Soul 2014

În...carne şi oase în România din octombrie!
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Soul 2014

Post by panzer »

A remarcat cineva pe site-ul KIA noul Soul?

Eu am trecut azi pe la MIT in Baneasa dupa niscava antigel si cand sa plec am ramas masca. Un KIA Soul EV, electric Alb fix la intrare.

Arata f bine noul model. Eram grabit ca m-as fi dat jos sa ma uit la el.

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Soul 2014

Post by mortymer »

panzer wrote:A remarcat cineva pe site-ul KIA noul Soul?

Eu am trecut azi pe la MIT in Baneasa dupa niscava antigel si cand sa plec am ramas masca. Un KIA Soul EV, electric Alb fix la intrare.

Arata f bine noul model. Eram grabit ca m-as fi dat jos sa ma uit la el.
pe kia.ro nu ai cum sa-l remarci... nu exista... desi pana si pe kia.bg este de un an de zile... cretini?... marcheting(ca ei asta fac nu d'ala cu "K") prost?... incompetenti?... "parintii lor stie"?...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

shadowtrance
Posts: 2
Joined: 07 Apr 2015, 09:46
Auto: C4

Re: Soul 2014

Post by shadowtrance »

Salut si bine v-am gasit,

Ma gandesc foarte serios ca noua mea masina sa fie Kia Soul. Am fost in showroom, am vazut-o, mi-a placut, dar cam atat.
Dealer-ul nu are masina disponibila pentru test drive, iar fara aceasta proba nu cred ca se incumeta nimeni sa cumpere o masina noua.
Exista printre voi posesori de Soul 2014? V-as fi recunoscator pentru ceva pareri legate de modul in care masina functioneaza, tinuta de drum, comportament, etc. Am vazut pe youtube o multime de review-uri, dar sunt foarte curios cum se comporta in conditiile din Romania... :)

Multumesc!

shadowtrance
Posts: 2
Joined: 07 Apr 2015, 09:46
Auto: C4

Re: Soul 2014

Post by shadowtrance »

Din pacate nici pana acum nu exista Soul pentru test drive sau nu m-au anuntat cei de la Kia. Am sunat aproape lunar sa intreb, dar mi se pare si o lipsa de interes a lor pentru acest model.
Asta este, intre timp am cumparat o alta masina, chiar daca am ramas cu gandul la Soul. Poate data viitoare... :)

maxwell00
Posts: 14
Joined: 04 Feb 2015, 11:17
Auto: Kia Soul - green acid

Re: Soul 2014

Post by maxwell00 »

Salut.
Sunt pe punctul de a-mi comanda o Kia Soul si vroiam sa stiu daca exista vreun posesor care sa vina cu ceva sfaturi.
Multumesc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Soul 2014

Post by Nesta3 »

Esti sigur ca nu vei avea nevoie de portbagaj?pentru ca e foarte mic,foarte foarte.Mi-a placut si mie maxim,dar cand am ajuns la portbagaj,am inchis haionul si am mers mai departe.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

maxwell00
Posts: 14
Joined: 04 Feb 2015, 11:17
Auto: Kia Soul - green acid

Re: Soul 2014

Post by maxwell00 »

Am studiat masina foarte mult si ma descurc. Momentan am o masina cu portbagajul la fel de "mare". Majoritatea kilometrilor ii fac in Bucuresti iar in rest imi pot monta o depozitare sus pe masina. Initial am venit la Kia cu gandul pentru un Sportage dar dupa test drive am ramas dezamagit. In schimb am ramas placut surprins de Soul atat la test drive cat si de masina in sine. Materialele sunt de buna calitate precum si antifonarea masinii. Urmeaza sa dau comanda saptamana viitoare si vroiam sa stiu daca avem printre noi vreun posesor de Soul printre noi pentru ceva sfaturi.

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Soul 2014

Post by Brill »

Soul-ul asta de acuma are portbagajul mai mare decit generatia veche plus ceva mai organizat. Ala de la generatia veche era cumva pe verticala iar acuma parca e ceva mai mare. Si mie mi-a placut masinuta asta dar tot asa generatia noua.
Tot ce iti pot spune doar felicitari de achizitie si te asteptam cu ea pe la intilniri si cu impresii cit mai multe ;)

Tocmai ce m-am uitat pe datele tehnice de la Soul: volumul portbagajului 354 litri, iar la Cee`d (ca Cee`d am) este de 340 ;)
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Soul 2014

Post by Nesta3 »

Eu ni prea cred ca e mai mare.Poate pe inaltime.Pai daca bag subwooferul in portbagajul de la Soul,la revedere.La ceed,mai am loc de un troler si ceva nimicuri.
Sincer,si mie imi face cu ochiul masinuta asta,iar aceeasi parere drspre materiale si organizarea interiorului o am si eu.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Soul 2014

Post by panzer »

Pune si tu un woofer mai mic si gata :mrgreen:

Si mie mi-a placut Soul. Doar ca ala din showroom e prea dotat. Am o impresie ca vine cu kit de reparatie si nu roata de rezerva.

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Soul 2014

Post by Brill »

Nesta3 wrote:Eu ni prea cred ca e mai mare.Poate pe inaltime.Pai daca bag subwooferul in portbagajul de la Soul,la revedere.La ceed,mai am loc de un troler si ceva nimicuri.
Sincer,si mie imi face cu ochiul masinuta asta,iar aceeasi parere drspre materiale si organizarea interiorului o am si eu.
Vezi ca am dat niste cifre in postarea mea. Informatiile alea le am de pe www.kia.ro
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

maxwell00
Posts: 14
Joined: 04 Feb 2015, 11:17
Auto: Kia Soul - green acid

Re: Soul 2014

Post by maxwell00 »

Subwooferul din fabrica ( linie audio Infinity) vine integrat in partea dreapta a portbagajului deci nu ocupa loc, doar daca se pune after market in functie de model poate ocupa ceva spatiu din portbagaj. Ca idee am studiat destul de mult ambele masini Sportage/Soul. Fiecare stie cel mai bine la ce foloseste masina si la ce poate renunta. Eu am preferat un portbagaj mai mic dar mai multe dotari + materiale mult mai bune. Soul ul , strict personal, mi se pare o masina mai bine finisata si antifonata decat Sportage. Masina vine cu kit de reparatie dar in locul lui se poate opta pentru roata de rezerva ingusta ( 44 euro).

PS Sa inteleg ca nu exista vreun posesor de Kia Soul inregistrat pe forum?

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Soul 2014

Post by Brill »

Am impresia ca esti primul :)
Nici la intilniri nu a venit vreun Soul :)
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

maxwell00
Posts: 14
Joined: 04 Feb 2015, 11:17
Auto: Kia Soul - green acid

Re: Soul 2014

Post by maxwell00 »

Gata astazi am dat comanda Kia Soul 1.6 GDI - 132 cp versiune Play, culoare Green Acid. Am pus pe ea ceva optiuni cele mai importante fiind cutia automata si sistemul de navigatie. Acum urmeaza asteptare ca termen mi-au spus undeva pe 10.11.2015, dureaza foarte mult drumul in jur de o luna si jumatate. Ca asteptarea sa fie mai usoara ma gandesc ca voi avea o masina asa cum mi-am dorit.

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Soul 2014

Post by Brill »

Felicitari!!! Nu stiu de ce am feeling-ul asta dar cred ca nu o sa dureze atita. ;)
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Post Reply

Return to “Soul”