comparatie cu consumul pre soft nu am cum sa fac, fiindca masina a fost resoftata in reprezentanta Kia in urmatoarea zi dupa achizitionare. Cred ca diferenta de catviva caluti si ceva Newton-i nu cantaresc prea mult. Asta o spun in comparatia cu vechiul meu X5 care resoftat avea 240 hp si 510 nm.

Post Reply

Return to “Soul”